Ljubljana - Slovenya

Slovenya’nın başkenti olan Ljubljana, ülkenin kültürel, ekonomik, bilimsel, politik ve yönetsel merkezidir. Eski ve yeni kent olarak iki bölümden oluşan Ljubljana büyüleyici güzelliğe sahip kentlerdendir. Save ve Ljubljanica nehirleri üzerinde kurulu olan şehir, Alpler ve Akdeniz arasında, Slovenya’nın tam merkezinde yer almaktadır. 1918 ile 1991 yılları arasında Yugoslavya topraklarında kalan kent, Slovenya’nın kurulmasıyla başkent olmuştur.

Şehri gezmeye, Slovenya'nın 1991'de bağımsızlığını ilan ettiği Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayabilirsiniz. Bu meydanın karşısında ise Slovenya Parlamentosu bulunmaktadır.

Gün içerisinde Ljubliana Kalesi'ni gezebilirsiniz. 12.yy’da yapılmış olan bu kalenin kenarında bir de beyaz kulesi yer almaktadır. Bu kule şehrin merkezinden rahatlıkla görülebilmektedir. Bu kaleye ister yürüyerek, isterseniz de finüküler ile çıkabilirsiniz. Roman ve Kelt döneminin izlerini taşıyan kale, şehrin manzarasını en güzel görebileceğiniz yerlerden biridir.  

Şehirdeki diğer önemli kale ise defalarca restore edilmesine rağmen Rönesans karakterini kaybetmemiş olan Fuzine Kalesi'dir. 

Şehirdeki bir çok yapı, Ljubljanalı ünlü mimar Joze Plecnik tarafından yapılmıştır. Bu mimarın en ünlü eserlerinden biri ise "Tromostovje" isimli köprüdür. Kentin simgesi haline gelmiş olan bu taş köprü, şehrin merkezinde yer almaktadır. Yan yana duran ve 3 köprüden oluşan yapı diğer adı ile Üçlü Köprü ve Üç Kardeşler Köprüsü olarak da bilinmektedir.

Üç Kardeşler Köprüsü'nün yanında ise Preseren Meydanı yer almaktadır. Preseren, Slovenlerin milli şairidir. Hatta 1991’den bu yana milli marşlarında Preseren’in bir şiirinin sözleri kullanılmaktadır.

Meydanda bulunan Preseren Heykeli'nin arkasındaki kırmızı renkli Franciscan Kilisesi özellikle gün batımında çok hoş bir atmosfer yaratmaktadır.

Preseren Meydanı'nda çok sayıda kafe bulunmaktadır. Meydan kentin lüks mağazalarının bulunduğu caddelerin de kesişme noktasında olduğundan her zaman kalabalıktır. Bu meydanın en kalabalık olduğu zaman akşam üstü saatleridir.

Şehrin diğer önemli sembolü ise Ejderha Köprüsü'dür. Ejderha Köprüsü'nün etrafında Ljubljana'nın simgesi olan 4 tane ejderha heykeli bulunmaktadır. Bu köprüyü de Slovenyalı mimar Joze Plecnik (1872-1957) inşa etmiştir. 

Nehrin her iki kıyısında da, ufak kafeler, restoranlar ve barlar bulunmaktadır. Pazar günleri ise nehrin kale tarafında kalan kısmında büyük bir antika pazarı kurulmaktadır. Burada eski dönemlerden kalma tabak, çanak, fincan, tablolar, gramofonlar ve bir çok şey bulmanız mümkündür.

Ljubljana’lıların diğer buluşma yerlerinden biri de Carniolan Çeşmesi'dir. Çeşmenin üzerindeki balık figürlerinden su fışkırmaktadır. Buradaki su dağlardan geldiği için doya doya içmeniz mümkündür. Çeşmenin hemen arkasında ise belediye binası (Town Hall) bulunmaktadır. 

Ljubljana Nehri üzerinde birçok ufak köprü mevcuttur. Nehirde de turistleri gezdiren tekneler bulunmaktadır. Nehir boyunca ilerleyerek şehrin dışına doğru çıkabilirsiniz. Buralarda birçok bahçeli tek katlı ve iki katlı evler görebilirsiniz.

Şehrin içindeki Tivoli Parkı da görülmeye değer yerler arasındadır. 17.yy’da yapılmış olan bu park içerisindeki yürüyüş parkurları, tenis kortları, basketbol sahaları, alabildiğince yükselen ağaçları ve rengarenk çiçekleri ile şehrin adeta oksijen tüpü gibidir. 

Kentte Orta Avrupa ve İtalyan mutfağından çeşitli lezzetleri bulabileceğiniz pek çok restoran mevcuttur. Geleneksel yemeklerinden içi et ya da sebze ile doldurulan bir tür mantı olan “štruklji”yi, karabuğdaydan yapılan bir tür keşkek yemeği olan “Zganci”yi ve "Potica" adı verilen mayalı hamurdan yapılan ve genellikle cevizle doldurulan hamur tatlısını denemelisiniz. Bu yemekler dışında dünya lezzetlerinden örnekler sunan pek çok restoran bulunmaktadır.

Ljubljana’nın gece hayatı da oldukça hareketlidir. Şehirde tiyatrolar, sinemalar, kumarhaneler ve gece klüpleri açısından seçenekler oldukça geniştir. Ljubljana, giderek artan turist miktarının yanı sıra büyük bir öğrenci nüfusuna sahiptir. Bu durum da bar ve klüplerin daima canlı kalmasını sağlamaktadır.