Nuwara Eliya - Sri Lanka

Çayın kalbinin olduğu şehir Nuwara Eliya. Sri Lanka bereketinin bir parçası daha. Çay tarlalarına doğru,  yukarı çıktıkça denize yüksekliği git gide artan topraklara yol alırken bu sözün doğruluğunu görebilirsiniz.

Yukarı çıkmanızın da bir sebebi var. En kaliteli çaylar 2.000 ile 5.000 metre arası yükseklikte oluyormuş. Bu yüzden dar, virajlı kenarları gittikçe sıklaşan çay tarlalarının eşliğinde bir yol sizi bekliyor. Bu kısa yolculukta tarlalarda çalışan yerli halkı izleyebilirsiniz. Bir süre sonra da kadrajınıza ufaklı büyüklü şelaleler girmeye başlayacak. Yeşili koklayıp, manzaranın tadını çıkarmalısınız.

Tepeye doğru ilerlerken gözünüze İngiliz mimarisi çarpabilir, bir süre sömürge olduğu için halkta hala İngiliz kültürünün özelliklerini ve etkilerini görebilirsiniz (kriket,golf sahaları gibi..) zaten hala burada ikamet eden İngilizler de var.

Biraz gözlem ve bilgiden sonra artık zirvedesiniz. Burada yetişen çaylar en sert ve değerli olanlar. 1841’den beri faaliyette olan Macwoods Çay Fabrikası’da burada. Eğer isterseniz çayın bütün yaşam hikayesini burda dinleyebilirsiniz.

Fabrikada 1000 civarında işçi bulunuyor, etrafı dolaşırken çayın nasıl toplanıldığını da görebilirsiniz. Küçük ortada bulunan filizler en değerlileri bunlar kaliteli, gold denilen çayı oluşturuyorlar. Yaşlı yapraklara ise dokunulmuyor. Burdaki çayın büyük kısmı İngiltere’ye gönderiliyor ve oradan dünyaya İngiliz Çayı diye bilinen isimlerle dağılıyor.

Çayı toplamayı ve hikayesini dinledik, şimdi biraz fabrikayı gezebilir demliklere düşmeden önceki çayı görebiliriz. İlk olarak taze filizler yürüyen bir bandın üzerine koyuluyor ve burada sıcak havayla muamele edilip kurutuluyorlar. Sonra ufalama aşaması geliyor. Ayrıca çayın parça büyüklüğü ne kadar küçük olursa sertliği de o kadar artıyormuş. Bir diğer ek bilgi de, yeşil çay ve normal çay aynı filizlerden elde ediliyor, sadece farklı süreç ve işlemlerden geçiyor. Tıpkı yeşil ve siyah zeytinde olduğu gibi. Şimdi bu toprakların hakkını verip çayın bilgileriyle donatıldığınıza göre yapılan çay ikramından nasibinizi almalısınız.

Artık biraz dinlenmenin vakti geldi. Ama otelinize dönmeden önce görmeniz gereken bir yer daha kaldı; Ramboda Şelalesi. Bu civarın en büyük şelalelerinden biri ve sırf bu manzarayı görüp sesi dinlemek için gelen pek çok turist var. Siz de burada oturup birşeyler atıştırıp manzarayı belleklerinize işleyip, otelinizin yolunu tutabilirsiniz.