Kaşhan - İran

Orta İran’ın en güzel şehirlerinden birindeyiz Kashan’dayız. Vakti zamanında bölgenin kahinlik merkeziymiş. Bir rivayete göre İncil’de İsa’nın doğumunu müjdeleyen üç kahin kral buralıymış. Artık kahinlik olmadığına göre buranın nesi var nesi yok diyede merak ediyorsanız, Kaşhan el dokuması halıları ve muhteşem konaklarıyla sizi bekliyor. Tabatabaei’den başalayabilirsiniz o halde.

Burası Tebrizli bir halı tüccarının Türk eşine yaptırdığı büyük ve gösterişli bir konak. 40 odalı 200 kapılı bu konak cam ve ayna işlemeleriyle göz kamaştırıyor. Konağın dizaynını Ustad Ali Maryam yapmış ve işinin ehli bir adam olduğu anlaşıyor. Çünkü sırada ki konağımız Borujerdi’nin dizaynı da aynı ustanın elinden çıkma.

Borujerdi Konağı daha ilginç ve dikkat çekici adeta bir saray yavrusu gibi. Dikdörtgen biçiminde geniş bir bahçeye sahip olan konağın, 3 tane, 40 m yüksekliğinde rüzgar kulesi bulunuyor. Bu kuleler vasıtasıyla konağın içi serinletiliyor. Yapımı  18 sene süren konağın inşaatında tam 150 kişi çalışmış. İç dizaynının oldukça gösterişli olduğunu söyelemeye gerek bile yok.

Buradan sonra manzaralı terası ile güzeller güzeli Ameriha Evi ve ayna ve mozaik süslemeleriyle ünlü Abbasian Evi’ne gitmeli en azından doğu zevkini iyice sindirmelisiniz.

Neredeyse tüm konakların önünde havuz ve bahçeler bulunuyor. Bir diğer ortak özellik ise, kapıların tokmakları. Bütün kapılarda 2 adet tokmak mevcut.

Şekilleri ve dolayısıyla çıkardıkları sesler farklı olan bu tokmaklar, gelen kişinin erkek mi yoksa kadın mı olduğunu anlamaya yarıyorlar.

Kashan sadece konaklardan ibaret değil tabii ki. Fin bahçesine adında güzel bir bahçesi ve su kanallarıyla çevrili bu bahçenin içinde zamanın veziri Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam bulunuyor.

Amir Kabir neden öldürülmüş derseniz eğer, meyve veren ağaç taşlanır misali, yaptığı reformları beğenmeyen kişiler tarafından sürgüne gönderilip bu hamamda infazı gerçekleştirilmiş. Şehirler adeta kitap gibi değiller mi iyisiyle kötüsüyle?