Ocak Ayı Etkinlik Takvimi

Öyle ya da böyle, koskoca bir yılı geride bıraktık. Çok mutlu olacağınız, ağız dolusu kahkahalar atacağınız, bol bol öğreneceğiniz ve keşfedeceğiniz bir yıl olmasını diliyor ve bu dileklerimizi de desteklemek adına, yeni bir yılın ilk ayında katılabileceğiniz etkinlikler arasından sizler için derlediğimiz bir listeyi sunuyoruz. Yeni yılda hayatınızdan sanat eksik olmasın.

Çocuk Etkinlikleri

Okulların tatil olacağı, zillerin bu kez sadece etkinlikler için çalacağı ay olan Ocak’ın çocuklar için önemi büyük. Evet havalar soğudu ama bu ille de eve kapanacağımız anlamına gelmiyor. Çocukların televizyon ve tabletlerin başından kalkıp sokağa çıkacağı, çeşitli etkinliklere katılarak hem eğleneceği, hem öğreneceği hem de sosyalleşeceği bir yarı yıl tatili geçirmelerini umarak, ilgilerini çekeceğini düşündüğümüz birkaç alternatif hazırladık.

Küçük Prens Türkiye Turnesi

06 Ocak - 10 Ocak / Adana, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır

“İnsan bir çiçeği severse, milyonlarca ve milyonlarca yıldızda yalnız tek bir çiçek açarsa, işte o yıldızlara bakarak mutlu olur. Kendi kendine şöyle der: 'İşte orada, o yıldızlardan birinde benim çiçeğim.’”

Edebiyat dünyasının en önemli eserlerinden biri olan Antoine De Saint Exupery’nin Küçük Prens’i, sadece çocukların değil, çocuk olmaktan vazgeçemeyen yetişkinlerin de her daim baş ucu kitabı olmuştur. Bugüne kadar 250’den fazla dile çevrilen, birçok kez filmi çekilen Küçük Prens, içinizi ısıtacak sıcacık hikayesiyle bu kez de bir tiyatro sahnesinde sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

1

World Sömestr Çocuk Şenliği

18 Ocak / İstanbul

Okulların yarı yıl tatiline girmesiyle birlikte, tüm yurtta özellikle çocukların ilgisini çekecek etkinliklerin sayısında da hatırı sayılır bir artış meydana geliyor. Soğuk havaya rağmen çocuklarının bu tatili eve kapanarak geçirmesini istemeyen anne babalar ise, çocuk filmleri, tiyatrolar ve festivaller arasında seçim yapmakta bir hayli zorlanacağa benziyor. Bu etkinlikler içerisinde en zengin ve renkli içeriğe sahip olanlardan birisi de 18 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak olan çocuk festivali. Festivalde gerçekten de yok yok; jonglörler, illüzyonistler, çeşitli sahne performansları, dans gösterileri, bandolar, atölyeler, uzay istasyonları ve daha birçok sürpriz gösterinin yer alacağı festival, bol eğlence ve keşif vaat ediyor.

Akbank Sanat Atölyeleri

Ay Boyunca / İstanbul

Çocuğunuzun eğlenirken aynı zamanda farklı şeyler de öğrenmesini ve el becerisini geliştirerek bir şeyler yaratmanın keyfini yaşamasını istiyorsanız, Ocak ayının çeşitli günlerinde Akbank Sanat’ta gerçekleştirilecek olan atölyelere mutlaka göz atmanızı öneririz. Etkinliklerden bazılarında yaş sınırı olsa da, ebeveynlerin katılımına açık atölyeler de yok değil. Çocuğunuzla birlikte heykeller yapmak, çantalar ve seramik kupalar tasarlamak, rengarenk boncuklar kullanarak nasıl mozaik yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız bu atölyeler çok hoşunuza gidecek.

Ocak Ayı Sergileri

Interstellar Uzay Sergisi

15 Ekim - 15 Ocak / Balıkesir

Uzayın gizemli dünyasını keşfetmek ve oldukça heyecan verici bir serüvene dahil olmak isteyen büyük küçük herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz Interstellar Uzay Sergisi, 15 Ekim-15 Ocak tarihleri arasında Balıkesir’deki bilim ve teknoloji meraklıları tarafından izlenebilecek. Big Bang’den Güneş Sistemi’ne kadar uzanan bu yolculukta video mappingler ve 3D etkileşim simülasyonlarıyla 360 derece sonsuzluk algısını deneyimleyerek, teknolojinin ulaşabileceği boyutları da yakinen gözlemleme imkânı bulacaksınız.

Picasso Resim Sergisi

01 - 05 Ocak / İzmir

20. yüzyıl resim ve heykel sanatı dendiğinde akla gelen ilk isim olan Pablo Picasso, aynı zamanda Kübizm akımının da kurucusu kabul edilmektedir. Bir sanat dehası olan İspanyol ressam ve heykeltıraşın gösteri dünyasını konu aldığı 83 adet eserinden oluşan resim sergisinde, Picasso’nun yazar, şair ve müzisyen dostlarıyla yakın bağlarını belgeleyen fotoğraflar da yer alıyor.

2

Picasso & Kâğıt

25 Ocak - 13 Nisan / Londra

Royal Academy of Arts

Bir Picasso sergisi de Londra’dan. Her yıl farklı bir konuya odaklanılan Picasso eserlerinde bu yılın odak noktası olarak kağıtlar seçilmiş. İspanyol ressamın sadece kâğıt üzerine yaptığı çalışmaların yanı sıra, eskizleri, şiirleri ve ünlü kolaj tekniğinde kullandığı malzemeleri de sergileniyor.

Ocak Spor Etkinlikleri

ING All-Star 2020

19 Ocak / İstanbul

Bütün basketbol severlerin dört gözle beklediği, oldukça görkemli bir organizasyon olan ING All-Star’da Süper Lig oyuncularının maçının yanı sıra, “3 Sayı” ve “Smaç” gibi yarışmalar ve konserler de düzenlenecek. Tam da okulların tatil olduğu zamana denk gelen tarihi ve zengin içeriği sayesinde ailece katılabileceğiniz keyifli bir etkinlik olarak öne çıkıyor.

O ZAMAN, DANS!

Ocak Müzik Etkinlikleri

The Musicfest Steamboat

05-10 Ocak / Colorado

Ellinin üzerinde müzik grubunun sahne alacağı The Musicfest Steamboat, dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri olarak bilinen Steamboat Springs şehrinde düzenlenecek. Altı gün sürecek olan müzik festivalinde katılımcılar, dağlarla çevrili bir alana kurulmuş olan çadırlarda konaklayarak hem doğanın tadını çıkaracak hem de müziğe fazlasıyla doyacak. Eğer siz de dünyadaki tüm müzik festivallerini kovalayan bir maceraperestseniz, Colorado’daki bu etkinliği de ocak ayı takviminizde işaretlemek isteyebilirsiniz.

Notre Dame - Quasimodo Müzikali

11, 12, 15 Ocak / İzmir

Halk tarafından dışlanan ve alay edilen kambur kilise zangocu Quasimodo’nun, güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda’ya olan aşkını konu alan Victor Hugo’nun ölümsüz eseri, Fransız İhtilali’nden sonra yaşanan karanlık dönemin danslar ve müzik eşliğiyle anlatıldığı bir müzikal ile Ocak ayında İzmirliler ile buluşmaya hazırlanıyor.

3

 

Sunay Akın ve İlhan Şeşen, Aşk Şarkıları ve Öyküler

08 Ocak / İstanbul

Kelimelerin ustası Sunay Akın’ın sevda masalları ile aşk şarkılarının romantik yorumlayıcısı İlhan Şeşen’in sesini buluşturan bu etkinliğe konser demek yetersiz kalacak. Sözcüklerin ve notaların harmanlandığı bu özel gecede yerinizi almak isterseniz, takviminizde 08 Ocak tarihinin üzerine bir not düşmenizde fayda var.

Mazhar Alanson

29 Ocak / İstanbul

Unutulmaz müzik grubu MFÖ’nün M’si Mazhar Alanson, “Best Of” adını verdiği konseriyle izleyicilerine unutulmaz bir müzik akşamı sunmaya hazırlanıyor. Eğer Mazhar Alanson şarkılarını seviyorsanız, bu konser Ocak ayını kapatmak için keyifli bir alternatif olabilir.

An Epic Symphony & Hayko Cepkin

31 Ocak / İstanbul

Event Across Turkey’in gelenekselleşen An Epic Symphony konserlerinin ilki, Ocak ayının son gününde Hayko Cepkin ile başlıyor. 120 kişilik Night Flight Symphony orkestrası eşliğinde ilk kez gerçekleşecek olan bu senfonik konserde yer almak için şimdiden yerinizi ayırtmanızı öneririz.

4

Tiyatrolar

Frida: Aşka Aşık Olan Kadın

23 Ocak / Bursa

Aşkın ve devrimin kadını Frida Kahlo’nun hayat hikayesinin anlatıldığı oyunda, 20. Yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olan Meksikalı ressamın acı ve aşkla dolu geçen ömründen kesitler izlerken nefesinizi tutacak ve Kahlo ile aşkın tanımını yeniden keşfedeceksiniz.

Genco Erkal ile yeniden “Merhaba”

05 Ocak / İstanbul

Dostlar Tiyatrosu’nun 50. yılında, Aziz Nesin, Bertolt Brecht, Can Yücel, Nazım Hikmet ve William Shakespeare’in yapıtlarından oluşan “Merhaba”, izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Genco Erkal’ın her zaman olduğu gibi yine sahnede devleştiği oyuna, Fazıl Say’ın besteleri de eşlik edecek.

Ben Nazım Hikmet! - Can Yücel "Hayatta ben en çok babamı sevdim" - Bir garip Orhan Veli

11 Ocak / İzmir

Şimdi İzmirli tiyatroseverleri çok sevindirecek bir etkinliğin haberini vereceğiz. Çağdaş Türk şiirinin en önemli şairleri olan Nazım Hikmet, Can Yücel ve Orhan Veli’nin şiirlerinin oyunlaştırıldığı bu 3 perdelik tiyatro gösterisi, güçlü mesajları ile izleyicilerine unutulmaz bir gece yaşatırken, aynı zamanda şiire de doymalarını sağlayacak.

5

Bir Delinin Hatıra Defteri

08 - 14 Ocak / Ankara

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un eserine hayat veren Erdal Beşikçioğlu’nun üst düzey oyunculuğuyla, yaşadığı gerçeklikle baş edemeyerek adım adım deliliğe doğru yürüyen bir adamın öyküsünü konu alan Bir Delinin Hatıra Defteri, bu kez Ankara’daki tiyatro izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Beşikçioğlu’nun tek kişilik performansıyla izleyicileri resmen büyülediği oyunda, Çar 1. Nikolay’ın baskıcı devrinde, bir devlet memurunun öyküsü tiyatro sahnesine taşınıyor.

Dirmit

05 Ocak / İstanbul

“Durur muyum? Durmadım.”

Türk edebiyatının en önemli kadın yazarlarından Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” kitabından uyarlanan ve köyden şehre göç eden bir ailenin küçük kızı olan Dirmit’in gözünden anlatılan hikayeye Nezaket Erden hayat veriyor. Çıplak bir sahnede Erden’e eşlik eden tek kişi ise, “Kepçe” adını verdiği saksı çiçeği. Latife Tekin’in sade ve kıvrak diliyle yazdığı Dirmit, Nezaket Erden’in yalın, derinlikli ve göz dolduran oyunculuğuyla birleşince, ortaya seyrine doyum olmayan, zaman zaman kahkahalara güldüren, zaman zaman boğazınızı düğümleyen sıcacık bir hikaye çıkıyor. Dimrit, bu sezonun gerçekten de kaçırılmaması gereken oyunlarından. Mutlaka gidin; içinizde bir yere dokunacağına ve bir kez daha izlemek isteyeceğinize söz veriyoruz.