Kopenhag - 2 - Danimarka

Kopenhag bir kaç günde bitecek bir şehir değil.  Gezinize kanal turuyla devam edebilirsiniz. Nyhaun bölgesinden başlayan turlara katılmalısınız kesinlikle. Mavi ve kırmızı tur olan bu 2 etaplık gezide kanal kenarında bulunan ve önemli olan bütün tarihi yerleri görebilirsiniz.

Tur sırasında kentteki en modern bina olarak nitelendirilen Black Diamond (Kara Elmas) binasını görebilirsiniz. Tamamen siyah camdan yapılmış bu bina oldukça etkileyici. Tekne turlarında her önemli bölge de tekne karaya yanaşıyor ve burada inerek gezebiliyorsunuz, geziniz bittikten sonra bir başka tekneye binerek tura devam edebilirsiniz.

Turda bir de buranın simgesi olan Küçük Deniz Kızı’nı görmelisiniz. Bir kayanın üzerinde konumlanan heykel pek çok aksilik yaşamış. Kafasının çalınması ve kopması sadece bir kaçı. 1913 yılında heykeltıraş Edward Eriksen tarafından yapılmış olan bu heykel, kentin ünlü Carlsberg biralarının sahibi olan Carl Jacabson tarafından Kopenhag halkına hediye edilmiş.

Amelien Sarayı’nı da görmelisiniz burada. 1794 senesinde Christianborg yangınından sonra Kraliyet ailesinin sarayı görevini üstlenmiş burası. Ülke parlamenter demokrasi ile yönetilmekle beraber sembolik de olsa kral ve kraliçe var. Günümüzde de Danimarka Kraliçesi bu sarayda yaşıyor.

Tivoli Bahçeleri, Kopenhag’ın en popüler adreslerinden biri. 80 dönüm arazi üzerine kurulmuş bu park, bir masal dünyası gibi. 1843 yılında Georg Carstensen tarafından kurulan bu eğlence merkezi, geleneksel ve modern teknoloji ile donatılmış. Parkta 26 eğlence parkuru, 32 restoran ve pek çok konser alanı bulunuyor.

Park içinde yok yok adeta. Akvaryumlar, restoranlar, kafeler, suni göller ve sanatsal aktiviteler.

Açık hava gösterilerinin olduğu yerde bir yandan pandomim veya bale izlerken bir yandan da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Tivoli Bahçeleri’nin gündüzü de gecesi de çok güzel. Gece havuzdaki lazer ve ses gösterisi de mükemmel. Burası biraz Disneyland, biraz Las Vegas gibi.

Danimarka sanata önem veren bir ülke ve bunu her sokakta görebilirsiniz. Gerek standartları, gerek eğitim düzeyi olarak burası gerçekten örnek alınması gereken bir yer.

Etiketler