Kayak İçin En Uygun Ülke/Otel/Pist Nasıl Bulunur?

Eğer siz de bu soruları soruyorsanız gelin beraber araştıralım. Gezimanya yazarı olduğumdan bu yana en çok e-mail ile ulaşılıp sorulan sorulardan biri bu. Ha bu arada yanlış anlamayın ben kesinlikle bir kayak profesyoneli değilim hele de bundan birkaç yıl önce kayak yaparken düşüp, kayaklar ayağımdan çıkmadığı için ön çapraz bağımı koparttığımdan ve o zamandan bu yana kayamadığım düşünülürse. Ama her yıl düzenli yılın bu aylarında değişik tanımadığım kişilerden kayak ile ilgili sorular soran mailler alınca, hadi hem tecrübeleri biraraya koyayım, hem de biraz araştırayım bakalım neler çıkacak dedim.

1) Hangi ülkeye gitmeliyim?

Bir kere nedense illa sanki Fransa’ya ya da Avusturya’ya kayağa gitmemiz gerekiyormuş gibi bir inanç var, tamam kayak pistleri hakikaten süper ama öyle ülkeler var ki, oralarda da muhteşem kayak pistleri var. Finlandiya’da kayabilirsiniz mesela ya da Bulgaristan’da. Hatta dünyanın küçük ülkelerinden,  Liecteintein’da bile. Yeter ki nasıl bir kayak tatili istediğinize ve bütçenize karar verin.

2) Kayak seviyeniz?

Başlangıç seviyesindeyseniz neden iddialı bir yer arıyorsunuz ki, her yer olabilir. Ama yok artık profesyonelliğe bir tık kalanlardansanız eee o zaman en iyi hatta en zor pistlere bakmakta fayda var. Arazinin yapısını da mutlaka araştırın, bazı pistler kayalıkların arasında ya da ağaçlıklı yapılarıyla biraz daha profesyoneller için ön plana çıkabiliyor. Nordik yani kayak yarışlarının yapıldığı yerleri araştırmanızı öneririm. Genelde yeşil pistler en kolay, siyah pistler ise en zor pistlerdir.

3) Tatilinizi kimlerle yapmayı planlıyorsunuz?

Eğer bu bir aile tatili ve yanınızda çocuklar varsa en rahatı pist üzerinde yer alan otellerden birini seçmek. Hatta otelin içerisinde ya da yakınında servisinden yararlanabileceğiniz bir kayak okulu da varsa ne ala. Çünkü genelden kayak okulları çocukları sabah 9.00 gibi alıp, öğle yemeğini de yedirip saat 16.00’da teslim ediyorlar. Daha minik çocuklar varsa ki, unutmayın kayağa başlangıç yaşı 2'ye kadar inebiliyor, ama tabii onlar tüm gün böyle bir planı fiziksel olarak kaldıramayacaklarından genelde sabah 9.00 gibi alıp öğle yemeğine 11.30-12.00 gibi otele geri geliyorlar.

Eğer arkadaşlar ile gidebileceğiniz bir tatilse her yer olabilir, hatta otel yerine bir apartman dairesi bile kiralanabilir. Belki gece hayatı açısından da daha canlı kayak merkezlerini seçmek arkadaşlar ile gidilen bir tatile değişik anılar katabilir. Gideceğiniz yerin etrafında olimpik havuzu ya da tırmanma duvarı olan bir spor merkezi de olsa bir gününüze değişik bir aktivite katabilir. Çocuklar ile birlikte gittiğimiz St. Anton’da dışarısı -10 dereceyken sıcak havuzda yüzmekten müthiş keyif almıştık. Ayrıca otelin etrafında bir süpermarket olması da iyi fikir olabilir, kayak sonrası açlığı yatıştırmak için oda da biraz atıştırmalık tutmak her zaman işe yarar.

Aile ama yanınızda büyükleriniz de varsa, belki onlar tam kaymayacağı ya da yarı kayacağı için içerisinde havuz, sauna gibi fasiliteler olan oteller tercih edilebilir yahut günlük yürüyüş, crosscountry walking, atla dolaşmak ya da çevre yerlere turlar organize eden oteller olabilir. Kayak sonrası aktivitelerin olabileceği bir otel tercih ederseniz akşamüstü barında bir içki ya da kahve içmek, salonunda keyifli sohbetler etmek ya da aile arası oyunlar oynamak için ideal olabilir. Bazı küçük otellerin geniş oturma yerleri olmayınca otel odasına tıkılınmak sıkıcı olabiliyor.

4) Bütçe

Bazı kayak beldeleri belki ünlülerin akınına uğradığı ya da bir sebeple daha bilinir olduklarında maalesef fiyatları 3-4 katına kadar çıkabiliyor. Ama hemen yanıbaşındaki adı sanı bilinmeyen kasaba, üstelik de o çok iyi bilinen ünlü kasabaya çok yakın olmasına rağmen inanılmaz ucuz olabiliyor. Yani lütfen araştırın, açın haritayı önünüze artık internette her aradığınız bilgiye erişmek elinizde. Basit bir örnek; Avusturya’da St Johann ve Kidzbühel en pahalı kayak kasabaları, oranın pistlerinde kaymak için kasabada kalmak zorunda değilsiniz, biz senelerce Kirscdorf diye küçük bir kasabaya gittik çok da memnun kaldık ya da Avusturya veya Fransa yerine Bulgaristan Bansko’da kayabilirsiniz. Tamam Avusturya’daki kadar çok pist yok ama gece hayatı Avusturya’dan çok daha canlı. Tavernasından, diskosuna, bowling salonundan barlara bir çok seçenek var. Ski pass’ların fiyatlarını mutlaka araştırın, bazı oteller bütçelerinin içerisine katabiliyor ya da indirimli seçenekler sunuyor. Bütçenizi ayarlarken mutlaka kayak kiramala ve günlük ücretleri kontrol edin ki sonra bütçeniz sizi yanıltmasın. Zamanlama da çok önemli; aralık ayının ilk başlarında bu tatili planlarsanız, şubattaki en yüksek fiyatların yanında bir hayli ucuz kalacaktır. Hatta çocuksuz iseniz okul tatilleri dışında gitmeniz de size avantaj sağlayacaktır. Yılbaşından hemen sonraki haftalarda bütçe açısından en uygun zamanlardır.

5) Otel nasıl olmalı?

Bir kere kayak yapıyorsanız, kayaktan döndükten sonra ıslak botlarınızı güzel bir ısıtıcıya asmak bence ölümcül önemli, çünkü hiç kimse ertesi gün içi ıslak kalmış botları ayağına giymek istemez. Otelin yeteri kadar büyük bir ayakkabı odası ve ısıtıcısı var mı mutlaka kontrol edin. Geniş odalı bir otel seçmeye çalışın çünkü o kadar kayak kıyafeti etrafta olduğunda dar bir odada hareket etmeye çalışmak kadar sinir bozucu bir şey olamaz. Çocuklar ile gidiyorsanız arada kapı olan çift odalı oteller var onları seçmeye çalışın.

Otelin güzel bir verandasının olması da keyif için harika, öğlen yemeği sırasında ya da kayak sonrası güzel bir içki ya da kahve eşliğinde dağ güneşinin tadını çıkarmak istemez misiniz? Bazı oteller akşam yemeklerini de kapsayan bütçeler veriyorlar dolayısıyla her akşam çıkıp bir restoran aramak istemiyorum derseniz akşam yemeği de fiyatının içinde olan otellere bakabilirsiniz. Eğer kalabalıksanız bir şale evi de kiralanabilir. Bu size hareket etme özgürlüğü verir ama tabii yemekleri sizin hazırlamanız kaydı şartıyla.

6) Otele nasıl ulaşacaksınız?

Başka bir ülkeden diyelim ki ülkeye uçtunuz sonrasında kalacağınız otele ya da eve ulaşmanız gerekiyor. En kolayı araba kiralamak ancak böyle bir bütçe yoksa tren ulaşımına yakın bir otel seçmekte fayda var.

7) Kayak okulu seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

Okulun iyi bir repütasyonu olup olmadığı, hakkında yazılmış review'ları mutlaka okuyun, grupların büyüklükleri önemli bazı kayak okulları 20 kişilik bir başlangıç grubu başına sadece bir öğretmen verebiliyor ki, bir öğretmenin yeni başlayan bu kadar kişiyi idare etmesi neredeyse imkansız. Öğretmenler gerçekten öğretmen mi? Bu da önemli bizim ilk kaydığımız sene hocamız bir koyun çobanıydı adam kışın işi olmadığı için kayak hocalığı yapıyormuş. Çift iş yapan çok var, gerçi küçük yaştan itibaren kaydıkları için hakikaten süper kayıyorlar ama bu onları öğretmen yapmıyor. Araştırın. İngilizce ya da siz hangi dili biliyorsanız öğretmenlerin o dili konuştuğundan emin olun.

8) Yanınızda götüreceğiniz malzemeler neler olmalı?

İdeali kendi kayak takımınıza sahip olmanız ama çok sık kayak yapmıyorsanız bu ciddi bir yatırım, o zaman önermem, ama bir kaskınızın olmasını şiddetle öneririm çünkü kızımın saçlarındaki bitlerle bir kayak tatili sonrası yaklaşık 1.5 ay mücadele ettim. O yüzden bence olmazsa olmaz. Çocukların ayakları büyüdüğü için bot olmak çok mantıksız ama büyükler için eğer her sene kayağa haftada bir kez bile olsun gidiyorsanız yatırım yapın derim. Ayrıca size ait olan botlarla kaymak her seferinde sizi ayağınıza giydiğiniz bota alışmak zorunda da bırakmayacak. Diğer malzemelerde tabii ki iyi bir eldiven, üşüyen eller ile kayak yapmak kadar rahatsız edici bir şey olamaz. Bir kayak gözlüğü, bandana ya da yüzünüzü kapatabilecek bir aparat, termal içlik, birkaç sıcak tutacak termal çorap, kayak pantalonu ve kayak ceketi yanınıza almanız gerekenler. Hava durumunu kontrol edin, seyahat sigortanız olsun olur ki seyahat tarihini değiştirmek zorunda kaldınız, bir de gideceğiniz ülkenin parasından bulundurun yanınızda.

Ek bilgi;

Çapraz bağlarımı kopartıp artık kayamamam canımı çok sıkmıştı ama esas kayakların ayağımdan çıkmamasının bir malzeme hatası olduğunu, bilmiş olsam bununla ilgili okulu ve malzeme firmasını dava edebileceğimi, sanırım bu hakkımı kullanırdım.

Umarım bu bilgiler size en güzel tatili sunacak yeri bulmanızda yardımcı olur. İyi kayışlar:)
 
http://www.onthesnow.com/resort-finder.html
http://skiing.about.com/od/beginningskiers/a/skiresort.htm
http://www.savoie-mont-blanc.com/en/Discover/Wintersports-holidays/Ski-resorts-and-ski-areas/Choosing-a-ski-resort-in-the-French-Alps-is-easy
https://www.theguardian.com/travel/2015/oct/10/great-little-ski-resorts-holidays-hotels-france-italy-us
https://www.theguardian.com/travel/2015/nov/14/affordable-ways-ski-europe-glamorous-resorts

Yazı ve fotoğraflar: Banu Demir          instagram:banuyollarda

//load.s3.amazonaws.com/pixel.gif

BANU DEMİR

Yazar Hakkında

BANU DEMİR

İstanbul Üniversitesi Radyo-TV bölümü ve Marmara Üniversitesi Contemporary Business Management’tan (gece bölümü) mezun olduktan sonra İngiltere Nescot College’da okudum.