Napoli - İtalya

Tipik bir Akdeniz şehri olan Napoli, nüfus bakımından İtalyanın Roma ve Milano’dan sonra 3. büyük kentidir. Ekonomik olarak ise Roma, Milano ve Torino’dan sonra İtalya’nın 4. büyük kentidir. Pizzanın ana vatanı olan Napoli'nin eski şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunmaktadır.

Napoli Körfezi’nde iki volkanik bölge (doğusunda Vezüv Yanardağı ve batısında Campi Flegri) arasında yer alan Napoli aynı zamanda Akdeniz'in ve Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir.

Kent merkezindeki meydanda pembe gri renkli Kraliyet Binası bulunmaktadır.

1200’lü yıllarda yapılmış ve Fransızlarla İspanyollar arasındaki şiddetli çatışmalara sahne olmuş olan Castel Nuova Kale'si, tüm görkemiyle sahil tarafında yerini almaktadır.

1887 yılında yapılmış olan Galeria Umberto, Milano’daki Galleria Vittorio Emanuelle binasının bir benzeridir. Binanın içi çok güzel mermer ve sütunlarla süslenmiştir. Bu alışveriş merkezi içinde çok şık mağaza ve butikler bulunmaktadır. 

Tarihi M.Ö. 5000 senesine dayanan Pompei, İtalya'nın Campania bölgesinde yer alır ve Napoli kentine bağlıdır. Napoli’ye yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan Pompei’nin nüfusu 30.000 kişi civarındadır. M.Ö. 80 yılında Romalıların eline geçen Pompei, Vezüv Yanardağı'nda meydana gelen patlama ile tamamen yok olmuştur.

Büyük duvarlarla çevrili olan Pompei şehrinin 8 kapısı mevcuttur. Bu kapılardan geçerek, şehrin merkezi olan Forum Meydanı'na gelebilirsiniz.

Forum Meydanı'nda, iki tiyatro binası, tapınaklar, gladyatör alanları, bankalar ve dükkânlar bulunmaktadır.

Ayrıca yine bu meydanda, hamamlar, ağda odaları, spor salonları, soyunma odaları ve genelevleri görebilirsiniz.

Pompei şehrinin kalıntılarını gezdiğinizde, patlamadan önce gerçekten çok büyük bir eğlence merkezi olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Evlerin duvar resimlerinin ve yer mozaiklerinin ne kadar muhteşem olduğunu hayal edebilirsiniz.

Tüm kent, yaklaşık 1900 sene sonra arkeologlar tarafından bulunduğunda, küller altına gömülü villalar, heykeller, duvar resimleri, mozaikler, tapınaklar, taşlaşmış olan insanlar hiç bozulmadan gün yüzüne çıkartılmıştır. Şehirde ilk kazılar 1709’da başlamıştır. 66 hektarlık alan üzerine kurulu Pompei şehrinin 44 hektarlık alanı gün yüzüne çıkarılmıştır.

Pompei'liler taş olarak çıkarıldıkları zaman, ölüm anında ne yapıyorlarsa o halde bulunmuşlardır. Kimi alışveriş yaparken, kimi çocuğu ile oyun oynarken, kimi dua ederken lavların arasında kalmışlardır.