Petra - Ürdün

Önü, arkası, sağı, solu çöl olan şehir. Ürdün’ün Petra’sı. Dümdüz yolları olan bu şehre geldiyseniz, şehrin içinde sizi bekleyen bir başka şehre geldiniz demektir.

Bu şehrin mutlaka görülmesi gereken, sırf bunu görmek için insanı buraya getirten bir şeyi var. Dünya’nın en harika ve resmi kaynaklar tarafından 8. Harika olarak kabul edilen Petra Antik Şehri.

Buraya giriş için bir, iki veya üç günlük biletler alabilirsiniz. Ücretler pek ucuz olmasa da her kuruşuna kadar değdiğini göreceksiniz. Ortadoğu’nun en çok görülmesi gereken yerlerinden birine hoşgeldiniz!

Petra Antik Şehri’ne 1 km uzunluğunda dar bir oyuktan giriliyor. Sadece burası bile aklınızı başınızdan almaya yetebilir. Araçla giriş yasak bu bölgeye, fakat arzu edenler deve, fayton gibi araçları kullanabilirler.

Kanyonda 1 km kadar ilerledikten sonra, tam karşınızda tüm görkemi ile Hazine Binası (Treasury) belirecek. Gerçekten çok etkileyici. Buranın içine girmek yasak olsa da dış oymaları bile hafızanıza kazınacaktır.

Biraz daha ilerleyince anfitiyatro ve sütunlu cadde çıkıyor ortaya. Bu bölge aynı zamanda Salih Peygamberin de yaşadığı yer olarak biliniyor.

O kadar geniş bir alana yerleşim kurulmuş ki; saray, adalet binası, Kraliyet mezarlığı, meclis binası, halkın barındığı evler ve daha fazlası var. Kraliyet sarayı ve adalet binasının cephesi halkın yaşadığı yöne bakıyor. Adalet binasının halka dönük cephesinin olmasının nedeni ise topluma suç işlememeleri gerektiğini sürekli hatırlatmak içinmiş.

Kentin içinde yer yer ufak bedevi çadırları bulunuyor burada küçük süs eşyaları satılıyor. Ve çeverenizde taksi taksi diye bağıran insanlar bulunuyor. Yanlış anlaşılma olmasın buranın taksileri eşekler üstelik merdivenleri çıkabilen harika eşekler!

Petra’ya veda ederken buranın hakkında son bir şey daha söylemeliyiz. Bundan tam 2000 sene önce Nabatilerin kumtaşından oyarak yarattıkları Petra, mimari bir mucize ile doğal güzelliğin harmanlanmış hali.  Kayaların işlenmesi el işi dantellere taş çıkartacak kadar güzel. Hayatınızın bir köşesine mutlaka Petra’yı koymanızı öneriyoruz. İnsan azmi, emeği, ve hayatın güzelliği bu kayalara işlenmiş halde sizleri bekliyor.