Luang Prabang - Laos

Güney Asya’nın en az keşfedilmiş ve en küçük ülkelerinden biri olan Laos son yıllarda özellikle sırt çantalı gezginlerin gözdesi haline gelmiştir. Laos uzun yıllar Fransız kolonisi olduktan sonra 1953′te bağımsızlığını kazanmıştır. Bir müddet hüküm süren monarşi sisteminden sonra komünist bir parti yönetimi ele almıştır. Günümüzde tek partili sosyalist bir yönetim şekli vardır.

Gün batımını izlemek üzere bir tepenin üstünde kurulu Wat Tham Phu Si tapınağına çıkabilirsiniz. Tapınağın kendisi ve şehrin tepeden kuş bakışı görüntüsü gayet hoş, ziyarete değer.

Luang Prabang, Laos'un eski kraliyet başkentidir. Ayni zamanda ruhani merkezidir. Mekong ve Nam Khan Nehirlerinin kesiştiği noktaya kurulan yeşil doğası, temiz ve bakımlı sokakları ve etrafını çeviren onlarca şelalesi ile gezilesi bir şehirdir.

Laos’un belki de en çok turist çeken ve kuşkusuz en güzel şehri Luang Prabang. Laos’un kuzeyinde bulunan Luang Prabang UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer alıyor.

Akşam Hmony gece pazarını dolaşabilirsiniz. Burası, Bangkok ve Chiang Mai’dakinden daha küçük bir pazar ama fiyatlar oralara göre daha ucuz.

Luang Prabang’a, Chang Mai, Bangkok, Siem Reap veya Hanoi’den uçakla, başkent Vientiane’den otobüsle gidilebilmektedir. Buradan kent merkezine tuk tuk denilen yarı kamyonet yarı taksi araçlarla ulaşılır. Sessizlik işte burada başlar. Otel veya restorana götürmek için kimse yakanıza yapışmaz, pazarda satıcılar bağırmaz. Sanki Luang Prabang’da yüksek sesle konuşmak yasak ve gülümsemek de mecburi.

Luang Prabang turistik bir kent olmasına rağmen fiyatlar ucuzdur. Turistlerin çokluğuna rağmen, sakindir ve size halkıyla iç içe olma imkanı sunar.