Lüksemburg - Lüksemburg

Lüksemburg dünya sıralamasında, 194 bağımsız devletten 175. Sırada yer almaktadır. Resmi adı ise Lüksemburg Büyük Dukalığı'dır. Günümüzde ayakta olan en büyük dukalıktır. Ülke’nin nüfusu 404.000 kişi ve başkenti Luxembourg City'dir.

Avrupa'nın kalbinde yer alan Lüksemburg, geniş bir vadinin 2 yakasına kurulmuş bir şehirdir. Şehrin tam orta yerinde Petruse vadisi ve vadiden geçen Petruse Nehri vardır. Şehir vadi üzerine kurulmuş gösterişli köprüler ile birbirine bağlanmaktadır. Avrupa Birliği'nin birkaç kurumu da Lüksemburg'da bulunmaktadır. Şehir idari bakımdan 24 mahalleye bölünmüştür.

Lüksemburg yürüyerek keşfedilebilecek bir şehir, ancak eğer iş merkezlerinin bulunduğu alan olan Kirshberg bölgesine gitmek istiyorsanız bir vasıta kullanmanız şarttır.

Kirchberg denilen iş merkezlerinin olduğu bölge ise tamamen modern mimari ile oluşturulmuştur. Bu bölümde Merkez banka binası, sosyal konut tarzındaki yapılar, Amerikalı bir mimarın yaptığı Modern sanatlar müzesi ve Flarmoni orkestrasının konser verdiği 832 kolonlu bina, Avrupa Meydanı ve Avrupa Parlamento binası görülmeye değer yerler arasındadır.

Şehirdeki en meşhur köprü, Adolf köprüsüdür. Bu köprü Liberty caddesi ile Kraliyet bulvarını birbirine bağlamaktadır. Bu köprüyü ve Petruse vadisini en güzel fotoğraflayabileceğiniz nokta Constitution Meydanıdır.

Constitution Meydanı, şehir turuna başlamak için de en ideal noktadır. Bu meydandan baktığınızda hemen arkanızda Norte Dame Katedralini görebilirsiniz. Meydanın diğer tarafında ise City Hall binası bulunmaktadır.

Diğer önemli meydan ise Büyük Dukalık Sarayının karşısında yer almaktadır. Bu meydan diğerine göre biraz daha küçüktür.

2007 yılında Avrupa kültür başkenti seçilen Lüksemburg'da, ara sokaklar dar ve birbirine bağlanmaktadır. Ara sokaklarda pek çok kafe ve bar bulunmaktadır. Akşam üzeri saatlerinde bu barlarda takım elbiseli, kravatlı insanları birbirleri ile sohbet ederken görmeniz mümkündür.