Lviv - Ukrayna

LvivUkrayna’nın en batısında yer alan, yaklaşık 850 bin kişilik nüfusu bulunan bir şehirdir. Kentin tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Bu şehirde Ukraynalılar dışında Rus ve Polonyalılar da yaşamaktadır. 

Şehir mimari açıdan da ağırlıklı olarak Alman, Avusturya ve Macaristan mimarisinin izlerini taşımaktadır. Şehrin Avusturya egemenliğindeki ismi Lemberg'tir ve diğer Ukrayna şehirlerinin aksine bu şehirde çoğunluğu Katolikler oluşturmaktadır. 

1

Lviv, UNESCO’nun “Dünya Miras Listesi”‘nde de yer almasından dolayı buradan aldığı güç ile Euro 2012 maçları için adeta yeniden modernize edilmiştir. Avrupa’dan daha rahat ulaşım için otoyolları ve hızlı trene uygun demiryolu ağları yapılmıştır. 

Şehrin en önemli yeri Rynok Meydanı'dır. Burası günün her anı dolu bir meydandır. Meydanın tam ortasında ki kuleye çıkarak tüm şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz. 

Rynok’a yakın mesafede bulunan Virmenska’daki Ermeni Katedrali’ni gezebilirsiniz. Bu katedral 1363 yılında, Polonyalı Jozef Mehoffer tarafından yapılmıştır. 

Şehirde görebileceğiniz bir başka görkemli yapı ise 1897 yılında yapılmış olan Opera Binası'dır. Svobody Caddesi’ndeki binanın Aynalar Salonu olarak bilinen üst katı mutlaka görülmelidir. 

St.Yura Meydanı’ndaki St. George Grek Katolik Katedrali, yalnız Lviv’in değil Avrupa’nın da en göz kamaştırıcı katedrallerinden bir tanesidir. Papa 2. John Paul’ün 1991 yılında kaldığı ev ise katedralin tam karşısında bulunmaktadır. 

2

Kent merkezinde bulunan Lviv Sanat Galerisi sahip olduğu eserlerle şehre gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Potocki Sarayı da bu galerinin bir kısmı olarak kullanılmaktadır ve burada Rönesans dönemine ait çeşitli eserler sergilenmektedir.

Şehrin doğu yönüne doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkan Lychakiv Mezarlığı 1787 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Aristokrat kesiminin mezarlarının bulunduğu bu mezarlık, Avrupa’nın en iyi mezarlıkları arasında gösterilmektedir.

Biraz daha doğuda yer alan Eaglets ise, askeri bir mezarlıktır. Birinci Dünya Savaşı sonrası Polonya-Ukrayna ve Polonya-Bolşevik savaşında ölen askerlerin mezarları burada bulunmaktadır. Ayrıca bu mezarlıkta 1921’de kızıl orduya karşı savaşırken ölmüş Amerikalı pilotlar için de bir anıt yer almaktadır.

3

Lviv’e gelmişken uğramadan geçmemeniz gereken yerlerden biri de Folk Architecture Museum'dur. Bu müze daha önce bildiğiniz hiç bir müzeye benzememektedir. Shevchenko Ormanı içerisinde 59 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan bu müzede, 120 yapı ve 6 tahta kilise bulunmaktadır. Müze, Ukrayna’nın Boykos, Lemkos, Hutsuls, Bukovyna ve Transcarpathian bölgelerindeki yerel halkın yaşamına dair ışık tutmaktadır. 

Şehirde gezebileceğiniz bir diğer yerde Shevchenko Bulvarı'dır. Tüm ünlü mağazalar, kafeler, publar bu cadde üzerinde bulunmaktadır.