Negombo - Sri Lanka

Negombo, Colombo’nun yaklaşık 35 km kuzeyinde kalan bir sahil kasabası ve Sri Lanka’nın ilk tatil merkezi. Havalimanına yakın ve maddi olarak cep yakmayan bir yer, bu yüzden de çok tercih ediliyor. Negombo upuzun kumsallarıyla ünlü olsa da görmüş geçirmiş bir kasaba.

Nedeni ise koloniyal dönemde Portekizlilerin, Hollandalıların ve son olarak İngilizlerin kullanım alanı olması. Bu sebepten etrafta bu yıllardan kalma yapıları sıklıkla görebilirsiniz.

Negombo’da mutlaka gitmelisiniz diyebileceğimiz bir yapı yok. Fakat Hint Okyanusu boyunca uzanan sarı sıcak, büyük kumsallarında yürümeli, okyanusa dokumalısınız.

Burası her ne kadar turistik bir bölge olsa da ve kumsallarıyla adını duyursa da aklınıza şezlonglar, beach clublar gelmesin. Burası tamamen çıplak bir kumsal ve şezlonglar yerine sıra sıra palmiyelere sahip.

Burada tarçın ağaçları ve seramik kaynaklarının yanında balıkçılık sektörü de oldukça gelişmiş durumda ve bir geçim kaynağı. Bu yüzden sabahları Negombo kumsallarında yürüşeye çıkarsanız karşılaşacağınız en olağan şeylerden biri balıkçılar ve tekneleri olacaktır.

Tekne dediysek de kanodan hallice bir şeyden bahsediyoruz; ne büyük, ne küçük. Bir kenarda oturup balıkçıların ava hazırlanmasını izleyebilir önünüzden geçen yelkenlilerin, teknelerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Küçük bir dipnot daha, balıkçıların favorisi mercanların civarında yaşayan yengeçlermiş.

Negombo Kumsalları, Hint Okyanusu’yla kardeş olduğu için biraz dalgalı bu yüzden çok rahat yüzemeyebilirsiniz. Fakat kumsalın tadını çıkarıp öğleden sonra buraları mesken tutan meyve satıcılarından meyve alıp, soluklanabilirsiniz.