Montreux - İsviçre

İsviçre’nin Riviera-Pays-d'Enhaut bölgesinde, Vaud Kanton’unda yer alan Montreux, Cenevre Gölü kıyısında, Alplerin eteklerinde konumlanmıştır ve 25.199 kişilik bir nüfusu vardır.

Montreux’te en etkileyici bölge, tepede yer alan tarihi kent bölgesidir. Bu bölgedeki taş evlerin çoğu, 18.yy’da yapılmıştır. Taş evlerin arasında teraslanmış üzüm bağları göze çarpmaktadır. Montreaux, teraslama sistemli üzüm bağları ve taş evleri sebebiyle UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir şehirdir.

Eski kent merkezinin kıvrımlı ara sokaklarında yürürken, her an bir köşeyi döndüğünüzde teraslanmış ufak üzüm bağları ile karşılaşmak mümkündür. Zaman içerisinde Montreux’un nüfusu arttıkça, doğal ortamı bozmamak adına endüstri bölgesi Montreux’a çok yakın konumdaki Vevey’e taşınmıştır.

Çok eski bir kilise olan Parish, dar bir vadide, göl ve dağ arasındaki dar bir yamaca yapılmıştır. Kilisenin bulunduğu bölgeden, alabildiğine Montreux manzarasını da izleyebilirsiniz.

Oldukça ufak bir yerleşim olan Montreux’ta yürüyerek kenti keşfetmek oldukça kolaydır. Tarihi kent merkezini dolaştıktan sonra sahil kenarına inebilir ve burada keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Sahil bölgesinde genişçe bir pazar alanı bulunmaktadır. Bölgenin en renkli olduğu zaman, Noel pazarının kurulduğu dönemdir.

Sahil boyunca çok sayıda heykel yer almaktadır. Bunlar arasında en popüler olanları Freddie Mercury, Charlie Chaplin, Empress Sissi, Victor Hugo ve Vladimir Nabokov gibi şahsiyetlere ait heykellerdir. Bu şahsiyetler zamanında Montreux’a gelmiş ve bölgeyi ziyaret etmişler ve bu nedenle de onların anısına Cenevre Gölü kenarındaki sahilde bu ünlülerin heykellerine yer verilmiştir.

Kentin etkileyici yerlerinden biri de, aynı zamanda Montreux’un simgesi haline gelmiş olan Chillon Kalesi'dir. (Chateau de Chillon) Bu kale tren istasyonundan 45 dakikalık yürüme mesafesindedir. Fotoğraf: skyscrapercity

Sahilden kente baktığınızda, tepedeki lüks otelleri görebilirsiniz.

Yine sahil boyunca devam ettiğinizde, İsviçre’nin ilk kumarhanesine rastlayacaksınız.