Lozan - İsviçre

Lozan, İsviçre'de Vaud kantonunun başkentidir. Cenevre Gölü'nün kıyısında bulunan şehir, Cenevreye yaklaşık 70 km mesafededir. Kent, turizm ve özellikle sanat ve kültür alanında Avrupa'nın en önemli merkezlerindendir. Yoğun bir üniversiteli nüfusu olduğundan, Avrupa'daki en hareketli gece hayatına sahip şehirler arasında yer almaktadır. Ayrıca ülkemiz açısından büyük önem taşıyan ve 24 Temmuz 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması bu kentte imzalanmıştır.

Lozan, 136.000 kişilik nüfusu ile, İsviçre’nin 4. büyük kentidir. Kentin resmi dili Fransızcadır ve kentte Fransız etkisi yoğun olarak hissedilmektedir.

Eski posta binası "Hotel de Poste" ve İsviçre Bankası Binası, kentin görülmeye değer yapıları arasındadır.

Place Saint Francais kentin merkez bölgelerinden bir tanesidir. Bu meydanın etrafında görkemli binalar bulunmaktadır. Meydan, 13. yy’dan kalma 56 metre yüksekliğindeki San Francois kilisesinin etrafına inşa edilmiştir.

Merkezi bir lokasyonda yer alan, Place de la Palud meydanı Ortaçağ’dan bu yana açık pazar yeri olarak kullanılmaktadır. Pazar, her Çarşamba ve Cumartesi günleri sabah saatlerinde kurulmaktadır.

17.yy’da yapılmış olan Belediye Meclis Binası oldukça etkileyicidir. Binanın çatısı özel olarak yapılmıştır. Bu çatı stiline Vadois çatısı denilir ve Vaud bölgesine özeldir.

Kentin manzarasının en güzel izlendiği yerlerden biri Notre Dam katedrali'dir. Bu katedral, 1150 – 1275 seneleri arasında yapılmış olup İsviçre’nin en önemli gotik mimari örneklerindendir.

St. Mary Şatosu, şehirdeki dikkat çekici yapılardan bir tanesidir. Bu şatonun tuğlaları İtalya’dan getirtilmiştir. Din adamlarının kalması için yapılmış olan şato daha sonra Vaud Kraliyet Ailesinin ikametgahı olmuştur. Şatonun önünde Mayor Davel yani Büyük Davel’in heykeli yer almaktadır.

1900’lerde yapılmış olan Lumina Sarayı, günümüzde üniversite kütüphanesi ve Güzel Sanatlar Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Kentin kalbinde yer alan yapılardan biride St. Loren kilisesi'dir. İlk yapıldığında çok küçük olan bu kilisenin günümüzdeki görünümüne kavuşması 18.yy’a rastlamaktadır.

Lozan’ın en popüler semti olan Ouchy, Cenevre Gölü kıyısında yer alan nezih bir bölgedir. Parkları, göl kenarı boyunca uzanan kafe ve restoranları, sahilde yer alan şatosu ve meşhur Olimpiyat Müzesi ile Lozan kentinin en hareketli bölgesidir. Özellikle bahar ve yaz aylarında bölgedeki hareketlilik artmaktadır.

Barok tarzında inşa edilmiş olan Chateu de Ouchy, 12.yy’da ilk olarak gözetleme kulesi olarak yapılmış, ardından şatoya çevrilmiştir. Günümüzde ise otel olarak hizmet vermektedir.

Göl kenarından yürüyerek Olimpiyat Müzesine doğru gelebilirsiniz. Olimpiyat Müzesini yılda yaklaşık 200.000 kişi ziyaret etmektedir.

Olimpiyat Müzesine doğru ilerlerken sol tarafta Beau Rivage Otelini görebilirsiniz. Bu otelin en büyük özelliği Lozan Antlaşmasının burada imzalanmış olmasıdır. Fotoğraf: commons.wikimedia

Yüzyıllık ağaçlara ev sahipliği yapan Denento Parkı, Lozan’ın akciğeri olarak bilinir. Parkın içinde bir Tayland Pavillonu yer almaktadır. 16 metre yüksekliğindeki Tayland Pavillonu Tayland kralı tarafından Lozan kentine hediye edilmiştir. Bunun sebebi de Tayland Kralının eğitimini Lozan’da görmüş olmasıdır.

Tayland Pavillonu’nun biraz ilerisinde, zamanında gözetleme kulesi olarak yapılmış olan Haldimand Tower’ı görebilirsiniz.

Cenevre Gölünün vazgeçilmez unsurları arasında göle ayrı bir güzellik katan kuğular yer almaktadır.