Onur Air Tüm Uçuşları Durdurdu

Corona virüsü dolayısıyla her geçen gün yeni bir iptal ve erteleme kararı duyduğumuz bugünlerde yeni bir açıklama da Onur Air'den geldi. Tüm uçuşlarını durdurma kararı alan firma, birlikte çalıştığı 1800 personeline Genel Müdür Teoman Tosun'un adından gönderdiği mektupla "“Bizlerle kalmayı ve zorlukları müştereken göğüslemeyi istediğiniz sürece yollarımızı ayırmayacağız” mesajı verdi. 

Onur Aİr 1

25 Mart İtibariyle Tüm Uçuşlar Durduruluyor

Uzun yıllar boyunca Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketi olma ünvanına sahip Onur Air'in Genel Müdürü Teoman Tosun 25 Mart itibariyle tüm uçuşlarını durdurma kararı aldıklarını açıkladı. Bu kararı mecburen aldıklarını da sözlerine ekleyen Tosun, "Bizim sefer yaptığımız noktaların çoğu Avrupa ülkeleri, Orta Doğu ve Suudi Arabistan... Tüm bu ülkelerde uçuşlar durdu. Uçacak yer kalmadı." sözleriyle bu kararın nedenlerini açıkladı. Konuşması sırasında şirketin hacmi ile ilgili bilgiler de veren Genel Müdür 26 uçaklarının olduğunu,  aslında 11 uçak daha almak üzere olduklarını fakat gündem nedeniyle bu uçaklardan yalnızca 2 tanesini getireceklerini yani toplamda 28 uçağa ve 1800 personele sahip olduklarını da cümlelerine ekledi.

Onur Air

"Kimseyi İşten Çıkarmamaya Özen Gösterdik"

Uçuşların durdurulmasının ardından gelişen süreç ile ilgili merak edilenleri de yanıtlayan Tosun, 19 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve ülke genelini kapsayan tedbir ve destek paketinde şirketlere verilen “Kısa Çalışma Ödeneği”nin ve şirketin kendi imkanlarının birlikte kullanılması sayesinde çalışanları işten çıkarma yoluna ve onlara ücretsiz izin verme yoluna gitmediklerini de belirtti. 

Onur Air 3

"Bu Kötü Durumu 2 Ayda Atlatırız Gibi Geliyor"

Yurt içi şirketlerinin yanı sıra kurdukları yurt dışı şirket Holiday Europe ile ilgili de uçuşları durdurma kararı aldıklarını söyleyen Tosun, bu kötü durumun 2 ayda atlatılacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.