ArjantinPatagonyası da Şili Patagonyası gibi doğanın nimetlerinden payını almış ziyaretçilerine oldukça güzel görüntüler sunan bir yer. Burada ilk olarak Punta Tomba’da bulunan yaklaşık 40-45 cm boyundaki siyah smokinli sarı benekli binlerce pengueni seyretmelisiniz, hayatlarına uzaktan da olsa konuk olacağınız bu penguenler unutulmayacak türden.

Penguenlerden sonraki durağınız Valdes Yarımadası olabilir. Ülkenin bu bölümü pek çok fiyord, ada ve adacıklardan oluşuyor. Valdes Yarımadası UNESCO Doğal Miraslar Listesi’nde yer alıyor. Adadaki deniz aslanları, deniz filleri, balinalar, patagonya tavşanları, guanakoları görmek, bunları izlemek çok büyük bir ayrıcalık.

1

Sıradaki yer özellikle Haziran – Aralık aylarında balina gözlemlemek için gelen insanlar sebebiyle oldukça yoğunlaşan Puerto Madyrn. Puerto Madryn’e 17 kilometre mesafede yer alan Doradillo Kumsalları balinaların kıyıya en fazla yaklaştıkları yerlerden biri. Çünkü burada kıyıda deniz oldukça derin ve balinalar kıyıya kadar gelebiliyorlar. 

Arjantin’in en güneydeki şehri olan Ushuaia, “dünyanın sonu” olarak adlandırılıyor ve kesinlikle gidilmesi gereken yerler listesinde yer almayı hakediyor. Şehirdeki deniz feneri Ushuaia’nin sembolü. Limanda dünyanın sonu yazan tabelaları sıkça görebilirsiniz.

Şehre çok yakın olan Ateş Toprakları denilen Tierra Del Fuego Milli Parkı’na da gelmelisiniz. 16. yy.’da Macellan buraya geldiğinde bolca Kızılderili ateşi gördüğünden bu adı vermiş buraya. Ayrıca buradaki Langa ağacı ormanlarının kızaran yaprakları da, Ateş Toprakları ismi ile çok güzel uyum sağlıyor. Park içinde trenle gezebiliyorsunuz, bu sırada da parkın ekolojik yapısını ve hayvan çeşitliliğini inceleyebilirsiniz.  Guanaka, patagonya tilkisi, beyaz başlı ördek, siyah boyunlu kuğu ve Condor kuşu doğal park içerisinde yaşamlarını sürüyorlar. 

1

Arjantin doğasında gezerken acıktığınızda sizlere önerebileceğimiz en iyi şey ızgara ve et çeşitleri. Burası sığır yetiştiriciliğinde oldukça ünlü bir yer bu yüzden etleride taze ve lezzetli. Üstelik porsiyonları ve fiyatları turistlerin yüzlerini güldürüyor. Bunun yanında uyarıcı özelliği olan Mate çayını da denemelisiniz. 

Karnınızı da doyurduysanız eğer Arjantin Patagonyası’nın mutlaka görülmesi gereken en önemli noktalarından birine doğru hareket edebilirsiniz. Yani Perito Morena Buzulu’na. Tüm dünyadaki buzullar küçülürken, Perito Moreno buzulu büyümesini sürdürüyor. Bunun nedeni ise Büyük Okyanus’tan gelen bulutların And Dağları’nda çok kuvvetli yağışlar bırakması. 

Burada teknelere oldukça cüzi miktarlar ödeyerek binebiliyorsunuz. Bu teknelerle buzula yaklaşabilirsiniz. Ancak teknedeki görevliler buzula yaklaşırken çok dikkatli davranıyorlar sizde bu kurallara uymalısınız. Çünkü buzulda kırılmalar var. Aslında bu muhteşem bir doğa şovu. Buzulun kırılma olayına “calving” deniliyor. Önce dinamit atılmış gibi patlama sesi, ardından bir çatırtı ve suya düşen parçanın şiddetiyle etrafa fışkıran sular. Muhteşem ve aynı zamanda ürkütücü! Buzulu karadan da seyredebilirsiniz tabii. Bunun için 8 kilometre uzunluğunda seyir terasları yapılmış. 

3

Buzun üzerinde yürüme turları da düzenleniyor. Bu turlarda mavinin her tonunu, ışığın kırılmasını ve gökkuşağını görebilirsiniz, eğer fırsatınız olursa buraya mutlaka uğramalı ve doğanın sizleri şaşırtmasına izin vermelisiniz. 22 bin kilometrekarelik bu buzul havzası dünyanın en büyük 3. tatlı su deposu. Perito Moreno Buzulu 250 kilometrekare, yüksekliği 74 metre, buzulun sudaki derinliği ise 170 metre. And Dağları’ndan gelen 2 farklı kanalın birleşerek buzullaştığı bir alan. Sürekli yağış aldığından küresel ısınmadan henüz etkilenmemiş. Kopan parçalara rağmen buzul büyüklüğünü kaybetmemiş.

Perito Morento buzulunda 60 kilometrekarelik buzul kütlesi, günde yaklaşık 1 metre öne sürükleniyor. Bu sürüklenme nedeni ile buzul her 4 yılda bir Lago Argentino’nun girişini kapattığından, nehirle beslenen güney tarafta su seviyesi yükselerek buzulun ön kısmının kırılmasına neden oluyor. Zamanı belirlenemeyen bu doğa olayını gözlemlemek için pek çok doğa tutkunu, turist ve belgeselci bölgeye akın ediyor.