Krakow - Polonya

Krakow, Polonya'nın en eski ve büyük şehirlerinden biridir. Şehir, Küçük Polonya'nın güneyinde yer almaktadır. Krakow, Polonya'nın bilim ve kültür merkezidir. Tarih boyunca bir çok olaya tanık olduğu için bu eski başkent Polonya'nın kalbi olarak anılır. Avrupa'nın en iyi korunan Orta Çağ kentlerinden biridir.

Lehistan İmparatorluğu’na 7 asır boyunca başkentlik yapmış olan Krakow, 2. Dünya Savaşı'nda hemen hemen hiç hasar almamış nadir kentlerden biridir. Muhteşem Wavel Kalesi, kente ayrı bir hava katmaktadır. Kalenin içinde yer alan Sigizmund Şapeli de halen Polonya’nın ulusal mabedi olarak kabul görmektedir.

Krakow Avrupa'nın en büyük eski şehir meydanına sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda Avrupa’nın en eski kapalı çarşısına da sahiptir.

Yedi kapıdan ulaşılan bu tarihi şehir, 7. yy'da inşa edilmiştir ve 1978’de Unesco Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Şehrin kapılarından tek ayakta kalanı Florian Kapısı'dır.

Florian Kapısı'nın hemen arkasında Barbakan adlı bir savunma kalesi yer almaktadır.

Polonya’daki kiliselerden en ihtişamlısı, St. Mary Kilise’sidir. Ortaçağ döneminden beri geniş bir meydan olarak kalan ve Krakow’un “Pazar Meydanı” olarak bilinen Rynek Glowny’i çevreleyen yapılardan bir tanesidir. 14. yüzyılda gotik mimariye uygun olarak tuğlayla inşa edilen bu kilisenin yüksekliği 80 metredir.

Eski meydan (Old Town), Avrupa'nın en büyük eski şehir meydanı olma özelliğini taşımaktadır. Tarihi yapıları, heykelleri, çiçekler içindeki kafe ve restoranları, her köşede her biri ayrı bir müzik ziyafeti sunan sokak çalgıcıları ve faytonları ile Polonya’nın en güzel ve ihtişamlı meydanıdır.

Krakow'daki tiyatro binası, şehrin ilk ışıklandırılan binası olma özelliğini taşımaktadır.

Vistül Nehri kenarında konumlanmış olan Kazimierz Bölgesi, 2. Dünya Savaşı öncesi Avrupa’daki yahudilere merkezlik yapmıştır.

Kazimierz’in ana meydanında da küçük çaplı birçok kafe ve restoran yer almaktadır.

1939 – 1943 seneleri arasında yapılmış ve Schinder’in Listesi filmine de konu olmuş olan Schindler Fabrikası, şu an müze olarak hizmet vermektedir.

Polonya’nın güneyinde Krakow’a yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan Kalwaria Zebrydowska, küçük bir yerleşim yeridir ve toplam nüfusu yaklaşık 5.000 kişidir. Ev sahipliği yaptığı Kalwaria Manastırı ile ünlüdür. Bu manastır, Polonya'nın en çok ziyaret edilen hac merkezleri arasındadır. Tüm binada Hz. İsa ve Hz. Meryem figürleri ve sembolleri yer almaktadır.