Montreal Sokaklarında Dev Kuklalar Hayat Buldu

Royal de Luxe tarafından yaratılmış devasa, mekanik kuklalar Montreal’in 375. yıldönümü kutlamalarının bir parçası olarak Montreal sokaklarında 19-21 Mayıs tarihleri arasında bir geçit töreni gerçekleştirdiler. Üç dev kukla ve onları hareket ettiren kukla başına 30 kişiden oluşan ekip hafta sonu boyunca Montreal sokaklarında şaşırtıcı gösterilerini gerçekleştirdiler. Kuklalar hidrolik ve mekanik sistemler ile kukla iplerinin insan gücüyle çekilmesi sayesinde saatte 2.25 kilometre hızla yürüdüler.

Dev kuklalarla gerçekleştirilen bu sokak performansı bir kızın ve köpeğinin hikayesini anlatıyor. Hikayeye göre köpek uzun zamandır kayıp olan kızın amcasını arıyor. Dev kukla çifti 20 Mayıs Cumartesi akşam bir araya gelerek pazar günü şehrin etrafını birlikte dolaşıyorlar. Karakterlerden biri ise derin deniz dalgıcı. Dalgıç cuma günü saat 16:00’da Montreal Bilim Merkezi önünden yürüyüşe başladı.

Fransız sokak tiyatrosu şirketi Royal De Luxe tarafından hazırlanan dev kuklalar daha önce 170’ten fazla şehri ziyaret ederek dünyayı dolaştılar ancak ilk defa Kanada’ya ayak basıyorlar. Kuklalar bugüne kadar dünya çapında 20 milyondan fazla insanın arasında yürüdüler, kutlamalarla birlikte birkaç bin Montrealli'yi de ziyaret etmiş oldular.

Montreal’in 375. yıl kutlamaları için sokaklara dökülen yüzlerce kişi gerçek hayattan birkaç kat büyük kuklaların hikayelerini izleyerek onlarla birlikte yürüdüler. Kuklaların hikayesi bir hafta sonu boyunca sürdü. Bu dev kuklaları hareket ettirmek için birçok insan çalışıyor ve şaşırtıcı bir gösteri ortaya konuluyor. Ekipteki insanlar sürekli değişiyor çünkü kuklalar çok ağır ve saatler süren gösteri boyunca inanılmaz enerji harcanıyor.

Haftasonu boyunca bazı yollar trafiğe kapatıldı. Montreal halkı ise dev kuklaları görmek için bisiklet ve toplu taşıma araçlarını kullandılar. Etkinlik pazar akşamı dev kuklalar için belirlenen rotanın sonunda uyumaları ve CBC/Radio Kanada’da gerçekleşen kutlamalarla sona erdi.