Kamboçya'ya Gitmenin Alternatif Yolu

Güneydoğu Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Kamboçya’ya gitmek için bir çok alternatif yol var. Eğer benim gibi çok fazla konfor düşkünü değilseniz ve lokal gezilerden hoşlanıyorsanız yazım tam size göre.

Öncelikle Kamboçya’ya Türkiye’den direkt uçuş maalesef yok. Ben Katar aktarmalıBangkok’a uçmuştum. Açıkcası Kamboçya’ya gidiş rotam belliydi ancak biletlerimi almamıştım hayatı biraz akışına bırakmak gerekli.

Şimdi size sırasıyla otobüs kullanarak hem yerel hem ucuz hem de kısa yoldan nasıl Kamboçya sınırına gidebilceğinizi anlatacağım.

Hedefimiz Bangkok Kuzey Terminali olan Mo Chit’e gitmek. Mo Chit Merkez Terminali'nde kolaylıkla otobüs firması bulabilirsiniz zaten Aranyaprathet derseniz tek bir firma var bu saatlerde giden. Gece  03.30’da başlayıp gündüz 18.00’e kadar saat başı Kamboçya-Tayland sınırında bulunan Aranyaprathet şehrine gidiyorsunuz. Ordan kapıda vizemizi alıp Kamboçya tarafı olan Poipet’e geçiyoruz.

Nasıl gidilir ?

Havaalanından trene biniyoruz. Phaya Thai'de son durakta iniyoruz yaklaşık yarım saat sürüyor. Binmeden önce tabelalar ve görevliler yön konusunda size yeterince yardımcı oluyor.

Phaya Thai’den tekrar aktarma yapmamız gerekli. Bu sefer bineceğimiz tren Mo Chit yönü. Yaklaşık 10 dakika sürüyor. Toplamda 50 Tayland bahtına yani 5 TL’ye Mo Chit’e gelmiş oluyorsunuz. Ancak terminale metro yok. Bu sebeple otobüse, taksiye veya tuk tuk’a binebilirsiniz.

Biz 77 numaralı otobüse bindik 10 dakika içersinde Mo ChitKuzey Terminali’ndeydik. Yaklaşık 1 liraya gidebiliyorsunuz. Ayrıca otobüs çok ilginç ve eğlenceli.

Eğer tuk tuk ile gidecekseniz toplamda 100 baht’tan fazla vermemelisiniz, taksiyle gidecekseniz taksimetre açtırmalısınız açmak istemeyecekler ancak ısrarcı olun çok daha ucuza gidebilirsiniz.

Şimdi Mo Chit’teyiz. Daha önceden internetten bulduğum saatleri sizlerle paylaşıyorum. Sınıra gitmek oldukça ucuz 200 baht yani yaklaşık 20 TL kadar ödemeniz yeterli.

Ancak şunu unutmayın Tayland-Kamboçya sınırı 08.00-18.00 saatleri arasında çalışıyor. Bu sebeple otobüse ya gece yarısından sonra binmelisiniz ya da sabah erken saatte, yolculuk 4 saat sürüyor.

Aranyaprahet Otobüs Terminali Ekamai’ye vardığınızda sizi orada sınıra götürmek için bekleyen tuk tuklar bekliyor olacak. Yaklaşık 2 liraya sizi 5 dakika içersinde sınıra bırakıyorlar.


Sınırdan nasıl geçebilirim ?

Önce Tayland tarafından çıkış yapıyorsunuz, size varış kartı dolduruyorlar. Ve yaklaşık 5 dakika sonra Poi Pet’tesiniz yani Kamboçya tarafında.

O kadar çok heyecanlanmıştım ki daha önce bu kadar kaotik ama aynı zamanda ilginç bir yer görmemiştim . Vize için karakola gidiyorsunuz, zaten kaybolurum gibi bir dert yok her yerde tabela var. Kamboçya’nın polisleri çok ilginç, karakol bomboş polislerde silah bile göremiyoruz herkes oturmuş keyif yapıyor.

Bu arada sınırdan itibaren size vize için ya da geçiş için yardımcı olmaya çalışacak bir sürü insan gelecek tavsiyem hiçbiri ile konuşmamanız ve yardım almamanız çoğu dolandırıcı kesinlikle muhattap almayınız. Sizi dolandırmaya çalışacak çok fazla insan olacak, kendinize güvenin ve kimseden korkmayın çantanıza pasaportunuza dikkat edin gerisi çok eğlenceli olacak.

30 dolar + 50 baht karşılığı Kamboçya vizemiz 5 dakika içersinde hazır. Sonrasında damga bastırmanız gerekli ki bu çok önemli, genelde hiçbir yerde yazmıyor eğer yaptırmazsanız ülkeden çıkarken para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yaklaşık 200 metre kadar yürümek gerekli damga için ve sonrasında artık tamamen Kamboçya’dayız.

Tüm bu adımları izlerken kesinlikle Tayland’da iken 10 TL karşılığında 1 haftalık internet almanızı ve yardımcı seyahat programları indirmenizi tavsiye ederim. Yolda otel bulmanız gerekirse ya da acil bir durum çıkarsa kolaylıkla atlatabilirsiniz. Ayrıca kendinizi online olarak haritadan takip edip nerede olduğunuzu görebilirsiniz.

Bu benim altarnatif rotamdı. Kamboçya sınırında olmam yaklaşık 35 TL’ye patladı tamamen yerel halkla güvenli bir yolculuk yaptım. Çok daha zahmetsiz ama pahalı olan ve turistlerin genellikle tercih ettiği ancak sonrasında pişman olduğu başka yolculuk yolları da var tercih tamamen size kalmış. Biz iki kişi sınırdan yardım almadan geçmek istedik biz yaptıysak herkes yapabilir.


Kamboçya sınırı Poi Pet’ten Siem Reap’a nasıl gidilir?

Gezinin bu kısmı oldukça ilginç ve maceralıydı. Vizemizi alıp sınırı geçtiğimizde bize sürekli bir şeyler satmaya çalışan insanlarla karşılaştık. Biraz ilerleyince otobüslerin kalktığı bir yer göreceksiniz. Terminale giden ücretsiz otobüs var, otobüse bizi yönlendiren Kamboçyalılar oldukça sempatikler. “Merhaba, nasılsın” gibi temel kelimeleri öğretmeye çalışıyorlar. Daha sonra bir saat süren ücretsiz otobüs yolculuğumuz başlıyor.

Otobüs tam 70’lerden kalma, sadece ben ve kız arkadaşım varız. Bir de şoför tabi ki. Sonrasında bir terminale varıyoruz. Ancak terminal bomboş, çünkü biz yağmurlu sezonda seyahat ediyoruz yani turist yok.

3 ayrı seçenek sunuyorlar önümüze. Kişi başı 8 dolardan 15 dolara kadar değişiyor. Biz taksi tutuyoruz kişi başı 12 dolar. Eğer kalabalık olsaydık daha ucuza gelebilirdi ancak beklemek istemedik.

Burada dikkat etmeniz gereken şu, taksiye adresi veriyorsunuz ve muhakkak sizi otele bırakması için anlaşıyorsunuz. Bizi şehrin girişinde indirmeye kalktı biz buraya kadar geliyoruz diye, tuk tukçu arkadaşına teslim ediyordu ki biz kaplan gibi iki kadın atılıp itiraz ettik, otelimize bıraktırdık. Hepsi birbirine yardımcı olmak ve turist kazıklamak için böyle yöntemlere başvuruyorlar ancak siz cabbar olun hemen korkuyorlar.

Toplamda Bangkok’tan Siem Reap’a gelmemiz kişi başı 70 TL’ye mal oldu. Hem yolda yerel halktan insanlarla tanışıp yardım aldık hem de evimizden kilometrelerce uzakta hiç bilmediğimiz bir coğrafyaya alternatif bir yoldan gelmiş olduk. Güzel bir deneyimdi.

Bu yolculukta yanınıza almanız ve dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

  • Otobüsler her zaman çok soğuk oluyor, yanınızda çorap ve üstünüzde uzun bir hırka olsa iyi olur.
  • Pasaportunuzu ve paranızı korumak için boyundan askılı kılıflı bir çanta edinin.
  • Sınırda yanınıza vize ve diğer konularda yardım etmek için yanaşan insanlardan uzak durun.
  • Otobüste İngilizce bilen ve Asya’da seyahat eden yerel biriyle tanışırsanız onun tavsiyelerini değerlendirebilirsiniz genelde yardımsever oluyorlar.
  • Her zaman sıkı pazarlık yapmalısınız, özellikle Kamboçya çok fakir olduğu için turistlere normal fiyatın 10 katını söylüyorlar uyanık olun gözünüzü dört açın.
  • Sinek ısırıklarından korunmak için losyon almayı unutmayın. Bunu her yerde bulabilirsiniz hem de çok ucuz.
  • İnternet paketi satın alın.
didem aysu

Yazar Hakkında

didem aysu

traveller, nature and animal lover