Luberon - Fransa

Fransa’nın enfes şarapları, güzel köyleri ve eşsiz bir doğası olan dağlık bölgesi Luberon’a geldiyseniz eğer ilk olarak şarap tadımı yapmaya gitmelisiniz. Lourmarin köyüne uğramalı, burada Cheateu de Lourmarin’e gidip şarapların sizi baştan çıkarmasına izin vermelisiniz.

Lourmarin adeta Ortaçağ’dan fırlamış bir köy. İçinde gezen otomobiller ve insanların ellerindeki elektronik cihazlar olmasa kendinizi bu günden soyutlayabilirsiniz. Yeşillerin, çiçeklerin süslediği yollar, kısa mesafeler ve insanın içine işleyen güzel manzaralarla burası akıllardan çıkmayacak bir yer.

Luberon’un bir diğer harikası Bonnieux. Burası da bir köy fakat oldukça ıssız bir yer. Arnavut kaldırımlı güzel sokaklar, oldukça az bir nüfus ve huzurun yeri. Dinlenmek ve biraz uzaklaşmak isteyenlerdenseniz kendinizi Bonnieux’un sıcak, huzurlu kollarına bırakabilirsiniz.

Bonnieux’dan sonra bir başka köye yönelmelisiniz. Bölgenin en renkli köyü diyebileceğimiz L’Isle sur la Sorgue size görsel bir şenlik sunacaktır. Değirmenler, ünlü Sorgue Nehri’nin serin suları, yerleşik hayatı ve etraftaki hareketliliği bütün yorgunluğunuzu alacak türden.

Sorgue Nehri’nden bahsetmek gerekirse biraz, bu nehir Güneydoğu Fransa’da Alp Dağları ile Ren Nehri arasında uzanıyor. Fransa’nın en büyük pınarından doğup, üzerinde sıralanmış değişik köyleri ile adeta etrafa güzellik katıyor.

Buralara kadar gelip alışveriş yapmamak olmaz.

Nehir kenarına sıralanmış antika pazarında eski sokak lambalarından 45lik plaklara, Çin işi vazolardan el işi dantellere kadar envai çeşit şey bulabilir, dostlarınıza ve kendinize bavullar dolusu hediyeler alabilirsiniz.

Bölgeyi keşfetmek için ara sokaklara girerseniz tarihi yapılar, saat kuleli kemerler ve Ortaçağ tarzının muhafaza edildiği küçük şapeller karşınıza birere birer çıkacaklardır.

Burada sanat sizi her köşe başında karşılayacaktır. Evlerin boyanması ve dekorasyonundan tutun da, sokakta bir heykeltraşın alçıdan kadın ayakkabılarıyla yaptığı soyut sokak eserine kadar sanat burada adeta bir kalp gibi atıyor.

Bir sonraki durağınız Fontaine de Vaucluse olabilir. Yola çıkmadan önce gurmelerin ülkesinde olduğunuzu hatırlamalı ve birşeyler atıştırıp güzel şaraplarınızı yudumlamalısınız.

Bu küçük köy de aynı L’Isle sur la Sorgue gibi nehir üzerinde yer alıyor. Burada Sorgue daha güçlü akıyor, hatta bir iki noktada küçük çağlayanlara dönüşüyor. Nehir kenarı cafelerde serinleyebilir, manzaranızın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu köy tam bir dinlenme yeri, gölgelere, dağlardan gelen rüzgarlara kendinizi bırakırsanız üstünüzdeki bütün yorgunluğu, şehir kirliliğinini atabilirsiniz. Ayrıca burada hala aktif durumda bulunan kağıt fabrikasını da ziyaret edebilirsiniz.