Milano - İtalya

Kuzey İtalya'da Lombardia'nın Göller Bölgesine yakın konumda olan Milano, aynı zamanda Lombardia eyaletinin başkentidir. İtalya'nın ticaret, endüstri, müzik ve kültürel merkezi olan Milano, dünyada modanın merkezi olarak da bilinmektedir. Dünyaca ünlü İtalyan giyim markalarının merkezleri burada bulunmaktadır.

Milano, hem tekstil, hem de diğer sanayi kollarıyla İtalya'nın finansal merkezi ve en zengin şehridir. Ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Milano'daki diğer bir tutku ise futboldur. İtalya'nın en ünlü futbol kulüpleri olan AC Milan ve İnter Milan bu şehrin takımlarıdır.

Dünya modasına yön veren şehirlerden biri olan Milano'da sokaklar şık giyimli insanlar ile doludur.

Şehri keşfe başlamak için en ideal nokta Piazza Del Duomo'dur (Duomo Meydanı). Bu meydana adını veren Duomo Katedrali dünyanın en büyük üçüncü katedrali olarak bilinmektedir. Mimari yapısı ve ihtişamıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan katedralin inşası 1386 senesinde başlamış ve her yüzyılda yeni eklemeler yapılmıştır. Kentin en önemli kutsal emaneti ise İsa'nın çarmıhından bir çividir. Bu çivi 1461 senesinden beri katedralde sergilenmektedir.

Duomo Meydanı'nda bulunan tarihi Galleria Vittorio Emanuelle binası, içinde lüks mağazaları barındıran alışveriş merkezidir. Adını Kral Vittorio Emanuele 2'den almıştır. Cam kubbe tavanı ve tarihin izlerini barındıran mimari yapısıyla baş döndürücü güzelliktedir.

Duomo'da bulunan La Scala Tiyatro Müzesi, (Museo Teatrale all Scala) şehirdeki en dikkat çekici müzelerden biridir. Bina, Santa Maria della Scala kilisesinin üzerine inşaa edilmiş ve adını da bu kiliseden almıştır. Tiyatro dekorları, sahne kıyafetleri ve tiyatroya dair pek çok şeyin sergilendiği bu müze Avrupa'daki en büyük tiyatro müzelerinden biridir. 

Castello Sforzesco Kalesi, Castello Meydanı’nda yer alır. Geçmişten günümüze tüm ihtişamını koruyarak gelen bu kale, Visconti Ailesi tarafından yaptırılmıştır. Dilerseniz kale içinde bulunan müzeleri gezerek ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Buradaki en etkileyici eserler ise Michelango'nun başlayıp, bitiremediği Rondanini Pieta isimli heykeli ile Arcimboldo'nun sadece çiçekleri kullanarak yaptığı "İlkbahar" isimli tablosudur. 

Santa Maria delle Grazie Kilise ve Manastırı, Leonardo Da Vinci'nin ünlü son yemek tablosuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu tabloyu görebilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Dünya modasının kalbinin attığı şehirlerden biri olan Milano, dünyaca ünlü İtalyan markalarının en büyük mağazalarına ev sahipliği yapmaktadır. Duomo, Cavour ve San Babila Meydanları arasındaki kısımda pek çok mağaza ve butik dükkanlar yer almaktadır. Montenapoleone, Vittorio Emanuele, Della Spiga ve Manzoni Caddeleri dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu alışveriş yerleridir. Scala'nın hemen yanındaki sokaklar, ünlü modacılara ait dükkanlar ile doludur.

Milano’ya yakın konumda olan Como Gölü'nü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Gölün üzerinde işleyen vapuru andıran büyük teknelerle, göl çevresindeki şirin yerleşim bölgelerini gezebilirsiniz. Fotoğraf: commons.wikimedia