Lake Manyara - Tanzanya

1960 senesinde park alanı olan Manyara Gölü ve çevresi, 1981 senesinde bioreserv alanı olarak ilan edilmiştir. Toplam 628 kilometrekarelik alanın 220 kilometrekarelik alanını göl oluşturuyor.

Milli park alanı içerisinde yer altı suları ve kaplıcaların olması, hem buradaki canlı çeşitliliğini arttırıyor hem de bu milli parkı diğer milli parklardan biraz daha farklı kılıyor. Park alanı içinde rangerlar eşliğinde yürüyerek safari yapmak, kamp yapmak ve göldeki su seviyesi yüksek olduğunda kano yapmak mümkün.

Kuru sezon olan Haziran – Ekim arası büyük memeli hayvanları izlemek için en ideal dönem. Bufalo ve fil sürüleri, aslan, maymun ve zürafa en sık görebilecekleriniz arasında. 390 üzerinde kuş çeşidinin olduğu bölge kuş gözlemcileri için çok cazip bir nokta. Kuş gözlemi için en uygun dönem ise Kasım – Haziran arası. Kasım – Aralık’ta kısa yağışlar, Şubat – Mayıs arası ise yoğun yağışlar görülüyor. Yıllık ortalama sıcaklık ise 26 – 27 derece civarında.

Temel bir kaç bilgiyi edindiğinize göre safariye çıkabilirsiniz artık. Ayrıca  araçlar maksimum 50 kilometre hız yapabiliyorlar park alanı içerisinde. Eğer 50 kilometrenin üzerine çıkarsanız ciddi cezaları var. Ateş yakmak, çöp atmak, korna çalmak kesinlikle yasak.

Toprak yolda yavaş yavaş ilerlerken sağda solda sayısız antilop görebilirsiniz. Yaklaşık 100’e yakın antilop çeşidi var Afrika’da. En büyük antilop, 2 metre omuz yüksekliği olan yaklaşık 700 kg ağırlığındaki dev boğa antilobu. Ardından birbirleri ile oynaşan filleri görebilirsiniz. Beş büyükler arasında yer alan Afrika fillerinin ağırlıkları yaklaşık 5-6 ton.

Biraz düzlük arazide ilerledikten sonra Manyana Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Burada filamingoları izleyebilir ve yolunuza devam edebilirsiniz. Mevsim şartlarına göre canlı çeşitliklerinde farklılık gözlemleyebilirsiniz. Gölün etrafındaki alanda ise uzun boyları ve canlı renkleriyle zürafalar size eşlik edeceklerdir.

Parkta Hippo Pool denilen Hippopotamların yani su aygırlarının bulunduğu bölgeyi de ziyaret etmelisiniz. Genelde 20’li gruplar halinde yaşayan, omuz yüksekliği 1,5 metre ve uzunluğu 4,5 metre olan yetişkin bir su aygırının ağırlığı yaklaşık 3 – 4,5 ton arasında değişiyor. Sürekli suyun içinde yatan miskin görünümlü bu hayvanlar saatte 48 km hıza ulaşabiliyorlar.

Buradaki babunlar ve maymunlar sizleri neşelendirecektir. Hareketli yapıları ve taklit yetenekleriyle safarinin en samimi anını yaşayabilirsiniz.