Masaai Mara - Kenya

Masaai Mara’da sizleri milli park alanına girmeden önce Kenya’nın klasik manzaralarından biri bekliyor. Kaldırımsız toprak yollar ve kum ve yeşilin rengi.

Masaai Mara, Masaai'lerin arazisi anlamına geliyor. Mara’nın bir diğer anlamı ise benekli demek. Boylu boyunca uzanan düzlükteki çalılar ve yuvarlak küçük ağaçlar benekli bir görüntü oluşturduğu için bu ismi almış.

Masaai Mara Park’ın içine girdiğinizde sizleri ilk olarak zebralar karşılayacaktır. Tüm zebraların çizgilerinin yapısı ve sayısı birbirinden farklı, aynı zamanda bir arada dolaşarak bu çizgilerin vahşi hayvanları yanıltması da bir diğer gerçek. Bir araya geldiklerinde saldırıya hazırlanan vahşi bir hayvan zebraları bir bütün olarak algılıyor ve saldırmaktan vazgeçiyor. Hiç bir zaman ehlileştirilmemiş olan, ova zebrası olarak da bilinen burşeli zebralar, Doğu Afrika’da en yaygın bulunan tür.

Burada “Vartok” adı da verilen bir cins yaban domuzu ile de karşılaşabilirsiniz.

Masaai Mara’da sabahın ilk ışıklarıyla beraber safariye başlayabilirsiniz. Burası alışılmışın dışında ve hayranlık uyandırıcı bir yer kesinlikle.

Safaride yaklaşık olarak 5.5 m’ye ulaşan boylarıyla zürafalar sizleri etkileyecektir. 1 ay kadar susuzluğa dayanan bu hayvanların gebelik süreleri 15 ay ve doğan yavruların boyu 1.5 m civarında. Ayrıca günde 25 kg yaprak tüketiyorlar.

1,7 metre ene ve 3,5 metre boya ulaşabilen mandalar safarinin güzel parçalarından biri. Erkekler dişilere göre daha iri. Savanda yaşayan bu hayvanların ağırlıkları ise 500 kg ile 900 kg arasında değişiyor. Küçük bir tavsiye yavrularının etrafında pek dolanmamakta fayda var.

Safarinin olmazsa olmazı ise tabii ki devasa cüsseleriyle boy gösteren filler.

Muhtemelen safarinin en güzel parçalarından biri aslanlar olacaktır. Genellikle televizyonlardan izlemeye alışkın olduğumuz bu yırtıcıları kendi evlerinde izlemek oldukça güzel ve akılda kalıcı olabilir.

Parktan ayrılmadan önce bir görevli bulup nehir kenarında gezebilirsiniz. Tabii belli bir ücret karşılığında. Nehir kenarında sizleri nesilleri insandan önceye dayanan  hippopotamlar bekliyor olacak. Hantal görünümlerine rağmen insanlardan daha hızlı koşabiliyor bu harika canlılar. En ilginç özellikleri ise dünya üzerinde 1 cm dahi zıplayamayan tek hayvan olmaları. Bir hipopotam ağzını 120 cm’e kadar açabiliyor.

Çiftleşme süreçleri oldukça ilginç. Erkek hipopotam dışkısını yapıyor ve kokuyu yaymak için kuyruğunu poposunun etrafında pervane gibi çeviriyor. Böylelikle de dişilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Eğer dişi kokudan etkilenirse, erkek hipopotamı suya götürüyor ve çiftleşiyorlar.

Burada nehirlerin civarında telef olmuş hayvanlar ve onların başına üşüşen kuşları görebilirsiniz. Veya yerli halka kaynaşabilirsiniz. Bunlar Masai Mara’nın alışılagelmiş görüntüleri olarak fotoğraf makinalarınıza ve belleklerinize kaydolacaklardır.

Masaai Mara’da bir Masaai köyünü ziyaret etmemek olmaz. Uzun boylu ve zayıf bir vücut yapısına sahip olan Maasailer, 15. yüzyıl civarında Sudan'ın Nil havzasından göçmüşler. Maasaililer kendi arasında da genel olarak üç gruba ayrılıyor. Toplamda Tanzanya’nın kuzeyinde 3.2 milyon, Kenya’nın güneyinde 1.2  milyon Masaili yaşıyor.

Her bir grup göç ederken kendi hayvanları ile birlikte göç ediyor. Maasailer, savaşçı olarak bilinen bir toplum olmasına karşın, hayvancılıkla hayatlarını idame ettiriyorlar. Maasailer için büyük baş hayvanlar, özellikle de sığırlar çok büyük öneme sahip. Çünkü dünyadaki tüm sığırların Yağmur Tanrısı Ngai tarafından kendilerine verildiğine inanıyorlar.

Hatta aralarında şöyle bir espri var. Bir Maasaili’nin nasıl olduğunu anlamanın en iyi yolu ona sığırlarının nasıl olduğunu sormaktır diyorlar. Çünkü bir Maasaili’nin sığırları iyi ise, her zaman keyfi yerindedir.

Sığırların tek önemi elbette ki bu değil. Maasailer’de poligami hakim. Maasaili bir erkek ne kadar çok sığıra sahip ise o kadar çok eş alabiliyor. 100 sığırı olan bir eşle yetinirken 500 sığırı olan beş eş alabiliyor.

Ayrıca akraba evliliği ve kadınlardın birden fazla kez evlenmesi yasak. Rengarenk kumaşları ve ilginç yaşam tarzlarıyla Maasaileri mutlaka görmeli ve tanımalısınız. Maasailer hakkında daha fazla bilgi için http://www.gezimanya.com/FotoGaleriMain.aspx?ID=17&b=0&page=199#galler