Malmö - İsveç

İsveç’in üçüncü büyük kenti olan Malmö’nün nüfusu yaklaşık 650 bin kişidir. Malmö'nün 1275 yılında kurulduğu düşünülmektedir. Malmö, uzun yıllar boyunca Danimarka'nın en büyük ikinci kenti olarak kalmıştır. O dönemlerdeki adı kum yığını anlamına gelen Malmhaud'muş. 15. yüzyılda ise bu şehir Danimarka’nın en büyük ve yoğun kentlerinden bir tanesi olmuştur. 1658 senesinde ise Roskilde Antlaşması aracılığıyla bu şehir Skane bölgesiyle birlikte İsveç’e bağlanmıştır.

Ülkenin güneyinde yer alan Malmö kenti, Kopenhag’a 16 kilometre uzunluğundaki Oresund köprüsü ile bağlanmaktadır. 1996-2000 yılları arasında yapılmış olan bu köprünün 2.7 kilometrelik bölümü asmadır. Asma köprü kategorisinde dünyada ikinci sırada gelmektedir. Köprü 2 katlı olup, 8 kilometresi tünel içinden geçmektedir. Üst katı motorlu araçlara, alt katı trenlere geçiş imkânı sağlamaktadır. 

Malmö küçük bir şehir olduğundan genel hatlarıyla gezmek için bir tam gün ayırmanız yeterlidir. Malmö’de 3 ana meydan vardır. Bunlar Gustav Adolf’s Meydanı, Stortorget denilen büyük meydan ve Lilla torg denilen küçük meydandır.

Ana meydan Stortorget, yuvarlak şekilde geniş bir meydandır. Kış aylarında, bu meydan buz pateni sahasına çevrilmektedir.

Bu meydanın ortasında Kral 5. Karl Gustav’ın bir heykeli yer almaktadır. Çevrede ise 1812 yapımlı Belediye Meclis binası ve çeşitli devlet binaları bulunmaktadır. Fotoğraf: panoramio

Meydan da biraz ilerlediğinizde yolun orta kısmında, bronzdan yapılmış ve ard arda tek sıra halinde sıralanmış caz sanatçılarının heykellerini görebilirsiniz.

Kentin en eski yerleşimi olan bölgeye verilen isim Gamla Stan'dır. Burada çok sayıda antika ve tasarım mağazasına rastlayabilirsiniz.

Gamla Stan’dan yürüyerek Storgaten alışveriş caddesine gelebilirsiniz, burası Malmö’nün modern bölgesidir. Bu cadde üzerinde de pek çok mağaza ve hediyelik eşya satan dükkânlar bulunmaktadır.

Kentin en önemli tarihi bölgesi ise, eski şehrin batısında yer alan 1437 senesinde yapılmış olan Malmöhus kalesi. Bu kale 1500’lü yıllarda, yani Malmö’nün Danimarka’ya ait olduğu dönemde Danimarkalı krallara ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra 1914 senesine kadar hapishane olarak kullanılmıştır. Fotoğraf: commons.wikimedia

Malmö’nün en önemli kiliseleri ise St. Petri kyrka ve St. Johannes kyrka'dır. St. Petri 14.yy’a tarihlenen kentin en eski kilisesidir, St. Johannes ise en büyüğüdür. Fotoğraf: flickr

Malmö’de de diğer Kuzey Avrupa kentlerinde olduğu gibi bisiklet kullanımı çok yaygındır.

Malmö’deki denizcilik ve teknoloji müzesi ilginizi çekebilir. Fotoğraf: commons.wikimedia