Kotor - Karadağ

Kotor, Karadağ’da tarihi bir liman şehridir. Adriyatik Denizi kıyısında fiyort benzeri kıvrımlı bir girintidir. Doğal bir liman olan Kotor, dar boğazlarla birbirine bağlanan dört koydan oluşur. Bir kıyı şehri olma özelliği taşıyan Kotor'da, bir çok farklı etnik kökenden insan bir arada yaşamaktadır. Nüfusun yüzde 55’ini Karadağlılar'ın oluşturduğu bu şehirde, Sırp ve Hırvatların sayısı da oldukça fazladır. Kotor, çarpıcı mimarisi ve doğal güzellikleriyle bilinmektedir.

Kotor’un en ilgi çeken bölgesi Stari Grad adı verilen eski şehir bölgesidir. Burası günümüze kadar korunarak gelmiş ender ortaçağ yerleşim merkezlerinden biri olduğundan UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır.

Kentin içi bir labirenti andırmaktadır. Birbirini kesen dar sokakların hepsi ilgi çekicidir. Kentin içerisindeki yapıların büyük bölümü 12.-14. yüzyıllara tarihlenmektedir.

Kentteki başlıca yapılar, şehrin koruyucu azizi olan Aziz Trifon (Sveti Tripun) Katedrali, 13. yüzyıla ait Aziz Lukas Katedrali (Sveti Luke), 12. yüzyıl eseri Aziz Ana (Sveti Ana) Kilisesi, 15. yüzyıl’a ait Şifa Veren Meryem Kilisesi (Gospe od Zdravlya), 17. yüzyıla ait saray ve son olarak 19. yüzyıla ait Napoleon Tiyatrosu'dur.

Kotor’un tüm güzelliğini bir tepeden seyretmek isterseniz, Fortification olarak bilinen yere tırmanmanız gerekmektedir. Tam tepede ufak bir kilise yer almaktadır. Yukarıya tırmanmak ise yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu noktadan şehrin bütün manzarasını izleyebilirsiniz.

Şehirde bulunan tarihi Kotor Kalesi de gündüz gezebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. İçinde bir kaç kilise, çok katlı taş evler, birden fazla meydan barındıran bu kaleyi gezerken bir çok güzel fotoğraf da çekebilirsiniz.

Şehrin adını verdiği körfez de oldukça büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Dinlenmek için ideal bir yer olan bu körfez, pek çok su sporu aktivitesini de yapabileceğiniz bir noktadır.

Kentte yer alan restoranların büyük çoğunluğu eski şehir bölgesi içerisinde toplanmıştır. Makarna, bol kremalı krepler ve pizza bu şehirde en çok tercih edilen yemeklerdendir. Yemekler daha çok et ve hamur işi üzerinedir. Kotor, bir kıyı şehri olduğu için deniz ürünleri de fazlaca tercih edilmektedir.

Kotor’da, eski şehir bölgesinde bir çok butik bulunmaktadır. Bölgede bulunan marketlerde ise ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bu marketlerde de bir çok ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Kentte dolaşırken herhangi bir mağazanın veya dükkanın tarihi dokuyu bozmadan yerleştirilmiş olduğunu görebilirsiniz.