Minsk - Beyaz Rusya

Beyaz Rusya, ya da resmi adıyla Belarus'un başkenti olan Minsk, müzeleri, galerileri, heykelleri ve parkları ile de tanınmaktadır. Bir kültür kenti olan Minsk'te 16 müze, 11 tiyatro, 20 sinema, 139 kütüphane yer almaktadır. Şehir, 2 milyonluk nüfusu ile ülkenin beşte birini barındırmaktadır.

Şehir turunuza Zafer Anıtı yani sönmeyen ateşten başlayabilirsiniz. 1954 senesinde yapılan anıtın yüksekliği 38 metredir. Buradaki ateş gece-gündüz yılın 365 günü Sovyet ordusunun Almanlar karşısında kazandığı zaferi hatırlatmak amacıyla yanmaktadır.

Şehrin en önemli ve işlek caddesi Kazananlar Caddesi'dir yani diğer adıyla Prospect – Nezavisimosti. 22 Haziran 1941’de başlayan II. Dünya Savaşı’nda Kızılordu Minsk’e girerek, şehri 3 yıl süren Alman işgalinden bu caddede kurtarmıştır. O nedenle bu cadde o gün bugündür Kazananlar Caddesi olarak anılmaktadır.

Kazananlar Caddesi'nden, Bağımsızlık Meydanı'na (Independence – Nezavisimosti) ilerlerken, nehrin hemen kenarında oldukça büyük Yanka Kupala Park'ı yer almaktadır. Burada yaz mevsimlerinde, nehirde gezintiye çıkmak için kano ve bot kiralanmaktadır. Bu parkın hemen karşısında Minsk Sirki bulunmaktadır.

Parlemento Binası'nın bulunduğu meydan Oktyabrskaya olarak adlandırılmaktadır. Binanın önünde dev Lenin heykeli yer almaktadır. Parlemento Binası'nın yanındaki Savaş Müzesi'ni de gezmelisiniz. 

Bağımsızlık Meydanı, Minsk’in en meşhur meydanlarından biridir. Bunun yanında köşede yer alan Hotel Minsk hem lokasyon olarak hem de konfor olarak tercih edebileceğiniz bir konaklama alternatifidir.

Bağımsızlık Meydanı'nın hemen karşısında Belarus Devlet Üniversitesi bulunmaktadır. Bu devasa bina önceden KGB merkezi binası olarak kullanılmıştır.

Meydandaki camdan kubbelerin altında ise dev bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Minsk’te 3 tane çok önemli alışveriş merkezi yer almaktadır. Bunlar Tuzo, Gam ve Nemiga'dır.

Meydanda gözünüze kızıl bir kilise çarpabilir. Buranın adı aslen St. Simeon ve St. Helen Roman Katolik Kilisesi olsa da renginden dolayı “Kızıl Kilise” denilmektedir. 1905-1910 senesinde yapılmış olan bu kilise gotik ve art nouveau stillerinin birleşimini sergilemektedir.

Nemiga Caddesi üzerinde yer alan Nemiga Alışveriş Merkezi de görülmeye değer yerlerden biridir.

Nemiga Alışveriş Merkezi'nin hemen yanında ise St. Peter ve Paul Kilisesi yer almaktadır. Burası 1613 senesinde yapılmıştır ancak 1870 senesinde rönevasyon görmüştür. Barok ve rönesans tarzında yapılmış bir kilisedir.

8 Mart Bulvarı olarak anılan bölgede yer alan Zamchichche, Minsk’in ilk yerleşimi ve merkezidir. Buradan nehre baktığınızda, bir köprü ile kıyıya bağlanan küçük bir ada üzerindeki Afganistan’da ölenler için yapılan kilise (şapel) göze çarpmaktadır. Bu kilise 1995-1996 senesinde yapılmıştır.

Kutsal Ruh Katedrali, barok tarzında 17.yy’ın ilk yarısında yapılmış muazzam bir yapıdır. Minsk’in eski şehri olan bu bölgeye mutlakla zaman ayırmalısınız. Sadece bu bölgede birbiri yanına sıralanmış bir çok kilise, katedral ve manastır görebilirsiniz.

Town Hall 17. yy’da yapılmıştır fakat 1857 senesinde zarar görmüştür. 2003 senesinde yeniden yapılmıştır. 

Town Hall’un yanından Lenin Caddesi başlamaktadır. Lenin Caddesi, çok düzenli ve yemyeşil ağaçlandırılmış bir caddedir. Bu caddede tüm binalar kiremit rengi ve 5 katlıdır.

Minsk Devlet Kütüphanesi de oldukça ihtişamlı bir binadır. İçerisinde 14 milyon kitap bulunmaktadır. 

Minsk’te gece hayatı da oldukça renklidir. Şehirde, her tür müziği bulabileceğiniz her yaşa hitap eden gece kulüpleri yer almaktadır.

Minsk'e yakın mesafede bulunan ve aynı zamanda bir açıkhava müzesi olan Duduki Köyü’de, görülebilecek yerlerdendir.

Köyün hemen girişinde ahşap bir kilise yer almaktadır.

Köye girişte cüzi bir ücret ödenmektedir. İçeride sıra sıra dizilmiş odacıklar mevcuttur. Bu ufak odacıklarda köyün yerlileri kendi el sanatlarını sergilemektedir.

En son bölümde ise eski arabaların sergilendiği bir alan yer almaktadır.

Burada ayrıca, geleneksel köy evlerini de gezebilirsiniz.

At çiftliğinde tayları besleyebilir, isterseniz de küçük bir alanda seçtiğiniz at ile tur atabilirsiniz.

Bu bölgede keten dokumacılığı meşhurdur. 1899’da yapılmış ve şu an müze olarak kullanılan eski bir evin içerisinde bir çok eski dokumalar, çıkrıklar ve ketenden kıyafetler sergilenmektedir.

Bölgenin yöresel lezzetleri olan, ev yapımı ekmek, tereyağ , bal ve bir çeşit patatesin haricinde ev yapımı votkanın da tadına mutlaka bakmalısınız.