Paris'te Nazım'I Bulmak

Paris’te Louvre Müzesi’nin yanında bulunan lunaparkta kısa bir müddet dönme dolabı izledikten sonra otele dönmek için yollara düştük. Arkadaşımda harita var sanıyordum ama yokmuş. Gelirken üç metro aktarması yaptığımızı hatırlıyorum, durak isimleri ise hayal meyal ama güveniyorum kendime.

Şu ana kadar yurt dışında gezerken hiç kaybolmadık. Yer yön duygum iyidir. Eğer otele dönebilirsek bunu kanıtlamış olacağım. Ama önce metro istasyonunu bulmak gerek. Paris sokaklarında düştük yollara...

Biraz ilerledikten sonra bir adam gördüm. Beyaz saçlı, yaşlı bir adam, 60'larında var. Palto giymiş, akşamları hava serin Paris’te bakma biz bilemedik, ince giyiyoruz. Hasta olmak an meselesi.

Gittim adamın yanına sordum metro istasyonunu. Götüreyim sizi, dedi. Kabul ettik. Sonra muhabbet etmeye başladık adamla. Adı Steve. Amerikalı. Yaklaşık 1 yıldır Paris’te yaşıyor. Aksanından anladım Amerikalı olduğunu, felaket akıcı konuşuyor. Hani şu filmlerdeki gibi akıcı. Dikkatlice dinliyorum, anlamaya çalışıyorum. Ben de Türk olduğumu söyledim ona.

Daha önce gelmiş İstanbul’a, Ayasofya’ya, Kız Kulesi’ne Galata’ya. Onayladım, İstanbul bir başka. Bu sırada bir hayli yol aldık ama sanki benzer yerlerden geçiyormuşuz gibime geliyor ama çaktırmıyorum. Devam ediyoruz konuşmaya. Ne okuyorsun, kaç günlüğüne buradasın falan derken bir soru daha sordu bana. Güzel bir soru.

Paris, dedi. Sanatın merkezi. Sanatın herhangi bir dalıyla ilgileniyor musun?"
Durdum, düşündüm…
"Şiir yazarım." dedim
"Peki en sevdiğin şair kim?" dedi
"Kendisi Türk şair, adını bilmezsiniz belki. Çok severim, o da yurt dışında çokça bulunmuş biridir." dedim.
Sonra Steve çantasından küçük bir defterle kalem çıkardı ve bana uzattı.
"Yaz" dedi.
"Neyi?" dedim.
"En sevdiğin şairin ismini."
"Neden?" dedim.
"Şiir yazan birinin en sevdiği şair muhtemelen önemli bir şairdir." dedi.
Defteri aldım ve yazdım.
Hem de hiç duraksamadan
"Nazım Hikmet Ran".

Demet Karaismailoğlu

Yazar Hakkında

Demet Karaismailoğlu

Ve benim en beğendiğim yer henüz gezmemiş olduğumdur.