Male - Maldivler

Maldivler Cumhuriyeti'nin başkenti olan Male, ülkedeki ticaretin de merkezi durumundadır. Male de diğer tüm Maldiv adalarında olduğu gibi, 26 Aralık 2004'te Hint Okyanusu'nda meydana gelen depremden sonra oluşan tsunamide büyük zarar görmüş ve şehrin üçte ikisi sular altında kalmıştır. 

Maldivler cumhuriyet ile yönetiliyor. Nüfusu 450.000 civarında. Bunun üçte biri başkent Male’de yaşıyor. %100 müslüman bir ülke ve islami kurallar bir hayli baskın. Mesela Male’de hiç bir yerde alkollü içki satılmıyor ve içilmiyor. Tabii kuralların baskınlığı sadece bununla sınırlı da değil.

Maldivler İslamiyet’e 1157 senesinde geçmiş. %100 müslüman olan bu ülkede diğer dinlere karşı gösterilen anlayış sıfır.

Ülkeye Buda heykeli, İncil veya içki sokamıyorsunuz. Ülkeye girişte tekrar x-ray cihazından geçiyorsunuz ve üstünüzde bunlardan biri varsa dönüşte almak üzere hava alanındaki görevlilere teslim ediyorsunuz.

Tropikal mevsimin hüküm sürdüğü yıllık ortalama sıcaklıkların 24-33 derece arasında seyrettiği Male'ye yağışlı mevsim olan mayıs-ağustos ayları dışındaki tüm zamanlarda gidilebilir. Eylül-Kasım arası da zaman zaman yağış görülmektedir.

Male şehir merkezi içindeki hediyelik eşya dükkanları genelde binaların 2. katlarındadır. Girişleri dar merdivenler şeklindedir. Male'den alınabilecek hediyelik eşyalar daha çok deniz kabukları ve bunlar ile oluşturulmuş takılar ve süs eşyalarıdır. Deniz kaplumbağasının kabuğu da bir çok el ürününde kullanılmaktadır. Köpekbalığı dişleri ve bu dişler kullanılmak suretiyle oluşturulmuş kolyeler bulunmaktadır. Deniz havluları, pareoları ise her yerde görebilirsiniz. Ancak Male'de alışveriş yapmanız, çok yüksek fiyatlar nedeni ile önerilmemektedir.

Genelde adaların etrafında mercan resifleri var, bunlar hem dalga kıran olarak görev yapıyor, hem de köpekbalıklarının sığ sulara gelmesini engelliyor. Her adanın etrafında da bembeyaz bir hare oluşumuna neden oluyor. Hele uçaktan görüntüsü oldukça büyüleyici!