Oswiecim - Polonya

Polonya'nın güneyinde bulunan Oswiecim, Krakow'a 60 km. uzaklıktadır. Nazi döneminde Yahudiler için en büyük toplama kamplarının bulunduğu Auschwitz Toplama Kampı bu bölgede yer almaktadır.

Gezmek, eğlenmek ve alışveriş için uygun bir kent olmayan Oswiecim tarihi geziler için kullanılan küçük bir şehirdir. Günübirlik gezilerle gitmek ziyaretçiler açısından daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Almanlar Polonya’yı işgal ettiklerinde ilk olarak Oswiecim’i ele geçirmiş ve buradaki halkı evlerinden etmişlerdir. Ardından bölgenin adını Auschwitz olarak değiştirmişlerdir. Buraya ilk olarak 7.000 Nazi askeri gelerek yerleşmiştir. 1939 senesi sonuna doğru, diğer hapisanelerdeki tutuklu yoğunluğu ve oluşabilecek yeni tutukluların hapsedileceği yeterli alan olmaması bahanesinin ardına saklanarak, Auschwitz bölgesinin de ana yerleşim birimlerinden uzak olmasını fırsat bilerek burada bir kamp kurmaya karar vermişlerdir.

Kampta mutfak ve depo olarak kullanılan alanların haricinde toplam 28 blok bulunmaktadır. Şu an bu bloklar müze olarak kullanılmakta ve o dönemdeki soykırımı tüm gerçekliğiyle hissettirmektedir. O yıllarda bu kampta kalan tutuklu sayısı dönem dönem değişse de 13.000 – 20.000 arasında olduğu bilinmektedir.

Bunların dışında bir de dışarıda Ölüm Bloğu olarak adlandırılan bölüm bulunmaktadır. Kampın etrafı çepeçevre elektrikli teller ile çevrilidir. O dönemde bir çok kişi bu işkenceden kurtulmak için kendini elektrikli tellere atarak can vermiştir.

Birkenau (Auschwitz 2) Kampı, Auschwitz Kampının 20 katı büyüklüğündedir. Dışarıdan gelen tren rayları kampın girişindeki gözetleme kulesinden içeri kadar ilerlemektedir. İçeride ise dağıtımın rahat yapılması için raylar 3’e ayrılmaktadır.

Kampın girişindeki gözetleme kulesinin tepesinden kampa baktığınızda, göz alabildiğince geniş bir alan sizi karşılayacaktır buradan kampın büyüklüğü hakkında bir fikir edinebilir ve üzülebilirsiniz.

Burada yaklaşık 2.000 blok bulunmaktadır. Bu kamptaki blokların az bir bölümü ahşap, diğerleri ise betondur.

İlk blokta, beton bir blok üzerinde 15 cm ara ile yuvarlak delikleri olan toplu bir tuvalet bulunmaktadır.

Tutukluların kaldıkları yerleri gezdiğinizde, bir kişinin bile zor sığabileceği ranzalar göreceksiniz.

Auschwitz ve Birkenau kamplarını yılda yaklaşık 14 milyon turist ziyaret etmektedir.