Mart Ayı Etkinlik Ajandası

Her ne kadar hakkında güvenilmez olduğuna dair spekülasyonlar olsa da, mart ayı bizim için baharın müjdecisi. Özlemini çektiğimiz sıcak ve güneşli günler yavaş yavaş yaklaşırken heyecanlanmamak elde değil. Adeta bir “festivaller ayı” diyebileceğimiz mart ayındaki etkinlikleri görünce siz de bize hak vereceksiniz. Baharın gelişini müzikle, dansla açık havada kutlayabileceğimiz bir sürü festival ve daha fazlası Mart Etkinlik Takvimi’mizde.

Mart Ayı

SERGİLER / FUARLAR

Akış / Flux

31 Ocak - 26 Nisan / İstanbul

Sabancı Müzesi

Performans sanatı denildiğinde dünyada birçok kişinin ilk aklına gelen isim olan Marina Abramovic, Türkiye’deki ilk büyük ölçekli retrospektifi ile İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Elli senelik sanat yaşamında cesur çalışmalara imza atmış olan Abramovic’in 26 Nisan tarihine kadar izlenebilecek olan sergisi üç bölüme ayrılıyor. İlkinde Abramovic’in sanat kariyeri boyunca imza attığı performanslar, özel koleksiyonlar ve dökümantasyonlar yer alırken, ikinci bölümde davet edilen diğer sanatçıların performansları sunuluyor. Üç aylık bir zamana yayılan performanslar, 12.00 ve 20.00 saatleri arasında kesintisiz olarak canlı izlenebilecek.

Üçüncü ve son bölümde ise Abramovic’i üne kavuşturan “Abramovic Metodu”nu bizzat deneyimleme imkanı bulunuyor. Sanatçının “başyapıtı” olarak değerlendirdiği, hareket ve konsantrasyon odaklı bu metot, bu deneyime katılan ziyaretçileri birbirleriyle bağ kurmaya davet ederek bambaşka bir yolculuğa çıkarıyor.

Sergide aynı zamanda Marina Abramovic’in tüm işlerinin gösterildiği belgesellerden ve performans örneklerinden oluşan bir video galeri de yer alıyor.

1

ARTANKARA 6. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı

12 - 15 Mart / Ankara

ATO Congresium

Türkiye’nin farklı illerinden ve dünyadan birçok sanatçıyı bir araya getiren ve bu yıl altıncısı düzenlenecek olan fuara, Ankara ATO Congresium ev sahipliği yapacak. Çağdaş sanat örneklerinin izlenebileceği fuar, tüm sanatseverleri uluslararası düzeyde buluşturarak, dünyaya yeni bir pencereden bakmaları için ilham vermeyi amaçlıyor.

2

TİYATROLAR

Şişman Güzeldir

15 Mart / İzmir

Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu

Tiyatronun usta ismi Füsun Demirel’in Dario Fo’nun oyunundan çevirdiği ve yönettiği “Şişman Güzeldir” oyunu, ilk olarak 18 Kasım’da “Perde” dedi ve izleyiciden tam not aldı. Günümüze göndermeler yapan oyun, obeziteyle mücadele ederken kızı ve kocası tarafından yalnızlığa mahkum edilen Mattea’nın hikayesinden hareketle, insanlara, özellikle de kadınlara dayatılan “ideal beden” kavramına eleştirel bir gözle bakıyor.

Üzerlerindeki estetik kaygısı ile kadınların sosyal ve iş çevrelerinde yaşadıklarını absürt bir dille anlatan uyarlamada Füsun Demirel’e Mert Küçülmez, Demet Ergün ve Ayşegül Sağlam eşlik ediyor.

3

Kaldırım Serçesi - Edith Piaf

4 - 7 - 19 - 23 Mart / İstanbul

Çeşitli Mekanlar

Kimine göre abartılmış bir hayat hikayesi, kimine göre gerçek aşkın peşinde oradan oraya savrulan, yalnız ve terk edilmiş bir çocukluk geçirmiş, kaldırımlarda başlayan öyküsünü sahnelere taşımayı başarmış dev bir serçe Edith Piaf.

Oldukça tartışmalı biyografisine karşılık, sesini duyduğunuz an kendinizi bir Fransız filminin içindeymişsiniz gibi hissettiren ve buram buram yaşanmışlık kokan sesi dokunmadık kalp bırakmayan Piaf için herkes, onun dünyanın gelmiş geçmiş en güzel sesleri arasında yer aldığı konusunda birleşiyor. Şarkılarında “Yaşadığım hiçbir şey için pişman değilim” diyen Kaldırım Serçesi ile özdeşleşen Gülriz Sururi’ye de selam gönderen oyun, Başar Sabuncu’nun kalemi ve Tülay Günal’ın yorumuyla yeniden sahnelerde.

İzmir’in Kızları

5 - 22 Mart / İstanbul

Uniq Hall

“İzmir'in kızları

Bir elinde de cımbızları

Dişidir, anadır, efedir gidinin tatlı huysuzları

Çıktılar mıydı ipek çoraplarla Kordon Boyu'na

Savaşta da aşkta da esaslıdır kadın duruşları”

Sezen Aksu’nun güzelim şarkılarından ilham alınarak oluşturulan müzikli oyun, İzmir’in Kızları, sizi İstanbul’un keşmekeşinden alıp, sakin ve keyifli bir Ege kasabasına götürüyor. Gökçe Bahadır, Olgun Toker, Burak Sevinç, Derya Alabora, Parla Şenol, Nihan Büyükağaç ve Seda Akman’ın başrollerini paylaştığı İzmir’in Kızları, Mart ayı boyunca İstanbul Uniq Hall’de izleyicileriyle buluşacak.

4

Monologlar Müzesi – KADIN

8 Mart / İstanbul

Monologlar Müzesi-KADIN, farklı sosyal çevrelerden kadınların hikayeleri üzerine kurulu kakafonik bir projedir. Kadına yönelik şiddetin, aşkın ve yalnızlığın konu edildiği monologların hepsi aynı anda başlayıp aynı anda bitmekte olduğundan, işlerin hepsini baştan sona izlemek mümkün değil. Müzede yedi monolog yer alıyor, eğer hepsine göz atayım derseniz bu da bir seçenek ama eserin tamamını izlemek isterseniz içlerinden dört tanesini seçebilirsiniz. 8 Mart Kadınlar Günü’nde kadına dair etkileyici hikayeler dinlemek, çıkışta da Balat’ın keyifli sokaklarında kendine bir çay ısmarlamak isteyenler için güzel bir alternatif.

Alice Müzikali

12 - 13 - 26 Mart / İstanbul

Zorlu PSM

Bugüne dek 174 dile çevrilen Alice’in öyküsünü bilmeyenimiz yok. Her zaman acelesi olan Beyaz Tavşan, Çılgın Şapkacı, Kupa Kraliçesi ve Sırıtan Kedi ile bize bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayan fantastik öykü, bu kez dev bir prodüksiyon ile tiyatro sahnesine taşındı.

“Ben kimim?” sorusuna cevap aramak için beyaz bir tavşanın peşine takılıp kendisini gerçeküstü bir dünyanın içinde bulan, konuşan iskambil kağıtları gibi enteresan karakterlerle tanışan, komik çay partilerine katılıp içtiği iksirlerle bir büyüyüp bir küçülen Alice’e bu kez oldukça yakından tanıdığımız Serenay Sarıkaya hayat vermiş. Müzikalde Sarıkaya’ya Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar eşlik ediyor. Zorlu PSM’nin ev sahipliği yaptığı gösteri, ailecek keyifle izlenebilecek türden.

5

FESTİVALLER

15. Uluslararası Kadın ve Sanat Festivali

8 - 28 Mart / Marmaris

Mis gibi çam ormanları ve mavinin bin bir tonunu izleyebileceğiniz koylarıyla yılın dört mevsimi ayrı güzel olan Marmaris, 2020’nin Mart ayında, bu yıl on beşincisi gerçekleşecek olan dopdolu bir sanat festivaline daha imza atmaya hazırlanıyor. Uluslararası Dostluk, İşbirliği ve Tanıtma Derneği Kalimerhaba önderliğinde düzenlenecek olan festival, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılışını “Kadın Sanatçılar Sanat Sofrasında” etkinliği ile yapacak. Neredeyse bütün bir ay boyunca sürecek olan festivalde gerçekten de yok yok. Kadın temalı resim sergileri, Kısa film gösterimleri, tiyatro oyunları, müzik dinletileri, çocuklar için yaratıcı atölyeler ve bol bol sosyalleşip yeni yerler keşfedebileceğiniz doğa ve köy gezileri festival boyunca düzenlenecek olan etkinliklerden sadece bazıları. Festivalde ayrıca 21 Mart Dünya Şiir Günü ve 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü de unutulmamış.

Bodrum Acı Ot Festivali

14 - 15 Mart / Bodrum

Marmaris’teki sanat festivali için hazır Ege kıyılarına doğru uzanmışken, festivallerin en lezzetlisi olan Bodrum Acı Ot Festivali’ne uğramadan olmaz. Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan festival, geçmiş senelerde oldukça renkli görüntülere sahne olmasıyla akıllara kazınmış durumda. Binlerce kişinin yerel lezzetleri tatmak ve yerli halkın ürettiği el işi ürünlerden satın almak için akın ettiği Ortakent Köyiçi’nde ilgiyi en çok üzerinde toplayan lezzet, elbette festivale de adını veren acı ot. Yörede yetişen diğer otlar; kenger, ebegümeci, tilkişen ve turp otu da mutlaka tatmanız gereken diğer lezzetlerden. Yöresel tatlılar da cabası.

16. Akbank Kısa Film Festivali

16 - 26 Mart / İstanbul

2004 yılından bu yana köklü bir geleneği sürdüren festival, sinemacılar ve sinemaseverler tarafından her yıl heyecanla bekleniyor. Bu yıl 16-16 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde, önceki senelerde olduğu gibi dünya sinema kültürlerinin kaynaştırılması ve kısa film yapımın özendirilmesi amacı ile yola çıkılıyor. Ulusal ve uluslararası iki ana yarışmanın yanı sıra, atölyeler, söyleşiler, masterclass’lar ve ücretsiz gösterimler festival kapsamında yer alacak. Ayrıca festival boyunca Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyaca ünlü film festivallerinden ödüllerle dönen filmleri de izleme imkanı bulabileceksiniz.

6

Sónar İstanbul

6 - 7 Mart / İstanbul

Zorlu PSM

Bu sene dördüncüsü düzenlenecek olan festivalin programı açıklandı. Ben Klock, Denis Sulta, Max Cooper, Paula Temple gibi elektronik müziğin en iyi isimlerini ağırlayacak olan festival, bu sene de geçmişte olduğu gibi müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşacağa benziyor. Ünlü isimlerin haricinde etkileyici DJ performansları, görsel ve işitsel şovlarla 3 güne yayılacak dans ve müzik şöleni, binlerce müzik tutkununu bir araya getirerek Mart ayını oldukça hareketlendirecek.

Las Fallas Fiesta Karnavalı

1 - 19 Mart Arası / Valencia

Karnavala “Dünyanın en ateşli festivali” denmesinde herhangi bir mecaz anlam aramayın. Bildiğimiz ateşten bahsediliyor.

Karnaval aslında eski bir marangoz geleneği. Marangozların atölyelerinde mumlarını asmak için kullandıkları tahtaları kış bitiminde yakmaları ile başlayan bu gelenek zaman içerisinde eski eşyaların ve paçavraların da dahil olmasıyla koca bir ateşe dönüşmüş. Tahtalara elbiseler giydirilerek insan görünümü verilmiş ancak daha sonra bu dev kuklalar daha hafif malzemeler kullanılarak yapılmaya başlanmış.

Her sene mart ayında baharın gelişini festivalle kutlamak için binlerce insanın akın ettiği Las Fellas, bandoları, havai fişekleri ve maytap sesleriyle tüm şehri etkisi altına alan, oldukça gürültülü, eğlenceli, hiciv dolu bir karnaval. Yolunuz Mart ayında Valencia’ya düşerse bir şehrin alev alev görüntüsüne yakından şahit olmak, İspanyollar için önemi büyük olan bayrama katılarak bahara onlarla birlikte merhaba demek isteyebilirsiniz.

Snowboxx Music Festival

21 - 28 Mart / Fransa

Avrupa’nın en iyi elektronik müzik festivallerinden biri olan Snowboxx, Fransız Alpleri’nde, dünyanın en büyük kayak alanında düzenleniyor. Etkileyici bir açık hava arenası haline gelen ortam, DJ performansları ve ünlü isimlerin de katılımıyla her sene mart ayında müzikseverlerin akın ettiği bir buluşma noktası olmasıyla biliniyor. Bu sene festivale katılacak olan sanatçılar henüz açıklanmasa da, önceki festivallere göz atıp bu sene bizi nelerin beklediğini tahmin etmek çok zor değil. Craig David, Fatboy Slim, Stormzy ve daha niceleri bu nefis atmosferde performans sergileyen isimlerden bazıları. Zaten başlı başına nefes kesen bir kış kampına bir de yedi günlük müzik ziyafeti eklenince, insanın mart ayını Fransa Alpleri’nde geçiresi geliyor.

7

MÜZİK

Unicef Umut Konseri

29 Mart / İstanbul

Çocukların ihtiyaçları konusunda farkındalık yaratmak adına çalışmalar yürüten Unicef’in organizasyonunda, Türkiye’nin önemli isimleri gönüllü olarak sahne almaya hazırlanıyor. 29 Mart akşamı gerçekleşen olan bu büyük konserin sunuculuğunu Ceyda Düvenci üstlenecek. İzleyiciler İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceği konserde Can Bonomo, Kalben, Sertab Erener, Mehmet Erdem, Mabel Matiz gibi sevilen isimleri canlı izleme şansını elde edecek.

Evgeny Grinko

11 Mart / İstanbul

Moskova’nın Zhukovsky kasabasından çıkarak adını tüm dünyaya duyuran, özellikle “Valse” isimli şarkısıyla da ününü pekiştiren genç piyanist, ülkemizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip. Tüm besteleri yetiştiği kültürden izler taşıyan Grinko’nun Valse’inin, video izleme sitelerinde on milyondan fazla izlendiğini de ekleyelim. Kayıtlarını İstanbul’da gerçekleştirdiği “Silent Like Water” albümü de olmak üzere sevilen tüm şarkılarını şahane bir orkestra eşliğinde seslendirecek olan Evgeny Grinko, 11 Mart akşamı Bostancı Gösteri Merkezi’nde olacak.

8

Barış Ormanı - Çocuk Operası

8 Mart / İstanbul

Birbirleriyle barış içinde yaşayan orman sakinlerinin huzuru, ormana yeni bir fabrika kurmak isteyen Bay Parapara nedeniyle kaçar. Tüm hayvanlar Aslan Kral’a koşup bu konuda ne yapabilecekleri konusunda fikir yürütürler ancak ne yaparlarsa yapsınlar Bay Parapara’yı yolundan döndüremezler. Ama doğa da Barış Ormanı sakinlerinin yanındadır ve Bay Parapara için planları vardır.

“Her canlıya hayat veren doğa, en büyük dost insanoğluna” sözleriyle sona eren opera, çocuklara doğanın ve çevrenin korunmasının ne denli önemli olduğunu oldukça eğlenceli bir dille anlatıyor.