Kos - Yunanistan

Hipokrat’ın adası olarak anılan Kos Adası’na ulaşmanın en kolay yolu BodrumTurgutreis’te D-Marin’den düzenlenen feribot seferleri. Turgutreis’ten yarım saatlik bir yolculukla Kos adasına ulaşmak mümkün.

Yunanistan’ın “Onikiadalar”ı içinde yer alan Kos, 295 kilometrekarelik alanı ile üçüncü büyük adası. Güneşli günlerin ve ılıman iklimin hakim olduğu ada, binlerce yıllık tarihi dokusu, mükemmel deniz ve plajları ile turistlerin çekim merkezi.

Kos limanına indiğinizde pek çok yer yürüme mesafesinde. Bunlar arasında en önemli olanları arasında şüphesiz ki Neratzia Kalesi yer alıyor. Neratzia kalesi, M.S. 15. yy.’da St. John şövalyeleri tarafından savunma amaçlı yapılmış. Osmanlılar’ın 1522’de kaleyi ele geçirmesi sonucu ada da Osmanlı hakimiyetine girmiş.

400 yıl Osmanlı himayesinde kalmış olan adada çok sayıda Osmanlı hamamı da yer almakta.

Hipokrat’ın geleneksel yöntemlerle gölgesinde öğrencilerine tıbbi eğitim verdiği asırlık çınar ağacı ise Ada’nın simgesi haline gelmiş.

Ağacın bulunduğu meydanda yer alan ve 1786 yılında yapılmış olan Gazi Hasanpaşa Camii görülmeye değer. Diğer adı ise Kemeraltı Camii.

Adanın en büyük arkeolojik alanlarından biri olan Agora Liman bölgesi ise Hellenistik dönemden Ortaçağ’a ait harabelerin bulunduğu geniş bir açıkhava müzesi. Bu bölgede yer alan Dionysus hellenistik tapınağı, Kos adasındaki Roma döneminin zenginlik ve ihtişamının göstergesi olan Casa Romano (Roma evi), Roma döneminde Asklepeios onuruna müzikli aktiviteler ve yarışmalar düzenlenen Roma Odeon’u mutlaka görülmesi gerekenler arasında. Batı arkeoloji bölgesindeki içinde ünlü Avrupa’yı kaçırma mozaiği olan Roma evi, Prens Paris’in yargılanması mozaiği bulunan Nymphaeum görülebilir.

1933 yılında yaşanan büyük deprem sonrası eski yerleşimin bulunduğu bölgedeki binaların ancak dörtte biri günümüze kadar ulaşabilmiş. Ancak zamanında eski yerleşimin olduğu bu meydan Kos’un kalbi olarak biliniyor. Bu bölgedeki St. Poroskevi Kilisesi 1931-1932 yılları arasında yapılmış. Açık pembe rengi ve Bizans mimarisi ile dikkat çeken tipik bir Yunan kilisesi.