Kastamonu - Türkiye

Dağları ve yeşiliyle göz dolduran, özellikle metropolden kaçmak ve eski medeniyetlerin kucağında dinlenmek isteyenlerin şehri, güzel Kastamonu. Özellikle sonbaharda turuncu, sarı renkleri ve şarkıların dağı ulu Ilgaz’la daha bir güzelleşiyor. Ayrıca Kastamonu Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren 3. ilimiz olmasıyla da gururla karışık bir hüzün bırakacak içinizde.

Şehri gezmeye il merkezindeki Nasullah Kadı Külliyesi’nden başlayabilirsiniz. Külliyenin yapımı 1506 yılına tarihleniyor. Kastamonu’nun sembolleri arasında bulunan bu yapı Kastamonu valisi Nasullah Efendi tarafından yaptırılmış.

Nasullah Kadı Külliyesi’nden çıkarak yine Nasullah Kadı tarafından yaptırılmış, Nasullah Kadı Meydanı ile Kuyudibi arasındaki geçişi sağlayan Kambur Köprü’den geçerek Cumhuriyet Meydanına ulaşabilirsiniz. Bu köprü Karaçomak Deresi üzerinde 15. yy’a ait olup, Kastamonu’nun sembollerinden biridir.

Cumhuriyet Meydanı etrafı tarihi binalarla çevrili büyük bir meydan.  Meydanın ortasındaki Şerife Bacı ve Atatürk Anıtı Kastamonu’nun en önemli sembolü. Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye mermi taşırken donarak ölen kahraman Türk kadını Şerife Bacı, kahraman askerlerimiz ve büyük önder M. Kemal Atatürk anısına dikilmiş bu güzel anıtın etrafındaki parkta oturarak çevredeki tarihi binaları ve saat kulesini gözlemleyebilirsiniz.

Kastamonu Kalesi şehrin en önemli tarihi miraslarından birisi konumunda. Kalenin Kommenler Hanedanı zamanında 12. yüzyıl içerisinde Türklerin bölgeye yaptıkları akınlar neticesinde yapıldığı biliniyor.

Kalenin alt yapısı ortaçağ son dönem Bizans mimari özelliğini taşırken; günümüze kadar ulaşan kısmı beylikler döneminde esaslı tamirattan geçirilmiştir. 112 m yükseklikteki tepenin üzerinde yer alan kale; güneyden kuzeye 155 metre, doğudan batıya 30 – 50 metre genişliğindedir. Ayrıca kalenin bulunduğu tepe üzerinde antik çağdan kalmış kaya mezarları bulunmaktadır.

Kastamonu’da yayla turizmi giderek gelişmekte. Araç, Daday, Azdavay, Küre ve Tosya doğa turizmi ile ilgilenenler için çok iyi birer adres. Ilgaz Milli Parkı da sahip olduğu doğal güzellikleri nedeni ile 4 mevsim turizme elverişlidir. Hem doğa turizmi, hem de kışın kayak turizmi için çok iyi bir adres. Hafta sonu kaçamakları yapanların sayısı sürekli artar durumda Kastamonu’da.

Küre Dağları üzerindeki Küre Dağları Milli Parkı 37 bin hektarlık bir alanı kapsıyor. Park içindeki kanyon, şelale ve mağaralar ile uluslararası öneme sahip doğal ve bakir ormanlar, yaban hayatı ile sizleri cezbedebilir. Özellikle sonbahar aylarında tabiatın zengin renkleri ile büyüleyici bir güzellik sunuyor. Özellikle; bölgedeki Valla, Çatak, Aydos kanyonları ve Ilıca Şelaleleri mutlaka görülmeli.

Kastamonu yiyecek kültürü bakımından da çok önemli bir yere sahip. Kastamonu denince akla Etli Ekmek, Pastırmalı Ekmek, Pastırma, Tirit, Sucuk, Kuyu Kebabı gelmeli. Özellikle kuzu etinden yapılan kuyu kebabını kuzu döneminde yemeye dikkat etmelisiniz.

Kastamonu sizleri önce şaşırtacak ardından ise hemen kucaklayacak güzel bir şehir.