Palmira - Suriye

PalmiraSuriye’nin ilginç şehirlerinden biri ve diğer adı ‘Çölün İncisi.’ Neden bu kadar zarif bir isim? diyorsanız  gelip görmelisiniz mutlaka burayı. Çölün İncisi, Palmira, eski Hicaz yolunun üzerinde olduğundan tarihte kervanların uğrak yeri olarak kullanılmış. Ve pek çok uygarlık gelmiş geçmiş, bu sebepten her kültürden kalıntılar mevcut burada.

Burada yapıların yanında hikayeler de oldukça ilginç. Tıpkı hem gözetleme kulesi hem de toplu mezar olarak kullanılan yapılar gibi. Buralara ölüler mumyalanarak bırakılıyormuş. Koku olmaması içinde duvarlarda delikler mevcut.

Üç Kardeşler Mezarı, uğramanız gereken bir diğer mekan Palmira’da.  Burası diğer toplu mezarlara göre daha süslü ve daha az zarar görmüş durumda. Bu üç kardeşten biri Truva filmine de konu olmuş olan “Achilles.”

Duvardaki taştan kabartmalarda bir hikaye saklı. Öndeki resmin kadın kıyafetleri giyen bir figür bulunuyor. Efsaneye göre Achilles’e, küçükken bir kahin tarafından savaşta öldürüleceği söylenmiş. Bunun üzerine annesi onu topuğundan tutup, ölümsüzlük suyuna batırmış ve oğlunun erkek olduğu anlaşılmasın diye belli bir yaşa kadar kadın kıyafetleriyle dolaştırmış.

Bu antik kalıntılar gerçekten muhteşem, yüzyılların, medeniyetlerin kokusu her yere sinmiş. Tabii ki daha bitmedi gene buraya yakın mesafede bulunan antik tapınak ve tiyatro var sırada görmeniz gereken.

Antik kent içerisindeki amfitiyatro ise neredeyse hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Bazı önemli organizasyonlara da ev sahipliği yapmaya devam ediyor hala.  

Tiyatronun ardından büyükçe bir tapınağın ziyareti sizleri bekliyor. Tapınaktan sonra ise sıradaki yer Maan Kalesi.  

Sizi tepede gerçekten harika bir manzara bekliyor. Yukarıdan şehre bakınca, Palmiranın çok düzenli olduğunu görebilirsiniz. Bir tarafta eski şehir ve harabeler, bir tarafta ise yeni şehir.  

Palmira’dan ayrılmadan önce ister bir bedevi çadırı deneyimi, istersenizde çölde deveyle gezinti yapabilirsiniz. Ardından sapsarı çöllerde güzel manzaralar eşliğinde buradan ayrılabilirsiniz.