Kapadokya - Türkiye

Kapadokya, merkez olarak Nevşehir’de bulunmasına rağmen, çevre iller olan Aksaray,Kırşehir, Niğde ve kısmen de Kayseri’ye kadar da yayılmış bir bölgedir. Bu bölge civarında yer alan Erciyes, Güllüdağ ve Hasandağı’ndan etrafa yayılan lav ve küllerin meydana getirdiği tabakaların, uzun seneler sonunda (milyonlarca sene), yağmur ve rüzgar aracılığı ile aşındırılmasıyla oluşmuş tarihi bir bölgedir. Kapadokya Toros Dağları’nın kuzey kesiminde, Kızılırmak yayının da içinde yer alan engebeli bir platoda bulunmaktadır. Burada yaşanan çeşitli doğa olayları sonucunda da, bu bölgede bulunan eşsiz güzellikteki peri bacalarını ortaya çıkarmıştır.

Kapadokya tarihi açıdan oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bu bölgenin yaklaşık 60 milyon sene önce meydana geldiği söylenmektedir. Buradaki insan yaşamının ise paleolitik döneme kadar uzandığı bilinmektedir. Kapadokya çok sayıda farklı kolonileri de tarih boyunca bünyesinde barındırmış bir bölgedir. Birçok ticaret kolonisi için oldukça önemli bir yer olan bu bölge, tarih içinde İpek Yolu’nun da en önemli duraklarından bir tanesi olmuştur.

Kapadokya doğa yapısı ile ziyaretçileri büyüleyen bir yerdir. İlk olarak Peri bacalarının üzerinde yapılan balon turlarına katılabilirsiniz. Bu balon turları genelde sabah gün ışırken başlar. Bu nedenle üzerinize sıkı birşeyler giymeniz önerilmektedir. Balon turu sonrası sertifikalarınız verilirken şampanya ikramı yapılır.

Balon turu sonrasında, Göreme Açıkhava Müzesini gezebilirsiniz.

Kayalara oyulmuş Kapadokya geleneksel evlerinin geçmişi 19.yy’a dayanmaktadır. Taştan yapılma bu evler yaz ve kış aylarında ideal sıcaklık sağlaması nedeni ile yaşamaya elverişlidir. Pek çoğu geniş bir avluya sahip olan evlerin kapı ve pencereleri ise ahşaptandır.

Nevşehir’e 1 km mesafedeki Uçhisar, adını Uçhisar kalesinden almıştır. Uçhisar, üzerinde bulunduğu vadinin en yüksek noktasında yer aldığından manzaranın da en güzel izlendiği yerlerdendir. Kalenin tepesinden Göremeye kadar tüm vadiyi panaromik olarak görmeniz mümkündür.

Peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri Paşabuçağı’dır. Aynı zamanda bu bölgede Zelve Vadisi ve Zelve Açıkhava Müzesini gezebilir, Deve Kayasını görebilirsiniz. Diğer bir Açıkhava müzesi de Çavuşin’dedir.

Avanos, Kapadokya bölgesinin en önemli sanat ve turizm merkezlerinden biridir. Çömlek yapımı ile meşhur olan Avanos Kızılırmak kıyısına kurulmuş şirin bir yerleşimdir. Çok sayıda çanak çömlek atölyesine ev sahipliği yapan Avanos’ta seramik yapım geleneği Hititlerden beri devam etmektedir.

Asma Köprü, Avanos halkının tahta köprü olarak adlandırdığı köprüdür. Üzerinden geçildiğinde hafifçe sallanmaktadır.

Devrent vadisinde kaya yapısı ve rüzgarı alış yönü farklılık gösterdiği için, bu bölgede birbirinden farklı formlardaki peri bacalarını bir arada gözlemlemek mümkündür.

Ihlara Vadisi özellikle doğa turizmini sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan biridir. Ihlara vadisinin esas uzunluğu 10 km civarındadır, yaklaşık 1.5 km kadar alanı turistler için yürüyüş parkuru şeklinde düzenlemiştir.

Kapadokya’da yeryüzü şekilleri kadar etkileyici olan bir diğer nokta da yer altı şehirleridir. Kapadokya’da yumuşak tüf kayalara oyularak yapılmış çok sayıda yeraltı şehri yer almaktadır. Bunlar arasında en önemli olanları Derinkuyu ve Kaymaklı yer altı şehirleridir. Fotoğraf: goreme.loriennetwork