Lut Gölü - Ürdün

Ürdün’ün doğa harikalarından biri daha. Lut Gölü yani Dead Sea ( ölü deniz ).  Burası aynı zamanda Lut Kavmi’nin helak edildiği yer olarak geçiyor.

Biraz Lut Gölü’nden bahsedersek eğer; burası deniz seviyesinden 460 m aşağıda yer alıyor. Ürdün Gedik Vadisi, yeryüzünün en alçak bölgelerinden ve buradan akan çok sayıda nehir var.

Bu nehirler Lut Gölü’ne ulaşıyor ve akarken bir çok tuz ve minarali de bu göle taşıyorlar. Bu nedenle Lut gölünün suyu ve çamuru tıbbi açıdan önemli bir kaynak.

Tuz oranı %35 olduğu için içerisinde hiçbir canlı yaşayamıyor. Ve içine girdiğinizde taşıma kuvveti çok yüksek olduğundan batamıyorsunuz.

Her yerde tabelalar ile uyarılar var, gözünüze ve ağzınıza dikkat etmeniz için. Burada yapabileceğiniz şeylerin başında çamur banyosu geliyor. Mineralli ve tuzlu çamuru tıbbi açıdan oldukça önemli. Çamuru sürdükten sonra gölde arınma safhası geliyor.

Gölün çevresinde sağlık turizmi için gelenlerin konaklayabileceği tesisler inşa edilmiş. Bunun yanında turistik tesislerde mevcut tabii. Özellikle akşam yemeklerini burda yemeyi tercih edebilir ve ardında akşama doğru sahile inebilirsiniz.

Buranın yakınında İslam tarihinin en zorlu savaşlarından biri olan Mute’nin yapıldığı alan var. Bir de savaşta şehit olan komutanların türbelerinin bulunduğu camii. Geldiyseniz buralara da bir uğramalısınız.