Mostar - Bosna-Hersek

Şehir ismini ünlü Mostar Köprüsü'nden almaktadır. Mostar Köprüsü şehri ikiye ayırmaktadır. Bir tarafında Boşnaklar, öteki tarafında ise Hırvatlar yaşamaktadır. Şehrin Boşnak tarafında Osmanlı'dan kalma pek çok tarihi eser bulunurken, Hırvat tarafında kiliseler ve devasa haç dikkat çekmektedir.

Savaşın en sıcak yaşandığı yerlerden biri olan Mostar'da, savaşın izlerini tüm çıplaklığıyla görmek mümkündür. Yapacağınız şehir turlarıyla hemen hemen her binada olan mermi deliklerini görebilirsiniz.

Mostar Köprüsü, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mimar Sinan’ın çırağı Mimar Hayrettin tarafından 1557 – 1566 yılları arasında inşa edilmiştir. Köprünün altındaki nehrin derinliği 7 metredir.

Mostar Köprüsü 1993 yılında savaşta yıkılmış olsa da yeniden bakım çalışmaları ile tekrar faaliyete geçmiştir. Şehre gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden olan Mostar Köprüsü Müslümanları, Hristiyanları ve Yahudileri birbirlerine bağlayan bir köprü olarak görüldüğünden manevi değeri de bulunmaktadır.

Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanılmıştır. Eski bir geleneğe göre, genç erkekler, nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde bu köprüden atlarlarmış. Fakat bu gelenek şimdilerde bir şov haline dönüştürülmüş ve turizme yönlendirilmiştir.

Mostar’ın parke taşlı, küçük dükkanlar ve restoranlardan oluşan sokakları görülmeye değerdir. Köprünün iki girişinde de ufak çarşılar bulunmaktadır.

Çarşının sonunda Osmanlı döneminden kalma bir camii yer almaktadır. Camiinin avlusundan köprünün ve ırmağın manzarası görülmeye değerdir.

Şehirde, Osmanlı'dan kalma evler de görülmesi gereken yerlerdendir. Bu evler dışında da Osmanlı'ya ait pek çok yapı Mostar'da görebileceğiniz yerler arasındadır. Şehirde Osmanlı etkisi fazla olduğundan müzelerinde de Osmanlı'ya ait eserler yer almaktadır.

Mostar Köprüsü'nden otogara doğru giden yolda, sağ tarafta bir şehitlik yer almaktadır. Burada çoğu 30 yaşının altında yüzlerce kardeş bir arada yatmaktadır.

Yerel kumaşlar, seramikler, halılar, kıyafetler, ahşap işleri ve deri işleri Mostar'da satın alabileceğiniz ürünler arasındadır. Pek çok dükkan hafta içi sabah 8'den akşam 8'e kadar hizmet vermektedir.

Mostar’a giderseniz eski çarşı içinde bir restoranda mutlaka Cevabi Köftesi ve yöresel Boşnak yemeklerini denemelisiniz. Türk mutfağına çok benzer tatlar bulabilirsiniz. Şehirde dünya mutfaklarından örnekler sunan restoranlar ve fast-food tarzı restoranlar da hizmet vermektedir.