Google+

Arama formu

OHAL SEBEBİ İLE HAVALİMANINDA UYGULANAN YURTDIŞINA ÇIKIŞ PROSEDÜRLERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yurtdışı çıkış uygulamalarıyla ilgili TÜRSAB'dan yeni bir açıklama yapıldı. Detayları aşağıda görebilirsiniz.

Olağanüstü hal uygulaması sebebiyle Birliğimiz üyesi seyahat acentalarından hizmet satın alan tüketicilerin;  hudut kapılarında sıkıntı yaşamamaları için aşağıdaki açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Konuya ilişkin yazılı resmi açıklama İçişleri Bakanlığı’ndan yapılmamış ise de Pasaport Daire Başkanlığı’ndan alınan sözlü bilgiye göre;

1.      Yeşil ve hizmet  (gri)  pasaportu sahibi tüm Devlet memurları, eşleri ve çocukları bağlı oldukları Kurumundan görev nedeniyle yurt dışına çıkmalarına izin verilen muvafakatname almalıdır. Görev dışında çıkışa izin verilmemektedir.

YÖK, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 39. maddesi uyarınca Rektörler dahil öğretim elemanlarının yurt dışına görevlendirilmemeleri ve yurt dışında bulunanların geri çağrılması konusundaki 19.07.2016 tarihli genelgesinde değişiklik yaparak; yükseköğretim kurumlarımızın uluslararası bilimsel faaliyetlerindeki temsiliyetinin kesintiye uğramaması ve öğretim elemanlarının bilimsel faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından 39. Madde kapsamındaki yurt dışına görevlendirme yetkisini üniversite Rektörlerine bırakmıştır.

Buna göre öğretim elemanları; yurt dışında gerçekleştirilecek olan kongre, konferans, seminer benzeri ve meslekleri ile ilgili diğer toplantılara Rektörün uygun görmesi halinde katılabileceklerdir. YÖK, Rektörlerin yurt dışına görevlendirilmemeleri konusundaki genel hükmünü devam ettirmiştir. 

2.      Öğretmenler yönünden tatilde olmalarına rağmen yıllık izinlerin kaldırılmasına karar verilen Genelge kapsamında henüz sorun çözülmüş değildir. MEB halihazırda sorunu çözüme kavuşturamamış olup, izin vermemektedir. Bu bakımdan ilgili Kurumdan muvafakatname alınması uygun olacaktır.

3.      Umuma mahsus pasaport (bordo) sahipleri için  kara, deniz, havalimanlarında güvenlik ile ilgili farklı uygulamaların yapıldığı açıklanmaktadır. Kamu personeli olmadıklarını belgeleyenler,   mesleği ile ilgili kimlik kartı-SGK’da çalışmakta olduğu firmadan hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi ile yurt dışına çıkış yapabileceklerdir.

4.      Emekliler açısından pasaport rengi fark etmeksiniz belge istemediklerini, emekli kartlarını yanında bulundurmaları gerektiği, ancak  Emniyet Teşkilatından emekli kişilerin kendileri, eş ve çocuklarından yurtdışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına dair belge talep edildiği belirtilmektedir. 

5.      K.K.T.C seferlerine katılmak isteyen umuma mahsus ( bordo ) pasaport ve nüfus cüzdanı ile seyahat etmek isteyen yolcular için;

·         Devlet memurluğundan emekli olanlar; emekli olduklarına dair kimlik kartı veya belge ibraz ederek yurt dışına çıkış yapabilmektedirler. Sadece emekli Emniyet Teşkilatı mensubu ile  emekli asker eş ve çocuklarından yurtdışına çıkmalarına engel bir durum olmadığına belge istenecektir.

·         Aktif/görevde bulunan Devlet memurlarının YÖK’e bağlı Devlet memuru hariç görev nedeniyle bağlı oldukları kurum ve kuruluşlarda yurt dışına çıkışlarında sakınca olmadığında dair belge ibraz edenler, yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

·         Devlet memuru olmayan yolcular; Devlet memuru olmadıklarını belgeleyenler( mesleği ile ilgili kimlik kartı-SGK’dan  alınan belge-çalışmakta olduğu firmadan görev belgesi) yurt dışına çıkış yapabilmektedirler.

·         Yukarıda belirttiğimiz gibi güvenlik nedeniyle kontroller zaman alacağından vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için havalimanlarına uçuş saatlerinden 5-6 saat önce gitmeleri önerilmektedir. 

Bu bakımdan acentaların, paket turlarda vize, pasaport uygulamalarına ilişkin  tüketicilere aydınlatıcı bilgi vermesi gerekmektedir.

Resmi Kurumlardan yapılacak bildirim veya resmi yazılı açıklamalar Birliğimize ulaştıkça üyelerimize bilgi verilecektir.

Önemle duyurulur.

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ
(TÜRSAB)

-----------------------

Konuyla ilgili daha önceden derlediğimiz bilgilere ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 

  • Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden izinli olduğuna dair alınmış bir yazı olması gerekmektedir.
  • İşverenler sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır.
  • Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilebilmektedir.
  • Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız.
  • Emekli ya da bağkura bağlı yolcuların yanında mutlaka SGK dökümleri olması gerekmektedir.
  • Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekmektedir.
  • Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (Atatürk Havalimanı için G kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzali hali istenmektedir. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise uçmasına izin veriliyor.
  • Yeşil pasaportlu emekliler ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir.
  • Asker emeklilerinin GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin verilmektedir.

** Nüfus cüzdanıyla girilebilen Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin verilmektedir.
 
Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri önerilir.

Detaylı bilgi için aşağıdaki telefon numaralarını arayabilirsiniz:

Sabiha Gökçen Havalimanı polisi ve danışma telefon numarası: 0216 588 88 88
Atatürk Havalimanı vize ihlal bölümü telefon numarası:  0212 463 77 77/3312

Ayrıca bu adrese e-posta gönderebilirsiniz: pasaportdb@egm.gov.tr 

Tüm bu bilgilendirmelere rağmen yurt dışı çıkış kontrolleri tamamen gümrük polisinin idaresindedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün KKTC ve Sarp hudut kapısı ile ilgili resmi yazısını görmek için tıklayın.

OHAL SEBEBİ İLE HAVALİMANINDA UYGULANAN YURTDIŞINA ÇIKIŞ PROSEDÜRLERİ

Gürcan Albeniz kullanıcısının resmi
Gürcan Albeniz
Per, 07/21/2016 - 15:42
Merhaba. Hazırladıgınız belge çok güzel ancak benim bir sorum var. Yolladıgınız yazıda yurt dışına çıkışma mani yoktur yazısı ile çıkış yapılabildiginden bahsetmişsiniz.  Son satırda kamu personellerninz KKTC ye girişi yazı olsa dahi girişinde yasak oldugunu anlıyorum ben. Acıklar mısınız ?
Gökhan Sarıgül kullanıcısının resmi
Gökhan Sarıgül
Per, 07/21/2016 - 18:25
Mesela ben işten yeni ayrıldım ve koreye tatile gidicem bu ne şekilde olucak?
Tülin Ceylan Cengiz kullanıcısının resmi
Tülin Ceylan Cengiz
Per, 07/21/2016 - 18:43
Kurumlar çalışana dair bir yazı veriyor ancak belirttiğiniz ibareyi koymuyor. Sonuçta biz emniyet değiliz diyorlar. Bu durumda kişiler yani memur olanlar ne yapacak. Kafam karıştı. 
Urfan kullanıcısının resmi
Urfan
Per, 07/21/2016 - 18:53
Oncelikle tesekkur ederim. 18 temmuzda memurların 19 temmuzda akademisyen kadrosunda olan vatandaşların yurtdışına çıkışı yasaklanmıştı. Gerekli yazıları aldığı takdirde onlar da yurt dışına çıka bilirler mi? 
averwind kullanıcısının resmi
averwind
Per, 07/21/2016 - 19:30
Yurtdisinda yasayanlar icin durum nedir? Oturma/Calisma vizesi gorunce sorun cikarmiyorlar mi?
ayegingil kullanıcısının resmi
ayegingil
Per, 07/21/2016 - 19:37
KKTC ye gidecek SGK emeklisi ne gibi bir döküm almalıdır
elvenarcher kullanıcısının resmi
elvenarcher
Per, 07/21/2016 - 19:48
Yabancı pasaportu ile ülkede ikamet eden veya çifte vatandaş olarak kimliği ile seyahat eden kişilerin Türkiye'ye giriş ve çıkışlarında eskisine nazaran bir değişiklik olmuş mudur? bunun bilgilendirmesini buradan duyurabilirseniz çok sevinirim.
PINAR FİŞENK kullanıcısının resmi
PINAR FİŞENK
Per, 07/21/2016 - 20:33
Bordo pasaporta sahip öğretmenlerin herhangi bir belge gösterme zorunluluğu var mı?
oryantalist kullanıcısının resmi
oryantalist
Per, 07/21/2016 - 22:14
okuldan bugün izin belgesi almaya gğittim veremeyiz dediler. ilçeye gittim bordo pasaportlulara gerek yok dediler. ancak sabiha gökçen büro amirliğini aradığımda kesinlikle izin belgesini almanız gerekli yoksa çıkamazsınız dediler. yarın tekrar okula gideceğim. şansımı deneyeceğim. umarım verirler.
PINAR FİŞENK kullanıcısının resmi
PINAR FİŞENK
Per, 07/21/2016 - 22:33
tutarlı bi uygulama yok her şey karman çorman. bugün bi öğretmen arkadaşım da sorun yaşamadan çıktığını söyledi, üstelik izin belgesi vs. yok. o da bordo pasaporta sahip.
Glsh kullanıcısının resmi
Glsh
Cum, 07/22/2016 - 00:10
İzin belgesi zorunlu.. Sabiha gökçen ve izmir havaalanı pasaport polisleri ile görüştüm izin belgesi olan bordo pasaportlular çıkabiliyorlar dediler. Ancak bugün okula gittim dilekçe verdim ilçeye gönderdik fakat işlem yapılmadığı söylendi. İzinler verilmeyecekmiş iki gündür uğraşıyorum ve uçuşum cumartesi.. Yarın tekrar sansımı deneyecegim.. Umarım halledebilirim.. İstanbulda izin alabilen öğretmen arkadaşlar ilçelerini yazabilirlerse sevinirim.  
Mehmet Akyol kullanıcısının resmi
Mehmet Akyol
Cum, 07/22/2016 - 18:45
Merhaba Biz de aynı dertten muzdaribiz. Bordo pasaportlu öğretmenler çıkabilen var mı gerçekten ? heryerde bilgi kirliliği var. Sadece yeşil ve gri pasaport icin izin belgesi alındıgında cıkılabilir deniyor. Bordo pasaportlu öğretmenler için kesin bilgi var mı ?  Bugünkü haberlerde 15.000 öğretmenin pasaportu iptal edilgini öğrendim, bu haberden sonra ben yurtdışı çıkış yasağı kalkabilir 10 gün içinde diye düşünüyorum. Sizin yorumunuz nedir ?   
ouzun kullanıcısının resmi
ouzun
Per, 07/21/2016 - 23:44
Yeşil pasaport sahibi emeklinin eş ve çocukları için yöntem nedir? Oğlum cuma günü akşam yeşil pasaport  ile  Edirne'den Bulgaristana geçecek okuldan öğrenci belgesi aldık ama YURTDIŞINA ÇIKABİLİR diye yazmıyorlar o sorumluluğu kimse almıyor! Benim emekli kartımında fotokaopisini verdim bakalım ne olacak ?  
Gezimanya kullanıcısının resmi
Gezimanya
Cum, 07/22/2016 - 10:22
Herkese merhaba, Konuyla ilgili net bir yönetmelik henüz olmadığından ötürü farklı uygulamalar olduğu konusunda duyumlar alıyoruz. Bu yüzden sizleri yanlış yönlendirmemek adına sorularınıza yanıt veremiyoruz. En net bilgiyi almak için yurtdışına çıkış yapacağınız gümrük kapılarına ve vize ihlal bölümlerine telefonla ulaşmanızı öneriyoruz.
averwind kullanıcısının resmi
averwind
Cum, 07/22/2016 - 14:51
Nerden ulasabiliriz telefonlara? Telefonlari paylasabilir misiniz zaten kac tane havaalani var.
ouzun kullanıcısının resmi
ouzun
Cum, 07/22/2016 - 23:14
Yeşil pasaport sahibi öğrenci olan oğlum bu gün Bulgaristan'a gitmelk üzere Kapıkule'den benim emekli kart fotokopim ve okuldan almış olduğu öğrenci belgesi  ile benim  geriye yönelik araştırmamın polis tarafından kısa bir araştırmasını müteakip geçti..   
SuleyAdam kullanıcısının resmi
SuleyAdam
Pzt, 10/10/2016 - 19:14
Konu başlığı biraz eski, tekrar sormak istedim. Bordo pasaportlu özel sektör çalışanları için Ekim 2016 yurt dışı çıkışında hala aynı belgeler ve şirketten izin yazısı vs gerekiyor mu?