Marsilya - Fransa

 Akdeniz iklimine sahip ve Fransa’nın ikinci büyük şehri; Marsilya. Buraya adımınızı attığınızda eğer havalimanındaysanız ister kiralık araç ( fiyatlar uygun özellikle 3-4 kişilik gruplar için ), isterseniz de toplu taşıma ( 1 metro 1 ottobüs kullanımı olan ucuz biletler ) ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Metro ile şehrin kalbi olan liman bölgesine vardığınızda ilk olarak bir rota belirlemelisiniz. Liman bölgesini biraz gezip görüp eski şehir bölgesine doğru yola koyulabilirsiniz artık.  

Buraya noele yakın bir zaman veya festival dönemlerinde gelip sokakların ışıl ışıl renk cümbüşü içinde olduğu anları görmelisiniz.

Şehrin sokaklarında dolaştığınızda göreceğiniz şey;  Afrikalı nüfusun fazla olduğu, korunmuş ve kozmopolit bir kent olacaktır.

Şehrin yoğunluğu ‘U’ şeklinde ki liman bölgesinde toplanmış durumda. Eğer bu şehir bir vücut olsaydı kalbi burası olurdu sanırım. Etrafta çok şık kafeler, restoranlar ve barlar mevcut. Burada deniz ürünlerini ve en önemlisi ev şarabını mutlaka denemelisiniz. Ucuz ve kaliteli şarabın şehri Marsilya.

Artık şehrin geçmişini yaşlı yapılarını görmeye gidebilirsiniz. ilk olarak Notre Dame de la Garde Bazilikası’na doğru yol almaya başlayabilirsiniz. Eskiden bu tepede balıkçı eşleri kocalarının yolunu gözleyip dua ederlermiş; bazilika inşa edildikten sonra da insanlar buradan korunmak ve dua etmek için vazgeçmemişler bu yüzden hacı adaylarının uğrak mekanlarından biri olmuş.  Bazilika sadece mimarisiyle göz dolduran bir yer değil tabii;  aklınızda birde şehrin tepeden muhteşem olan görüntüsü kalacak.

İkinci olarak Cathedrale de la Major (Büyük Katedral) sizi bekliyor. Deniz kenarında yer alan ve eski şehir bölgesinde bulunan bu katedral iç ve dış mimarisiyle oldukça etkileyici.

Gökyüzüne doğru yükselen kuleleriyle, büyüklüğüyle, ihtişamıyla sizi etkileyecek bir yer daha var. Église des Réformés Kilisesi. Şehir merkezinde, tren garı ile liman arasında kalan bu kilise aklınızda yer edecek türden.

Karnı acıkanlar limanın sol tarafında yer alan  Cours Estienne d'Orves meydanı ve bu meydanın çevresinde bulunan pek çok restorandan faydalanabilirler.

Ayrıca liman girişinde Fort Saint Nicolas Surları da dikkatinizi çekecek.

Son olarak La Vieille Charité var. Eskiden evsizler yurdu olarak kullanılmış olan bu yapı şu an çeşitli sergi ve kültürel etkinlikler için kullanılmakta. Marsilya’dan ayrılmadan önce alışveriş yapmak Fransız kadınlarının şıklığı dünyaya yayılmışken sizde birşeyler almak isteyebilirsiniz. Küçük bir hatırlatma öyleyse burada alışveriş hiç de ucuz değil.

Marsilya’dan ayrılırken eğer tren garına yolunuz düşüyorsa. Mutlaka tepede bulunan bu gardan şehrin manzarasını izlemelisiniz; bu sırada garın güzel merdivenlerinide kadrajlarınıza alırken Marsilya’yla vedalaşabilirsiniz..