Ketchican, yaklaşık 15.000 kişilik nüfusu ile Alaska’nın üçüncü büyük şehridir. Şehir, Tongass yağmur ormanlarının içerisinde yer almaktadır. Ketchikan’a yerli dilinde “Keçikin” denilmektedir. Bunun anlamı ise, kartalın kanatlarını çırptığında ortaya çıkan rüzgardır.

Ketchican şehrinin ekonomisi tamamıyla balıkçılık üzerine kurulmuştur ve bununla birlikte turizme yönelik yatırımlar da yapılmaktadır. Ayrıca şehrin “Somon Dünya Başkenti” olarak bilinmesi de balıkçılığa verilen değerin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

Bu bölgedeki denizlerde balıkçılık çok ileri seviyededir. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise gel-git sebebi ile denizin içerisindeki minareller sürekli yer değiştirmesi ve sürekli bir hareketlilik olmasıdır. Bölgede gel-git seviyesi 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Bu nedenle deniz kenarındaki tüm evler, gel-git'ten etkilenmemesi için kazıkların üzerine yerleştirilmiştir.

Eğer denizin çekilmiş olduğu döneme denk gelirseniz, kayalara sıkı sıkı tutunmuş rengarenk deniz yıldızlarını da yakından görme fırsatınız olabilir.

Ketchican'ın dünyanın en büyük totem direği koleksiyonuna sahip olması da, turistler için ilgi çekici bir şehir olmasını sağlamaktadır.

Özellikle teleferik ile çıkılan, Tarihi Totem Tepesi en çok ilgi çeken yerlerden biridir.

Şehrin merkezindeki en önemli yer Creek Caddesi'dir. Dar bir nehir kenarında karşılıklı olarak kazıkların üzerine inşa edilmiş üç katlı ve rengarenk evler görülmeye değerdir.

Creek Caddesi üzerinde 25 numarada 1919 senesinde açılmış ve halen faaliyet göstermekte olan Dolly House adında bir genelev bulunmaktadır. 5$ karşılığında bu genelev turistik olarak gezilebilmektedir.

Genellikle Meksika restoranları barındıran şehirde deniz ürünlerine büyük önem gösterilmektedir. Ayrıca çeşitli cafe ve restoranlarda yer yer Çin mutfağına rastlamak da mümkündür.

Şehrin merkezinde iki büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. Şehirdeki en önemli ürünler ise her yerde görebileceğiniz kızılderili ürünleridir.