Phnom Penh - Kamboçya

Kamboçya'nın başkenti olan Phnom Penh, ülkede Angkor Tapınakları'na giriş kapısı olarak bilinen Siem Reap kentinden sonra gelen ikinci popüler turizm destinasyonudur. Phnom Penh, Mekong deltası üzerinde ve Tonle Sap Gölü yakınında olan önemli bir ticaret ve kültür merkezidir.  

Tropikal bir iklime sahip olan Phnom Penh'de, hava yıl boyunca sıcaktır. Şehirde sıcaklıklar 18 ila 38 derece arasında değişmektedir. Tropikal muson yağmurları görülür.

Şehirde motorlara binerek, Mekong Nehri ile Tonle Sap’ın birleştiği yere gidebilirsiniz. Mekong Haziran’dan Kasım’a kadar 6 ay muson yağmurlarının etkisi ile yukarıya Tonle Sap’a doğru akıyor. Kasım’dan Haziran’a kadar 6 ay ise Tonle Sap’tan aşağıya Mekong deltasına doğru akıyor. Bu özelliğe sahip dünya üzerindeki tek nehir. 6 ay bir yöne diğer 6 ay diğer yöne akan başka nehir bulunmuyor. 

Hürriyet Abidesi Kamboçya’nın 1953 senesinde Fransızlardan kurtuluşu anısına yapılmış. Mimari olarak Angkor Wat’tan etkilenilmiş. Her sene 9 Kasım tarihinde hürriyetlerini kutluyorlar. 

Kraliyet Sarayı, çok büyük ve görkemli. Bahçede tören binası, konuk evi, dans gösterileri binası ve kralın evi bulunuyor.

Kraliyet Sarayı'nın bulunduğu yerleşim yerinde ayrıca, Gümüş Pagoda bulunmakta. Yapımında, her biri 1 kg ağırlığında olan 5.000 gümüş levha yer döşemesi olarak kullanılmış. 2.086 tane'de elmas kullanılmış ve elmasların her biri 25 karat. Fotoğraf: geolocation

Şehirdeki, yuvarlak ve kubbeli merkez çarşıda, mutlaka görülmesi gereken yerlerden. İçi hediyelik eşya satan tezgahlar ile dolu. Özellikle Buddha figürünü içeren hediyelik eşyalar ilginizi çekebilir.

Kamboçya mutfağı büyük ölçüde Fransız ve Tayland etkisindedir. Yerel mutfakları Kymer Mutfağı olarak geçmektedir. Phnom Penh’de yerel yemek yiyebileceğiniz restoranların yanında çok sayıda Fransız, Vietnam, Endonezya restoranı da bulabilirsiniz. Sokak üzerinde soyulmuş meyve satıcılarına sıklıkla rastlayacaksınız. “Tahu Telur” dedikleri yumurtalı kızartılmış tofuyu sık tüketirler.