Mexico City - Meksika

Meksika’nın başkenti ve dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Mexico City, 1325 senesinde Aztekler tarafından birbiriyle bağlantılı 5 gölden biri ve en büyüğü olan Texaco Gölü üzerine kurulmuştur (Tenochtitlan).

Mexico City'nin deniz seviyesinden yüksekliği 2.850 metredir. Etrafı dağlar ile çevrili büyük bir yerleşim merkezi olan kent 28 milyon kişilik nüfusu ile Dünya'nın en kalabalık başkentlerinden biridir. Mexico City, Aztek uygarlığı ve eski dönemlerin olduğu kadar günümüzün de modern sanat ve mimarinin merkezi, politika, kültür, eğitim ve finans bakımından da oldukça önemli bir şehirdir.

Mexico City’yi gezmeye ilk olarak en önemli dini merkezlerinden biri olan Notre Dame de Guadelupe Bazelikası’ndan başlayabilirsiniz. Bu bazelika 17. yy’da yapılmıştır. Her yıl 12 Aralık’ta ülkenin her yerinden inançlı insanlar buraya akın etmektedir.

Notre Dame de Guadelupe Bazelikası'nın temellerinin çökme tehlikesi göstermesi üzerine hemen yanına yeni ve modern bir bazilika inşa edilmiştir ve orijinal imaj da bu binaya taşınmıştır.

50.000 kişilik kapasitesi olan bazilikanın içindeki müzik, koro, ayinler ve ruhani atmosfer oldukça etkileyicidir.

Centro Historica (Tarihi Merkez) yada Zocolo Meydanı olarak adlandırılan Kraliyet Meydanı çok renklidir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Zocolo Meydanı ve buradaki önemli binalar UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır. Bu meydanın Rusya’daki Kızıl Meydan'dan sonra dünyanın en büyük 2. Meydanı olduğu söylenmektedir.

İspanyol koloni döneminden kalma birçok tarihi eserin bulunduğu Zocolo Meydanı'nda, Amerika kıtasının en büyük Katedrali ve Aztek döneminin en önemli eserlerinden biri olan Metropolitan Katedrali yer almaktadır. Bu katedralin yapımı tam 240 sene sürmüştür.

Mayor Tapınağı Müzesi ve ünlü ressam Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimleriyle ünlü Başkanlık Sarayı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

43 kilometre uzunluğundaki Reforme Caddesi üzerinde opera binası, güzel sanatlar binası ve İspanyol döneminden kalma pek çok önemli yapıyı görebilirsiniz.

Chapultepec'teki Antropoloji Müzesi, Dünya'nın en önemli müzeleri arasında gösterilmektedir. Oldukça büyük olan bu müzede, Aztek Takvimi, dev Güneş Taşı (Stone of the Sun), Maya medeniyetinden kalma çok değerli eserler, Olmec’lerden kalma dev taş heykeller, ve Tenochtitlan şehrinin dev bir maketi bulunmaktadır.

Mexico City, Azteklerin eski başkenti Tenochtitlan'ın üzerine kurulduğundan, o dönemden kalan bir çok eser de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise Temple Mayor, yani Büyük Tapınak'tır.

Meksika Milli Otonom Üniversitesi, (Central University City Campus of the Universidad Nacional Autonoma de Mexico) 1949-1952 yılları arasında 60 mimar, mühendis ve ressamın emekleriyle kurulmuştur. Bu kampüs, şehircilik, peyzaj, tasarım ve güzel sanatlar eserleriyle 20. yüzyıl modernizminin benzersiz bir örneğidir. 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Şehrin güneyinde yer alan ve bir UNESCO Kültür Mirası olan kanalları ve yapay adacıklarıyla ünlü Xochimilco‘yu ziyaret edebilirsiniz. “Meksika’nın Venediği” olarak ta adlandırılan bu bölge, oldukça turistik bir yerdir.

Kanal üzerinde, ahuejote ağaçlarının gölgesinde, "Trajinera” adı verilen teknelere binip gezebilirsiniz.

Bu keyifli tekne turunda etrafınızda çeşitli hediyelik eşyalar, bira, meşrubat, yiyecek satan tekneler görebilirsiniz. Ayrıca Mariachi Orkestra tekneleri de şarkılarıyla keyfinize keyif katabilir. Gündüz turistleri ağırlayan bu teknelerde, geceleri de çeşitli parti ve kutlamalar yapılmaktadır.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan “Teotihuacan” yani “Tanrılar Kenti”, Mexico City’nin yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Bu bölgedeki ilk yaşam M.Ö. 2000 senesine kadar uzanmaktadır. Kentin merkezini doğudan batıya kesen 5 km'lik yol, “ölüler yolu” olarak bilinmektedir. Yolun bir ucunda Ay Piramidi, diğer ucunda ise Güneş Piramidi yer almaktadır. Bu piramitlerin, Mısır piramitlerinden farkı içlerinde mezar odalarının bulunmamasıdır.

Bu piramitler, güneş ve ayın astronomik gelişmelerini gözlemlemek amacı ile yapılmıştır. Güneş Piramidi 90 metre yükseklikte, 220 metreye 225 metrelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Toplam 223 basamağı bulunmaktadır. Ay Piramidi ise 43 metre yükseklikte, 140 metreye 150 metrelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. İki piramit arasında bir hayli seviye farkı bulunmaktadır. Ancak uzaktan bakıldığında iki piramitte aynı yükseklikteymiş gibi görünmektedir.

Mexico City’ye 45 dakika mesafedeki Morales Eyaleti'nin başkenti ve en büyük şehri olan Cuernavaca da görülebilecek yerlerden biridir. Tüm yıl boyunca ılıman iklime sahip bir bölge olması sebebiyle, “Sonsuz Bahar” ya da “Ağaçlara yakın” ya da “Ağaçlarla çevrili” şehir diye de anılmaktadır. Antik ismi olan “Cuernavaca” ise "Pınarın yanındaki şehir" anlamına gelmektedir. 

Cuernavaca'nın güneşi, çiçekleri, meyveleri, şelaleleri ve tatlı su pınarları yabancı asillerin de ilgi odağı olmuştur. Birçok Hollywood yıldızlarının da buraya tatil ve kumar için gelmeleri nedeniyle bir süre “Meksika’nın Beverly Hills’i” olarak ta anılmıştır.

Cuernavaca Roman Katolik Katedrali, Meksika’da bulunan diğer tüm kiliselerin aksine, yüzünü şehir meydanına vermek yerine kendi duvarları ile çevrilmiş meydanın güneyinde 3200 yıl önce inşa edilmiştir. 

Mexico City ve Cuernavaca yakınlarındaki Xochicalco şehir surları, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır. Xochicalco, Nahuatl dilinde “Çiçekler Evinde” (in the House of Flowers) olarak tercüme edilmektedir.

Columb öncesi arkeolojik alanı olan Xochicalco, Morales eyaletinde Miacatlan bölgesinde bulunmaktadır. Teotihuacan döneminden sonra gelmesi, bu imparatorluğun çökmesinde rol oynamış olabileceklerini düşündürmektedir.

Bölgedeki mimari ve resimlemeler, Toluca Vadisi kültürleri olan Teotihuacan, Maya ve Matlatzinca ile benzerlikler göstermektedir. Burada çarpıcı bir arkeolojik alanın yanı sıra çok güzel bir de müze bulunmaktadır.

Meksika mutfağı, kullanılan bol acı ve baharatlı soslar sebebiyle Türk damak zevkine en yakın mutfaklardan birisidir. Meksika mutfağının simgesi olan tortilla, Mexico City’de de fazlasıyla sevilen bir yemektir. Tortilla, mısır ya da buğday unundan yapılan ince, küçük, yuvarlak bir yufkadır. Ekmeğin yerine her öğünde yenir. İsteğe göre tortillanın içine farklı malzemeler doldurarak da yiyebilirsiniz. Tortilla’dan yapılan yemeklerin en meşhuru ise Taco’dur. Meksika'da özellikle et yemekleri oldukça yaygındır. Meksika mutfağı dünya çapında da en sevilen mutfaklar arasında yer almaktadır. Mexico City'deki restoranların çoğu et ağırlıklıdır.

Mexico City'de çok sayıda halk pazarı kurulmaktadır. Bu pazarlarda Karayipler'e özgü bir çok eşyayı bulabileceğiniz gibi, Meksika'ya ait ahşap işleri ve takıları da bulabilirsiniz. Öte yandan Mexico City, sahip olduğu büyük alışveriş merkezlerinden dolayı çok meşhurdur. Bu alışveriş merkezlerinde hem yerel ürünleri hem de pek çok ünlü markayı bulabilirsiniz.