Kampala - Uganda

Ekvator çizgisi ülkesi olan Uganda’nın Kampala şehrini ziyaret etmek istiyorsanız bu yazı işinize yarayabilir. Hem kuzeyin hem güneyin farklılıklarını yaşamak ve iki yarım küreye adım atmak istiyorsanız tam yerindesiniz.

Burada gidilip görülecek yerler arasında ilk olarak Bunyonyi Gölü yer alıyor. Göle gitmek içinde Kuzey Yarımküre’den Güney Yarımküre’ye geçmelisiniz.

Göl kenarında kahvaltınızı yapabilir, akşamları içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Sevenler için hamak keyfi de buranın vazgeçilmezlerinden.

Yeşil Afrika’nın yemyeşil köşelerinden biri burası, hatta Uganda’nın İsviçre’si deniyor Bunyonyi Gölü’ne.

Uganda’nın güney batısında, büyük göller bölgesinde yer alan, Ruanda’ya komşu, deniz seviyesinden 2.000 m yükseklikte, 25 x 7 km büyüklükte ve 40-900 m derinliği ile Afrika’nın 2. dünyanın ise 3. en derin gölü Bunyoyi. Üzerinde 29 ada olsa da adalarda yerleşim az, halk daha çok turistik faaliyetlere yoğunlaşmış durumda. Burada tekne turu da yapabilirsiniz.

Göl üzerinde hayli ilginç ada mevcut. Bunlardan biri Cezalandırma Adası (Punishment Island) evlilik öncesi hamile kalan kızların cezalandırılmak üzere gönderildiği adada hiç bir şey yetişmediği için bir anlamda bu “günahkar kızlar” ölüme terk ediliyormuş. Buradan kurtulmanın sadece 2 yolu var; birincisi yüzme bilmek (pek çoğu bilmediğinden boğularak ölüyormuş) ikincisi ise başlık parası veremeyecek durumda olan fakir köylülerin buraya gelip kendilerine evlenecek bir kız seçmesiyle adadan alınmak. Günümüzde dahi hamile kalan kızlar evlerden kovuluyormuş burada malesef.

Pigme (kısa boylu insanlar) Adası bir diğer ilginç ada. Bu adada gerçek anlamda cüce olmasalar da çok kısa boylu insanlar yaşamakta, buradaki isimleri Batwa. Coşkulu insanlar ve hoplayıp zıplayan çocuklar dikkatinizi çekebilir burada. Bu arada ada dışından evlilikler nedeniyle bazılarının boyunda ciddi uzamalar başlamış durumda.

Gitmeniz gereken bir diğer yar Mburo Gölü burası aynı zamanda bir milli park ve çok renkli bir doğal hayata sahip.

Safari jiplerinize atlayıp envai çeşit hayvanı görebilirsiniz. Zebralar, bufalolar, filler, impalalar, su aygırları, antiloplar, çakallar ve kuşlar aklınızı başınızdan alabilirler.

Kampala’nın ünlü Şempanze Adası’na uğramadan olmaz.

Burası, ailelerini avcıların öldürdüğü, sirklere, hayvanat bahçelerine satılmak üzereyken ele geçirilen, tuzaklarda yakalanmış olan şempanzelerin korunduğu ve bir fon tarafından kurulan bir koruma alanı. Hepsi birbirine benzese de farklı hikayelere ve kişiliklere sahipler aslında. Bakıcılarından her şeyi öğrenip şaşırabilirsiniz.

Özellikle yemek saatlerinde davranışlarını daha rahat gözlemleyebilir ve anlayabilirsiniz.

Günün kalan kısmında Kampala şehir turu yapabilir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki “Kasubi” Kralları’na ait mezarları görmeye gidebilirsiniz.

Kraliyet ailesi bu bölgede yer alan barakaların içinde halen yaşamlarını sürdürmekte, fakir olmalarına rağmen asilliklerinden hiç bir şey kaybetmemişler.

Davranışlarındaki nezaketle kıyafetlerindeki yoksulluğun yarattığı tezat gözlerinizi doldurabilir. Farklı duygular yaşamak ve güzel şeyler görmek isteyenlerin şehri Kampala’yı gerçekten sevebilirsiniz.