Kuşadası - Türkiye

Önceleri İzmir’e şimdi ise Aydın’a bağlı olan güzeller güzeli Kuşadası. Buralara kadar geldiyseniz her şeyiyle tanışmalısınız Kuşadası’nın. Gece hayatıyla, denize nazır kahvaltı sofralarıyla, kumsallarıyla, plajlarıyla ve tarihi mekanlarıyla burası küçük bir cennet gibi.

Eğer kalacak yeriniz hazırsa hiç bir mekana kapanmadan hemen deniz kenarında güzel bir yemek yemelisiniz. Kuşadası’nın havasını bir de mavi sulara bakarak teneffüs etmelisiniz. Sahil boyu buranın can damarlarından biri.

Yılın hemen hemen her ayı hareketli olan Kuşadası’nda canlı bir gece hayatı var. Özellikle de yaz aylarında konser ve etkinliklerde artış oluyor. Yaz aylarında kalabalık olan Barlar Sokağı ve Kaleiçi bölgesinde çok sayıda bar ve gece klübü yer alıyor. Kaleiçi bölgesi’nde son senelerde biraz pavyonvari eğlence mekanları açıldığı için Barlar sokağı gece eğlenceleri için daha ideal. Burada da çok sayıda Irish pub ve disko yer alıyor.

Sıra biraz dolaşmaya geldiyse dileyenler sokaklarda yürüyüp Kaleiçi bölgesinin nabzını tutabilir, dileyenler ise Güvercin Adası’nı ziyaret edebilir. 

Ardından tarihi saat kulesine gidebilir buradaki rengarenk hediyelik eşya dükkanlarından güzel yadigarlar satın alabilirsiniz. Ardından ise liman bölgesine doğru yürüyüp biraz daha haşır neşir olmalısınız Kuşadası’yla.

Liman bölgesine doğru yürüken iki katlı evlerin yerleştiği sokakların keyfini çıkarmalısınız. Burası adeta insanın içini ısıtan bir yer. Rengarenk ara sokakları, merdivenleri, ele alışmış güvercinleri, güzel dükkanları ve her telden insanıyla insanın içine işliyor Kuşadası.

Burada bir de efsane var. Efsanenin gerçekleşmesi için Kaleiçi’ne doğru yürüyüp kale kapısından geçmelisiniz. Bu söylenceye göre, eğer kişi Kuşadası Kale Kapısı altından bir defa geçip, suyundan içerse Kuşadalı olur, kalbine Kuşadası sevgisi yerleşir ve Kuşadası’ndan ayrılamazmış. 

Kuşadası sevgisi içinize işlediyse eğer şimdi plajların yolunu tutma zamanı, buralara kadar gelmişken bu plajları, sahil kıyılarını ziyaret etmeden olur mu? İşte küçük bir rota sizler için; Kadınlar Denizi, Yeşil Plaj, Kuştur Plajı (en popüleri), Pamucak Plajı, Uzun Plaj ve Yılancı Burnu Plaj. Bu plajlarında kumsallarına dokunduysanız artık Kuşadası’nı tamamlamış her şeyiyle onu kabullenmişsiniz demektir.