Manila - Filipinler

Filipinler’in başkenti Manila, dünyanın en kalabalık ilk 15 başkenti arasında yer alıyor. İsmini nehir kenarlarında yetişen bir çiçekten alan Manila’nın siluetini yükselen gökdelenler süslüyor. Gökdelenlerin yer aldığı kısım iş ve finans merkezlerini işaret ederken, tek katlı ya da dubleks evlerin yer aldığı bölgeler lüks semtlerini işaret ediyor.

Manila’nın nüfusu 17 milyon kişi civarında. Bu kalabalık kent İspanyol, Amerika, İslam ve Hristiyanlık unsurlarının bir karması. Kültür ve karakterlerin kaynaştığı bir şehir olan Manila, gökdelenleriyle, İspanyol tarzı mimarisiyle, konuştuğu İngilizceyle Batılı bir görüntüye bürünmüş.

Sıcak ve nemli bir iklime sahip olan şehirde kasım ve şubat arası nispeten daha serin geçer. En yüksek sıcaklıkların yaşandığı ay Mayıs iken, yağmur sezonu Haziran ve Ekim ayları arasındadır.

Manila öyle bir kent ki, dev alışveriş merkezlerinin yanı başında teneke evler görülebiliyor. Ülke nüfusunun %41’i yoksulluk sınırının altında yaşarken caddelerde “jeepney”lerin arasında yol alan lüks otomobillere de rastlamak mümkün. 

Manila sokaklarında kalabalık ve gürültü hakim. İnsanların %41’i yoksulluk sınırının altında olsa da gülümsüyor.

Kentteki en ucuz toplu taşıma araçlarından olan “jeepney”ler sadece Filipinlere has olan karakteristik dolmuşlar. Bunlarda sıra sıra değil karşılıklı oturuluyor. Bunlar aslında eski Amerikan jeepleri. Ama günümüzde şekilleri çok değiştirilmiş.

Şehir içi taşımacılıkta kullanılan bir diğer araç ise yanına oturma kabini bağlanmış olan ve insan gücü ile giden bisikletler. Ücreti çok çok uygun, ama kısa mesafede çalışıyorlar.

Manila, özellikle 2. Dünya Savaşı'nda çok fazla yıkıma uğradığı için günümüze kadar ulaşan yapıları da bir hayli sınırlı. Intramuros, eski yerleşim bölgesi olarak bilinmekte. Etrafı surlarla çevrilmiş. Intramuros’un anlamı da zaten ''surlar içi'' demek. İspanyollar o dönemde dışarıdan gelebilecek saldırıları engellemek adına şehrin etrafını surlarla sarmışlar. Fotoğraf: intoasia

Intramuros bölgesinde yer alan Manila Katedrali ise, günümüzde ünlülerin düğünlerinin yapıldığı ve ayinlere devlet başkanlarının katıldığı bir mekan.

Rizal Park, oldukça geniş bir park alanı. Burada Filipinler’de bağımsızlık savaşını başlattığı için İspanyollar tarafından hapse atılan ve öldürülen Jose Rizal’ın anıtı bulunmakta. Fotoğraf: skyscrapercity