Kasım Ayı Etkinlik Ajandası

Kültürel ve sanatsal etkinlikler her zaman olduğu gibi Kasım'da da tüm hızıyla devam ediyor. Sizler için Kasım'da gerçekleşecek çeşitli etkinlikleri derledik. Tiyatro oyunlarından konserlere, festivallerden önemli gün ve haftalara kadar pek çok şey Kasım'da sizleri bekliyor. Kasım ayı etkinlik bültenine geçmeden önce herkese sanat dolu güzel günler diliyoruz.


5. Ankara Uluslararası Komedi Festivali

1 - 17 Kasım / Çeşitli Mekanlar 

Usta komedyen Cem Yılmaz'ın açılış gösterisi ile başlayan festival, 1-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor. Yapımcılığını Gezgin Kültür Sanat'ın üstlendiği festivalde stand up gösterileri, tiyatrolar, söyleşiler, çocuk programları ve daha pek çok etkinlik bulunuyor. Festival kapsamında Cem Yılmaz'ın yanı sıra Ege Kayacan, Hayrettin, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Mahşer-i Cümbüş ekibi, Barut Fıçısı ekibi, Vedat Özdemiroğlu, Hande Yögen, Deniz Özturhan, İlker Gümüşoluk, Alpay Erdem, Meltem Parlak ve Şirin Soysal gibi isimler de yer alıyor.
Festivalde çocuk etkinlikleri kapsamında Harika Kanatlar Müzikali ve Niloya Müzikali yer alıyor. Etkinlik mekanları Nazım Hikmet Sanat ve Kongre Merkezi, ATO Congresium, GAGA Play, Route Sahne, IF Sokak Ankara, Dört Mevsim Tiyatro Salonu, Lavare...

Fabrizio Paterlini

6 Kasım / Salon İKSV

Çağdaş klasik müzik bestecisi ve müzisyen İtalyan asıllı Fabrizio Paterlini, dört yıl sonra yeniden Türkiye’ye geliyor. Sanatçı kendi iç dünyasını en iyi yansıtabildiği enstrüman olarak tanımladığı piyano ile eşsiz bir müzik ziyafeti sunmaya hazırlanıyor. Klasik piyano tınısının elektronik altyapı ile bir araya geldiği konsere Salon IKSV ev sahipliği yapacak. Etkinlik saat 21:30'da başlayacak. 

NOISE İstanbul Festivali

8-9 Kasım / Borusan Müzik Evi

Uluslararası alanda düzenlenen bu festivalin öncü ismi noise müzik merkezli çalışmaları ile ünlü deneysel müzisyen Batur Sönmez’dir. Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek olan festivalde festivalin öncüsü ve ülkemizde noise müziğin temsilcisi olan Batur Sönmez ile beraber Hugo Paquete, Alexei Borisov ve Francisco Meirino da bulunuyor. Noise müziğin kökeni 1913’te yaptığı öncü çalışmaları ile bu müzik türünün yaratıcısı sayılan fütüristik İtalyan sanatço Luigi Russolo’ya dayanmaktadır. Noise müzik yapısı itibariyle endüstriyel, elektronik, deneysel, avangard, ya da doğaçlama gibi müzikler ile performans, video, ses ve yerleştirme sanatlarıyla yakın ilişkiler içerisine giren çok katmanlı bir müzik türüdür. Konserler 20:30'da başlayacak. 

Başak Ertür: Vaatleri ve Skandallarıyla Performativite Kavramı

7 Kasım / Arter

Arter kapsamında gerçekleştirilen güzel etkinliklerden birisi olan Arter Öğrenme Programı’nın Yorumlama Etkinlikleri çerçevesinde; yazar, editör, akademisyen ve çevirmen olan Başak Ertür “Vaatleri ve Skandallarıyla Performativite Kavramı” isimli bir konuşma yapacak. Konuşma kapsamında “Performatif” terimi tarihsel açıdan kısaca açıklanıp kavramın farklı düşünsel geleneklerde açmış olduğu tartışmalar sunulacak. Etkinliğin devamında Ertür, Arter’in açılış programındaki Kelimeler Pek Gereksiz sergisinde bulunan performans odaklı ve süreç temelli sanat pratiklerini değerlendirmeye tabi tutacak. Konuşma, 19:00'da başlayacak ve ücretsiz. 

Gaslamp Killer Presents: Airplane Mode

9 Kasım / Babylon

Los Angeles çıkışlı ünlü DJ ve prodüktör The Gaslamp Killer, Babylon sahnede seyirciler ile buluşacak. Los Angeles’ın yeraltı mekanlarında adından çokça söz ettiren The Gaslamp Killer, farklı coğrafyalara ait izler ile buralardan edindiği farklı müzik tarzlarını katmış olduğu deneysel ve psikedelik yorum ile beraber sunuyor. “Airplane Mode” ile dinleyici ile buluşacak olan The Gaslamp Killer, dinleyicisi telefondan koparıp müzik ve dansın yenileyici özelliği ile onları sarabilmeyi hedefliyor. The Gaslamp Killer’e Türkiye’deki temsilcilerinden olan Nofrost da eşlik edecek.Etkinlik başlangıç saati 21:00

Mesut Süre ile “Siz Hepiniz Ben Tek”

23 Kasım / Four Seasons Hotel Sultanahmet 

BKM Mutfak’ın önde gelen stand up sanatçıları, Tarihi Yarımada’nın sembolik yapılarından birisi olan Four Seasons Hotel Sultanahmet’te sahne alıyor. Sonbahar ve kış aylarında gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında dileyen konuklar cumartesi günleri brunch sonrasında stand up gösterisi izleyebilirler. Bu etkinlikler çerçevesinde 23 Kasım’da sahne Mesut Süre’nin olacak. Mesut Süre, “Siz Hepiniz Ben Tek” adlı stand up gösterisiyle seyirciyle buluşuyor. Etkinlik brunch + stand up gösterisi olarak da satın alınabiliyor.Brunch başlangıç saati 12:00, stand up başlangıç saati ise 15:00.  Brunch rezervasyonu için 0552 402 31 00 numaralı telefonunun aranması gerekiyor. Brunch + Mesut Süre ile Siz Hepiniz Ben Tek Stand Up gösterisinin fiyatı 295 TL. Sadece stand up bileti 80 TL. 

Atölye - Çocuk Şefler Mutfakta (8-12 Yaş)

09 Kasım / EKS Mutfak Akademisi

Kasım ayında çocuklar için de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bunlardan birisi olan Çocuk Şefler Mutfakta etkinliğinde 8-12 yaş grubundaki çocuk şefler; Banana Milkshake, Toz Fındıklı Truffe, Jambonlu ve Peynirli Pizza yapacaklar.

Şükran Günü Geçiş Töreni

28 Kasım / Amerika

Özellikle ABD ve Kanada kültürünün temellerinden birisi olan Şükran Günü,  "Macy's Thanksgiving Day Parade" adıyla gerçekleştirilen bir kutlamadır. Şükran Günü, Kanada'da Ekim ayının ikinci Pazartesi günü,  ABD'de ise Kasım ayının dördünce Perşembe gününe denk gelen tarihte kutlanır. İlk olarak 17. yüzyılda ABD’ye gelen İngiliz yerleşimciler ilk hasadı kutlamak ve yerlilere olan şükranlarını sunmak için ziyafet düzenlemişlerdir. Böylece yıllar boyunca kutlanılan çok önemli bir gün olmuştur. Kuzey Amerikalılar her yıl Kasım’da hindi ile balkabaklı tatlılar yiyip hem hayata hem de çevrelerindekilere şükranlarını sunarlar. New York’ta her yıl 2,5 milyon izleyicinin katıldığı geçit töreni gerçekleşiyor. Tören kapsamında 7. caddede ilginç balonlar ve rengarenk kostümlü katılımcılar yer alıyor. 

Tori no lchi Tari

Kasım ayı boyunca çeşitli tarihler / Japonya

Tori horoz anlamına gelmektedir. Horoz Çin Astrolojisinde bulunan 12 hayvandan birisidir. Horoz yılı olarak kutlanan etkinlik, Japonlar tarafından her yıl Kasım ayında kutlanır. Kasım ayında her 12 günde bir kutlanan bu günlerde iyi şans tanrıları kutsanır. Tapınaklarda açık pazar yerleri kurulup özel tırmıklar satılır. Bu tırmıklar bambudan yapılmaktadır. Kısa ve süslenmiş olarak yapılan bu tırmıklar birer şans muskası niteliğindedir. Tırmıkların satışı esnasında alıcı ile satıcı birlikte el çırpmaya başlarlar. Kutlamanın en canlı yaşandığı yer Otori-jinja Tapınağı’dır. Burası haricinde Tokyo’da 30 farklı tapınakta kutlanır. Kasım ayında Japonya’da olan turistlerin bu kutlamaları mutlaka görmesi gerek.


Kasım’da Sahnelenecek Tiyatro Oyunları

Teftişör
21 Kasım / Baba Sahne

Teftişör, 21 Kasım’da Baba Sahne'de tiyatroseverler ile buluşuyor. Nikolay Gogol’ün Müfettiş isimli eserinin uyarlaması olan TiyatroAdam’ın distopik komedyası olan Teftişör, belirsiz bir zaman diliminde dillerin, sınırların, kavramların ve ulusların birbirine karıştığı ilginç bir distopyayı konu alıyor. Tüm küre Bulaşık Uluslar Meclis’ne uyum sağlamıştır. Bir gün BUM’un teftişinde olan bir ülkeye gizli kimlikli bir teftişör gelir. Uyumsuz ülkenin insanları bu teftişörü memnun edebilmek için harekete geçerler. Söz konusu bu distopik dünyada yaşanan ilginç olaylar, tiyatroseverler için komik anlar yaratacaktır.

Karıncalar - Bir Savaş Vardı
20 - 23 Kasım / Kağıthane Sadabat Sahnesi

Bir asker, sebebini bilmediği ve hiçbir şeyini anlamadığı bir savaşta firar eder. Özgür olup sevgilisine kavuşacağını sanan askerin bu esnada ayağı bir mayına kilitlenir. İşgale gittiği topraklarda kendi esiri olan asker, yaşayabilmek için topuğunu mayından ayırmamalıdır. "Burada ne kadar kalırım, bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa, artık ben seni bekliyorum!.."

Erkek Arkadaşım Bir Feminist
Kasım ayı boyunca çeşitli tarihler / Çeşitli Mekanlar

Kasım’ın ilk haftası itibariyle sahnelerde yerini alan eşsiz tiyatro eserlerinden birisi de Gonca Vuslateri ve Fırat Danış’ın başrolleri paylaştığı “Erkek Arkadaşım Bir Feminist” oyunudur. Tiyatro severlerin kaçırmaması gereken bu oyunda feminizmi benimseyen Steve ile kötü erkeklerle yaşadığı maceralardan kurtulmaya çalışan Kate’in hikayesine tanıklık edeceğiz. 


Hastalık Hastası
27 - 30 Kasım / Gaziosmanpaşa Sahnesi

Moliere’in bu oyununda saf bir adam ona gelir kapısı olarak bakan doktorunun yanlış teşhislerine kanıp, kendini neredeyse ölüm döşeğinde görür. Oyunda hastalık hastası başrol Argan, hastalıkları nedeniyle gözü kararmış bir adam haline gelir. Öyle ki öz kızını sevmediği bir adam olan doktorla evlendirmeye çalışmakta bir problem görmez. Bu sayede hem sağlığı için harcadığı para cebinde kalacak, hem de kızı zengin olma ihtimali çok yüksek olan bir doktorla evlenecektir. Ne var ki olaylar hiç de umduğu gibi gerçekleşmez…

Kosovalı Peer Gynt
6 - 10 Kasım / Kozyatağı Kültür Merkezi

İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafındna sahneye konulan oyun, 1990-2014 yılları arasında ülkesindeki olumsuzluklardan kaçıp diğer Avrupa ülkelerinde yaşamını sürdürmeye çalışan genç bir insanın dramatik serüvenini gerçekçi-şiirsel bir dille anlatıyor.

Ay, carmela!
20 - 21 Kasım / Gaziosmanpaşa Sahnesi

Carmela ve Paulino İspanya iç savaşı sırasında Franco rejimi tarafından rehin alınmış iki varyete oyuncusudur. İstemedikleri bir gösteriye zorlanan bu iki oyuncu, yaşadıkları olaylar nedeniyle birbirlerini, sevgilerini, evliliklerini ve savaşı sorgularlar.

Karton Şehir
9 Kasım - 16 Aralık / Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi

Minik tiyatro severler için Mehmet Zorlu Vakfı’nın pek sevilen Karton Şehir oyunu, Zorlu PSM - Turkcell Platinum Sahnesi’nde yer alacak. Oyunda okulun bütün öğrencileri yılsonu gösterisi için hazırlık yapmaktadır. Oyunun başkahramanı olan “Çocuk”, diğer öğrencilere kıyasla daha uyumsuz ve yaramaz bir yapıdadır. Sene sonu için hazırlanan gösteride prenseslerden gladyatörlere pek çok rol hazırlanırken, başrol “Çocuk” yalnızca balon şişirme görevini üstlenmiştir. Bu durumun arkasındaki gerçekler başkahramanımızı huzursuz eder. Gösteri başkahramanımızın planı doğrultusunda şekillenmeye başlar ve işler sarpa sarar. Tüm yaşananlar neticesinde “Çocuk” kendi Karton Şehri’ni kurar ve oranın kralı olur. Böylelikle eğlenceli ve fantastik dünyası ile Karton Şehir macerası başlamış olur. Oyunda rol alan profesyonel oyuncular ve dansçılar, minik tiyatro severlere eğlenceli anlar yaşatmak için ellerinden geleni sergileyecekler. Karton Şehir oyunu 4 yaş ve üzerinde tüm çocuklar için Zorlu PSM Sahnesi’nde gösterimde. Bilet fiyatları 1. Kategori 22 TL, İkinci Kategori 11 TL.

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.