Panama City - Panama

Orta Amerika’da yer alan Panama, Kosta Rika ile Kolombiya arasında yer alan bir ülke. Ülkenin toplam nüfusu yaklaşık 3.7 milyon kişi ve başkenti ülke ile aynı adı taşıyan Panama şehri.

Kentin en büyük özelliği Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren Panama Kanalı. Buraya geldiğinizde sizi karşılayacak ilk şey gösterişli ve devasa gökdelenler olacaktır.

Tabii her şehrin olduğu gibi buranın da ikinci bir yüzü var. Gökdelenlerin ardında bulunan arka sokaklara girdiğinizde suç dünyası size el sallıyor olacaktır. Fahişelerin, uyuşturucu satıcılarının ve pek çok suç unsurunun kol gezdiği sokaklar bu şehirde de mevcut.

Panama şehrinde ilk olarak gezmek ve alışveriş yapmak istiyorsanız adresiniz Calle Espagna ve Honduras Caddesi olmalı. Ayrıca şehrin içinde bulunan Hop On Hop Off turist otobüsleri de oldukça ucuz.

Bunların yanında ülkenin genel profili hakkında bilgi edinmek isterseniz eğer bilmelisiniz ki; bu küçük ülkenin askeri yok. Ufak bir ülke olduğundan askeri yapılanmayı maliyetli bulan yöneticiler çareyi ordu kurmamakta bulmuşlar.

Fakat ülkenin ekonomik durumu fena değil, Panama Kanalı'da diğer bir gelir kapısı. Panama Kanalı 1913 yılında tamamlanmış. İlk olarak inşaata Fransız'lar başlamış 10 yıl kadar sonra Fransız şirket iflas edince kanalı Amerikalılar tamamlamış. Panama Kanalı öyle dümdüz bir satıh üzerine kazılmış İstanbul boğazı gibi gemilerin transit geçebileceği bir yer değil, içinde bir havuz sistemi barındırıyor. Bunun nedeni de Pasifik Okyanusu ve Atlas Okyanusu arasında kot farkı olması. İki okyanus aynı yükseklikte değiller.

77 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında salgın hastalıklardan, toprak kaymalarına kadar pek çok olumsuzluk yaşanmış ve yapım süresince 27.500 kanal çalışanı hayatını yitirmiş.

Kanaldan her sene 14.000’in üzerinde gemi geçiyor ve 203 milyon tonun üzerinde yük taşınıyor. Bir mühendislik harikası olarak nitelendirilen kanal dünyanın en pahalı kanalı olup, kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürüyor.

Son yıllarda Amerikalı emekliler tarafından en çok tercih edilen kentlerden biri burası. Nüfus olarak kalabalık olsa da, çok geniş bir alana yayılmamış. Genellikle dikine yerleşim hakim. Bu yüzden gezmek oldukça kolay. Oldukça temiz ve düzenli bir kent olan Panama City’de bisiklet kullanımı da bir hayli yaygın. Kent içinde toplu ulaşımda kullanılan otobüsler ise çok süslü.