Finlandiya’nın en kuzey bölgesi yani Laponya. Sıcaklık değerleri -50’leri buluyor Laponya'da. Burada beyaz, kar ve buzla ilgili her şeyi görebilirsiniz. Göller ülkesindesiniz ve neresi kara, neresi göl anlamayabilirsiniz. Her yer bembeyaz ve bir bütün halinde.

Buraya geldiğinizde eğer acıktıysanız yöresel tatlardan olan ren geyiğini deneyebilirsiniz. Ardından eğer biraz vaktiniz varsa beyazın üstünden güneşi batırabilirsiniz.

Laponya’da mutlaka yapmanız gereken ilk şey Husky safarisi. Bu muhteşem hayvanları yakından görüp sevmek bile bir ayrıcalık olacaktır. Bu safariye başlamadan önce eğer ki kat kat giyinip kendinizi hazırladıysanız tekrar soyunmaya başlayabilirsiniz. Çünkü burada termal kıyafetler kullanılıyor ve temizlik konusunda oldukça hassaslar.

Husky çiftiliğinde sizleri pastel renklerinde güzel evler ve yüzlerce kulübe bekliyor. Husky’ler tek başlarına kalıyorlar ve kulübeleri üçer metre arayla yapılmış. Koşmak için can atıyorlar ve onları bekletmeyip sunumdan sonra hemen işe koyulmalısınız.

Safariye başlamadan önce haberleşmeye yarayan el hareketlerini öğretiyorlar ve ardından 2 kişilik kızaklara biniliyor. Görevliler her kızağa ikişer sıra ile 6 köpek bağlıyor. Köpeklerden biri lider. Neşelenen, kuyruklarını sallayıp havlayan köpekler dikkatinizi çekebilir.

Huskyler gerçekten harikalar, karın ve hızın canlıları adeta. Masmavi gözleri ve doğayı içine sığdırdıkları bakışlarıyla bu güzel yaratıkları kolay kolay unutamayacaksınız.

Husky safarisinde lapon kulübesinde durup dinlenebilirsiniz. Boydan boya ocağa sahip bu kulübelerde, odunlarla ateş yakılıyor ve somon parçalı, patatesli, havuçlu ve kremalı çorba ikram ediliyor yolculara. Buradan çıktıktan sonra safariye devam ediliyor fakat küçük bir uyarı soğuktan dolayı kaşlarınız ve kirpikleriniz donabilir, ayrıca fotoğraf makinesi ve kamerayla çekim yapmakta oldukça zor. Soğuktan dolayı şarjlar çabucak tükeniyor ve objektifler buz ile kaplanıyor.

Karın ülkesinde karla ilgili aktiviteler kolay kolay bitmez. Burada kızakla kaymakta oldukça ünlü. Kendinize dikkat etmeli ve gerekli komutları iyice anlamalısınız çünkü tek başınıza olacaksınız.

Burada insanlar oldukça sıcak ve eğlenceli. Bazı geceler bayanlar bayları bazı geceler ise baylar bayanları dansa kaldırıyorlarmış. Dans burada oldukça seviliyor. İnsanlar Helsinki’den buraya eğlenmek için geliyorlarmış.

Safariler bitmiyor Laponya’da. Sırada snowmobillerle yapılacak olan gezi var. Kasklarınızı takıp komutları dikkatlice dinlemelisiniz yine. Yol 40 km fakat korkmanıza gerek yok, görevliler genelde etrafınızda oluyorlar ve yer yer yakınınıza gelip durumunuzu soruyorlar.  Yaklaşık 2 saat sonra Riekkovara Ren Geyiği Çiftliği'ne varmış ve araçlarınızı park etmiş olacaksınız.

Burada ren geyikleri ile kısa bir tura çıkabilirsiniz.

Burada yaşayan yerel halka “Sami” deniliyor. Burada konaklarken ve dinlenirken ren geyikleri hakkında bir dolu şey öğrenebilirsiniz. Marmelatlı ren geyiği eti ve şarap eşliğinde ise güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

5.000 çeşit ren geyiği varmış. Burada doğada başıboş gezen ren geyiklerini kementler ile yakalayıp, kulaklarının ucuna çentikler açıyorlarmış. Bu çentikler bir nevi işaret anlamına geliyormuş ve her ailenin işareti yani çentiği birbirinden farklı oluyormuş. Rengeyiği postunda 1 santimetrekarede toplam 6.000 adet kıl varmış ve kılların içi boş hava ile doluymuş. Bu da klima etkisi yapıyormuş. Vücut ısısı ile ısınan kılların içerisindeki hava, hayvanı sıcak tutuyormuş.

Bütün bunların arasında kalacak yer seçeneklerini merak ediyorsanız eğer mutlaka buz oteli veya igloları tercih etmelisiniz. Özellikle igloları; çizgi filmlerin, filmlerin içinden çıkmış gibi duran bu zarif yapıları mutlaka denemelisiniz.

İglolar muhteşem. Yarım daire şeklinde ve tepesi yuvarlak, komple cam. Camlar paralel-meridyen şeklinde metaller ile bölünmüş. Camdan ısıtmalı bir sistem var odalarda. Dolayısı ile yağan kar camın üzerinde birikmiyor ve anında eriyor. Yattığınız yerden ayı ve yıldızları, hele de kuzey ışıklarını seyretmek mükemmel hissettirebilir.

Civarda bir kaç yapı ve kilise görebilirsiniz. Bütün bu yapılarda buzdan yapılmış durumda. Sadece kapıları ahşaptan ve kapı kolları geyik boynuzundan yapılmış.

Burası aklınızdan hiç çıkmayacak bir yer. Hiç kaybolmayan ay, karın gıcırtısı, huskyler, ren geyikleri ve sonsuz gibi bir beyaz.