Livingstone - Zambiya

Zambiya’nın güneyinde yer alan tarihi bir koloni şehri olan Livingstone, adını 1855’te buraya gelerek Victoria Şelaleleri’ni keşfeden İskoç kâşif Dr. David Livingstone’dan almıştır. Livingstone kenti Maramba olarak da bilinmektedir.

Livingstone’nun nüfusunun yaklaşık 120.000 kişi olduğu tahmin edilmektedir. Kent özellikle 19.yy’da Zambezi Nehri sayesinde bir ticari merkez halini almıştır. Ancak zaman içinde sanayi ve ticaret gerilerken Victoria Şelalesi ve çevresindeki doğal parkları nedeniyle turizmin merkezi haline gelmiştir.

1

Şehrin görülmeye değer en önemli yeri Zambiya ve Zimbabwe arasındaki Victoria Şelaleleri’dir. Şelale, Zambezi Nehri üzerinde olup, 108 metreden dökülmektedir. 1989 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır. “Mosi-oa-Tunya” ya da “Gürleyen Duman” olarak da anılan bu şelalenin bir ucu Zimbabwe’de, öbür ucu ise Zambia’da bitmektedir.

Genişliği 1.7 kilometreyi bulan Victoria Şelaleleri’ni, karadan ve havadan ziyaret etmek mümkündür. Victoria Şelaleleri, Niagara Şelaleleri’nin iki katıdır. Büyüklük açısından ancak Iguasu Şelalesi ile karşılaştırılabilir.

Armchair olarak da bilinen Şeytan’ın Havuzu, (Devil’s Pool) şelalenin döküldüğü noktada oluşmuş doğal bir havuzdur. Bu havuzun derinliği yaklaşık 10 metredir.

2

Şehirde yer alan Livingstone Müzesi'nin içinde binlerce yıl öncesinden günümüze kadar yaşanan Zambiya tarihi çok gerçekçi bir şekilde canlandırmalarla anlatılmaktadır.r

Livingstone’da akşam üstü saatlerinde yapılabilecek en keyifli aktivite ise Zambezi Nehri'nde yemekli tekne turudur. Bu tur sırasında hem yemek yiyip hem de güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Bölgede gezebileceğiniz diğer bir önemli yer ise Dr. David Livingstone’nun Zambiya’ya geldiği zaman konakladığı “Mukuni Köyü”dür. Burası bir kültür köyü olarak ziyarete açıktır. Ancak girişte bir ücret ödenmektedir. Bu köyde yaşayan kabileye Leya Kabilesi denilmektedir.

3

7 bin kişinin yaşadığı köyde kabile sistemi mevcuttur. Köydeki kulübeler yuvarlak yapılıdır. Bunun sebebi ise köşe ve kuytuları seven yılanların gelmemesi içindir.