Çin'in başkenti olan Pekin, aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci kentidir. Aynı zamanda dünyanın en kalabalık başkenti de Pekin'dir. Ülkenin politika, eğitim ve ticari başkenti olan Pekin, uzun süre Çin hanedanlığına da ev sahipliği yapmış Yasak Şehir'i de içinde bulundurur. Ülkenin kuzeyinde bulunan Pekin'in ilk kuruluşu MÖ 1000 senelerine rastlar. Sözlük anlamı olarak "Kuzeydeki başkent" anlamına gelmektedir.

Geleneksel yapısının dışında modern yapıyı da içinde barındıran Pekin'de plazalar, gökdelenler ve renkli caddeler de bulunmaktadır.

Tianamen Meydanı, dünyanın en büyük meydanı olarak biliniyor. Yaklaşık 1 milyon kişi alabiliyor. Meydanın güney tarafında Mao’nun ölümünden 1 yıl sona yapılan Mao Zedong Mozolesi yer alıyor.

Meydanın batısında ise yaklaşık 1 km boyunca Büyük Halk Binası bulunuyor. 1968’de açılmış. Burası , Çin’in Yasama Merkezi. Ayrıca meydanda, Halk Kahramanları Anıtı bulunuyor. 38 metre yüksekliğindeki bu dikilitaş tamamen granitten yapılmış ve 1958’de dikilmiş.

Meydanın doğusunda Çin Devrim Müzesi ve Çin Tarih Müzesi bulunuyor. Çin Devrim Müzesi'nde, komünist partinin 1919-1949 tarihleri arasındaki devrim politikalarını belgeleyen 10.000’den fazla doküman bulunuyor. Çin Tarih Müzesinde ise, taş devrinden son hanedana kadar uzanan Çin tarihi ile ilgili 300.000 civarında eser bulunuyor.

Meydanın kuzey tarafında ise Yasak Şehrin giriş kapısı olan Meridyen (Cennet) kapısı bulunuyor. Bu kapının üzerinde Tiananmen Meydanı'na bakan tarafta Mao’nun resmi yer alıyor.

Yasak şehir de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Eskiden imparatorluk sarayı olarak kullanılan şehir, günümüzde müzeye çevrilmiştir. Yasak şehir ismini dış dünyaya kapalı kaldığı 500 yıldan sonra almıştır. İçinde 800 bina ve 9.000 odayı barındırır. Uzun süre Çin hanedanlığına ev sahipliği yapmıştır.

Yazlık Saray, 280 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olup, Kubilay Han döneminden bugüne kadar ulaşmıştır. Kent merkezi ve Yasak kentte yaz sıcağından bunalanların geldikleri bir yer.

Yazlık Sarayın en ünlü abidelerinden biri Mermer Gemidir. İmparatoriçe ısrarla mermer bir gemi istemiş. Mermerden bir geminin su yüzünde duramayacağı söylense bile İmparatoriçe ısrar etmiş. Neticede her tarafı beyaz mermerden yapılı 36 metre uzunluğundaki camları vitrayla kaplanmış bu gemi göl üzerinde dibe gömülmüş. Bu yüzden kıyıya çekilip göl kıyısında sabitlenmiş.

15. yy.’da yapılmış olan Cennet Tapınağı Parkı, yemyeşil ve çok etkileyici bir park alanıdır.

Dünyanın insan eliyle yapılmış en uzun yapısı Çin Seddi'nin en güzel kısmı Pekin'dedir. Ülkenin sınırlarını Hunlara karşı savunmak için kurulan Çin Seddi dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Po Hay körfezinden başlayarak Pekin'in kuzeyinden geçen Çin Seddi, Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya kadar uzanıyor. Çin Seddi aynı zamanda uzaydan görülebilen tek yapıdır.

Çin Seddi, güneydoğudan kuzeybatıya uzanan, kimi kaynaklara göre 6.700, kimine göre 8.500 ve bazısına göre 10.000 km’lik, pek çok yöne kolları olan muhteşem bir yapıt. M.Ö. 5. yy.’da inşasına başlanmış. İlk yapıldığı dönemde ahşap kullanıldığından doğa koşullarına pek dayanamamış.

Ziyaretçilerin gezdiği bölüm Ming Hanedanlığı (1368-1644) döneminde inşa edilmiş. Pekin yakınlarındaki bölümler restore edilerek turizme açılmış. Pekin’in kuzeyinde 4 ayrı kısım gezilebiliyor. Pekin’e 67 km uzaklıktaki Budaling’teki Çin Seddi 1957’de restore edilmiş. En çok ziyaret edilen kısım burası. Taş, toprak ve tuğladan yapılmış.

Belli aralıklarla okçuların kullandığı kuleler var. Seddin yapılma amacı Moğollardan korunmak olduğu için, Moğol tarafı yaklaşık 7-10 m yükseklikte. Çin tarafı ise yaklaşık 5 m yükseklikte. Seddin genişliği 5-6 m civarında ama yer yer daha da genişliyor.

Pekin'de hayvanat bahçeleri, doğa parkları ve botanik bahçelerini de gezme fırsatınız vardır. Dünyanın en sevimli hayvanlarından olan pandalardan, Asya'ya özgü bir çok bitkiye kadar pek çok canlıyı görebilirsiniz.