Kiev - Ukrayna

Kiev 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak Ukrayna’nın başkenti oldu. Kiev’de yaşayanların %85’i Ukraynalı, %12’si Rus, %3’lük bölümü ise Tatarlar, Beyaz Ruslar ve Romanlar oluşturuyor. Kışları ortalama sıcaklık -4 derece, yazları ise 24 derece. Yani yazın gitmekte fayda var.

Dnyeper Nehri kenarında olan bu topraklar tarıma çok elverişli olduğundan tarımla ve geçiş noktası üzerinde bulunduğundan ticaretle zenginleşmişler. 1917 senesindeki Kızıl Devrim’den sonra oluşan Sovyetler Birliği’nin Moskova ve St. Petersburg’dan sonra 3. en büyük şehri haline gelmiş Kiev.

Kiev Ukrayna’nın başkenti , başkentin merkezi ise Özgürlük Meydanı. Sizlerde gezinize ilk olarak buradan başlayabilirsiniz. 18. yy sonlarında büyük surlar ve eski tarihi şehre girişi sağlayan üç kapıdan biri olan Lyadskie Girişi (Lyadskie Kapısı) inşa edilmiş buraya.

1833 yılında ise meydandaki surlar ve giriş kapısı yıkılmış. 19. yy’da Kreshatik Caddesi ana cadde statüsüne kavuşunca, bu meydan da Kiev şehrinin ana meydanı haline gelmiş. Bu meydanda 2 tane önemli anıt bulunuyor. Biri Özgürlük Heykeli diğeri ise Dünya Anıtı.

1991 yılında Ukrayna’nın SSCB’den ayrılması için aylarca bu meydanda gösteriler ve toplantılar yapılmış. Sonunda Ukrayna Halkı, Ukrayna’nın Rusya’dan ve Beyaz Rusya’dan ayrılmasını sağlamış. 2004 senesindeki başkanlık seçimlerinden sonra Ukrayna halkı yine bu meydanda toplanarak seçim sonuçlarını aylarca protesto ederek dünyaca ünlü Turuncu Devrim'i gerçekleştirmiş.

Bu meydan tüm Ukraynalıların buluşma noktası durumunda, sabah saat 8’de de, gece yarısı 2’de de çok kalabalık. Akşam saatlerinde ise genelde bu meydanda çeşitli etkinlikler yapılıyor. Şehirde alt yapı çok gelişmiş durumda bir kaç katlı, mağazalı, dükkanlı alt geçitler sizleri şaşırtabilir. Metro hattı buna paralel olarak oldukça büyük ve etkili. Yaya kaldırımları ise bizim ülkemizdeki bir caddenin bir kaç katı genişliğinde. Burada rahat edebilirsiniz gerçektende.

Kiev’de gitmeniz gereken yerlerin başında Perchka Lavra Manastırı geliyor. Manastır eski SSCB içindeki en büyük manastırlardan biri. Ayrıca harika kubbeleri kesinlikle aklınızdan çıkmayacak. Manastır 2 kısımdan oluşuyor: üst kısım ve alt kısım. Şu an manastırın içinde 18 tane kilise var. Bunların 12 tanesi yerin üzerinde taş yapı, 6 tanesi yerin altındaki mağaralarda bulunuyor. Bu mağaralar manastır içinde yaşamış azizlerin gömüldüğü mezarlık olarak kullanılıyor.

Aynı zamanda manastırın içinde Güzel Sanatlar Müzesi ve Mikro Minyatür Müzesi var. Vaktiniz olursa mutlaka Kiev Mikro Minyatür Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Dünyada bir eşi daha olmayan müzenin kurucusu ve bütün eserlerin sahibi Ukraynalı Mykola Syadristy. Eserlerin bir çoğu kendisine ait veGuinness Rekorlar Kitabı’na girmiş. Bu eserler arasında, toplu iğnenin başındaki satranç takımı, dünyanın en küçük saati, iğne deliğindeki piramitler ve kervan, saç telinin ucuna isim ve soy ismini yazması, dünyanın en küçük kilidi ve anahtarı gibi insanı hayret içinde bırakan pek çok eser bulunuyor.

Hydrapark, Dinyeper Nehri ortasında 188 hektar arazi üzerine kurulmuş bir ada. Kiev’in yazlık yeri. Kıyıları tamamen kumlarla doldurulmuş. Burada balık tutanlardan, kano yapanlara, yüzenlerden, bungee jumping yapanlara kadar her çeşit aktivite bulunuyor.  Bir de unutmadan; burada özel çıplaklar plajı var.

Burada yöresel kıyafetler ve yemeklerle hizmet veren bir kaç mekan bulabilirsiniz. çocuklu aileler içinse oyun parkı mevcut.

Eski dönemde Kiev alt ve üst şehir olarak ikiye ayrılıyormuş. Üst şehir yönetim merkeziyken, alt şehirde halk yaşıyormuş. Podol, halkın yaşadığı, ticaret yaptığı ve hayatını sürdürdüğü yermiş. Kiev’deki pek çok eski yapı, anıt, kilise, sokak ve meydan bu semtte bulunuyor

1711 yılı itibariyle Kiev şehrinin yöneticisinin emriyle Andrevski Sokağı genişletilmiş ve sadece insanların yürüyerek geçtiği patika bir yol olmaktan çıkıp, atlıların ve at arabalarının da geçebildiği büyük ana bir sokak haline getirilmiş. Günümüzde Andrevski Yokuşu üzerinde sağlı sollu hediyelik eşyacılar, antikacılar, ressamlar ve eserleri bulunuyor.

Yokuşun en tepe noktasında sol tarafta muhteşem bir manastır bulunuyor. Yeşil kubbeli Caves Manastırı. Manastıra merdivenlerden çıkarak girebiliyorsunuz.  Manastırın  terasında Andreevskiy Bulvarı’nın kuş bakışı fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Boğdan Meydanındaki (Aya Sofya meydanı) St. Sofia Katedrali, 11. yüzyılda inşa edilmiş. Yaklaşık on asırdır burada olan bu katedral ilk günkü ihtişamını koruyor hala. Katedralin inşasına Knyaz Vladimir karar vermiş ve onun isteği üzerine inşa edilmiş. Buraya uğrayıp deklanşörlerinize basmalısınız.

Aya Sofya Meydanı'nın çok yakınında St. Mikael Kilisesi bulunuyor. Mikael Kilisesi’ne yürünen yol kestane ve ıhlamur ağaçları ile kaplı.

Kiev katedralleri, sokakları, eğlenceleri ve renkli yapılarıyla oldukça hoşunuza gidebilir.